Územní agenda 2030
Dokument představuje strategický rámec pro vymezení priorit územního rozvoje EU v budoucím programovém období s horizontem až do roku 2030. Práce na nové Územní agendě probíhala na půdě několika pracovních skupin, ve kterých měla své zastoupení rovněž Česká republika. Konkrétně se jednalo o přípravnou pracovní skupinu (tzv. drafting team), dále národní kontaktní místa k územní soudržnosti (NTCCP) a pracovní skupinu k urbánním záležitostem (UDG).
Současná podoba Územní agendy 2030 navazuje na iniciativu zahájenou již v roce 2007 a první verzi Územní agendy, včetně její aktualizace v roce 2011. Do nového dokumentu byly zohledněny nedávné zprávy Evropské komise, Evropského výboru regionů, skupiny Evropské investiční banky a programu spolupráce ESPON. V průběhu revize Územní agendy změnila pandemie COVID-19 tvorbu politik i výhled budoucího vývoje. Jelikož se její důsledky a řešení v rámci politik v různých územích liší v závislosti na různých podmínkách, pandemie ukazuje, že území mají svůj význam a že mezi nimi existuje silná provázanost. V procesu obnovy by ale měla hrát důležitou roli územní soudržnost. Politiky územního rozvoje a spolupráce na společných cílech jsou zásadní pro zvýšení odolnosti obcí, regionů a zemí a zároveň posilují proces jejich obnovy.
Vize Územní agendy 2030 si klade za cíl přispět k inkluzivní a udržitelné budoucnosti všech území a všech občanů Evropy. Podtrhuje význam a udává směr pro strategické územní plánování a zapojení územní dimenze do sektorových politik na všech úrovních veřejné správy. Této vize lze dosáhnout, pokud bude kladen důraz zejména na diverzitu evropského území, na potenciál k rozvoji území a výzvy, kterým území čelí.
Dokumenty ke stažení:
Územní agenda 2030 (česká verze)
Územní agenda 2030 (anglická verze)