Politika rovných příležitostí žen a mužů vychází především z Vládní strategie rovnosti žen a mužů na léta 2021-2030, kterou Vláda ČR schválila 8. března 2021. Strategie je již druhým rámcovým vládním dokumentem pro uplatňování politiky rovnosti žen a mužů v České republice. Prvním byla Vládní strategie pro rovnost žen a mužů v České republice na léta 2014–2020.
Nová strategie obsahuje celkem 8 kapitol, 26 strategických cílů a 434 opatření. Pokrývá osm oblastí společenského života: Práce a péče, Rozhodování, Bezpečí, Zdraví, Poznání, Společnost, Vnější vztahy, Instituce. Opatření představují podrobný návod a popis kroků, které by vlády v příštím desetiletí měly podniknout k zajištění rovnosti žen a mužů.
Gestorem tvorby strategie a jejím koordinátorem je Úřad vlády České republiky, odbor rovnosti žen a mužů.
Plněním cílů a implementací opatření, které ze Strategie 21+ vyplývají pro MMR, jsou pověřeny jednotlivé odborné útvary MMR. Koordinaci zabezpečuje pracovní skupina pro prosazování rovných příležitostí pro ženy a muže. Aktuální rozhodnutí ministryně pro místní rozvoj naleznete pod číslem 128 ze dne 18.11. 2015. Stejným rozhodnutím byl schválen i nový Statut pracovní skupiny. Složení pracovní skupiny bylo v souvislosti s novou Strategií 21+ upraveno. Předsedkyní pracovní skupiny je státní tajemnice Ing. Zdeňka Pikešová, MPA.
Více o nové strategii v rozhovoru s paní státní tajemnicí, Ing. Zdeňkou Pikešovou, MPA. Rozhovor naleznete zde.
Důležité odkazy:
Strategie rovnosti žen a mužů na léta 2021-2030 (pdf)
Rovnost žen a mužů | Vláda ČR (vlada.cz)
Rada vlády pro rovnost žen a mužů - To je rovnost!
MMR získalo certifikát o úspěšném absolvování analýzy rovného odměňování žen a mužů
Slavnostní předání certifikátu se konalo 12. 9. 2022 pod záštitou švédského velvyslance J. E. Fredrika Jörgensena a završilo jednu z významných fází testování nástroje Logib jako důležitého instrumentu ke snížení stále vysoké úrovně ukazatele Gender Pay Gap v Česku. Certifikát získalo celkem 18 společností a institucí, které věnují pozornost transparentnosti a férovosti odměňování nejen ve vztahu k genderové otázce, ale i v širším kontextu rovnosti lidských práv.
Analýza Logib proběhla na MMR v období před covidem (duben 2018 - srpen 2019). Analýza byla provedena na celkové zaměstnanecké populaci (zaměstnanci v pracovním i služebním poměru), celkem bylo analyzováno 694 osob (444 žen/ 250 mužů).
Proměnné, které se v Logibu sledovaly: osobní charakteristiky (věk, pohlaví, praxe, vzdělání), charakteristiky pracovního místa, úroveň dovedností, míra zodpovědnosti – úroveň řízení, výše úvazku, plat – tarif, příplatky, odměny.
Výsledek testování byl více než pozitivní – na MMR existuje 99% rovnost platů mezi muži a ženami. Více informací zde.
Rozloučení s prázdninami pro rodiny s dětmi
Na konci léta 30. 8. 2022 se uskutečnilo ve volnočasovým areálu Gutovka setkání zaměstnanců MMR s názvem Rozloučení s prázdninami, které bylo určené také rodinám s dětmi a zaměstnankyním a zaměstnancům na mateřské a rodičovské dovolené. Pro děti, kterých se zúčastnilo více jak stovka, byl připraven nabitý program plný zábavy, kdy si děti mohly nejen zazpívat a zatančit, ale nechybělo ani malování na obličej a skákací atrakce. Jsme rádi, že po dvouleté odmlce způsobené covidovými opatřeními jsme mohli setkání uskutečnit a věříme, že i příští rok se sejdeme v tak vysokém počtu.
Strategie lidských zdrojů na MMR (projekt Gender)
V letech 2017-2020 MMR realizovalo projekt Strategie lidských zdrojů na MMR (projekt Gender), který reagoval na problémy identifikované Vládní strategií pro rovnost žen a mužů v České republice na léta 2014 – 2020. Cílem projektu bylo snížit gendrové nerovnosti zejména v následujících oblastech: slaďování osobního a pracovního života, rovné odměňování, nediskriminace v souvislosti s péčí o děti a jiné závislé osoby.
Mezi klíčové nástroje projektu patřil genderový audit, který analyzoval vnitřní organizační procesy a strukturu organizace z genderové perspektivy s cílem navrhnout konkrétní realizovatelné změny, které povedou k prosazování genderové rovnosti v praxi. Speciálně byla řešena oblast podpory slaďování pracovního a rodinného života. Dále se projekt věnoval alternativním formám práce, rovnému odměňování, vzdělávání zaměstnanců v oblasti podpory rovnosti žen a mužů a navržení nových pravidel personální politiky MMR s důrazem na co nejkomplexnější zahrnutí problematiky rovnosti žen a mužů. V rámci projektu Gender probíhala dotazníková šetření, skupinové rozhovory (fokusní skupiny) a individuální rozhovory s vybranými kategoriemi zaměstnanců, analýza dokumentů a další aktivity.
Důležité odkazy k projektu Gender:
Analýza slaďování osobního a pracovního života na MMR
Audit rovných příležitostí na MMR
Závěrečná zpráva Auditu rovných příležitostí na Ministerstvu pro místní rozvoj ČR
Plán podpory rovnosti žen a mužů, rovného odměňování a slaďování osobního a pracovního života na MMR (akční plán)
Modul Rovné příležitosti pro vstupní vzdělávání
Model spolupráce se zaměstnanci a zaměstnankyněmi při odchodu, průběhu a návratu z MD/RD
Metodika pro fungování alternativních forem zaměstnání na MMR
Analýza Slaďování pracovního a osobního života na Ministerstvu pro místní rozvoj ČR
Další důležité odkazy:
Leták pro rodiče na MD/RD
Kontakt:
Mgr. Hana Kubíková, Mgr. Zita Lara, koordinátorky genderové agendy, Odbor personální
hana.kubikova@mmr.cz, zita.lara@mmr.cz