Ministerstvo pro místní rozvoj zveřejnilo audit digitalizace stavebního řízení
Ministerstvo pro místní rozvoj zveřejnilo audit digitalizace stavebního řízení
23. 5. 2025
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) zveřejnilo právní část auditu digitalizace stavebního řízení (DSŘ). Resort už před publikací podnikl kroky k nápravě v některých problematických oblastech, které audit identifikoval – týká se to především projektového řízení a personálního zajištění. Technickou část auditu zpracovatel dokončuje – resort předpokládá její zveřejnění v průběhu června.
Téměř tří set stránkový audit popisuje legislativní, smluvně-zakázkovou a dotační stránku digitalizace stavebního řízení (DSŘ). Dokument vznikl v návaznosti na usnesení vlády o navazujících krocích ve věci zajištění její funkčnosti a efektivity. Po předání pracovní verze auditu v polovině dubna MMR vypracovalo připomínky k jednotlivým klíčovým zjištěním a doplnilo související informace nebo dokumenty. Připomínky, které nebyly v plné míře zohledněny, resort zveřejnil společně s právní částí auditu. „Výsledkem je 32 klíčových zjištění, které nám pomohou lépe nastavit projektové řízení, personální zajištění nebo zakázkové aspekty projektu digitalizace stavebního řízení. Už před vyhotovením auditu jsme podnikli řadu kroků, aby nové řešení lépe odpovídalo potřebám různých skupin uživatelů. Pravidelně se k tomu scházíme se zástupci větších i menších stavebních úřadů, samospráv a profesních organizací,“ uvedl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek.
Na konci loňského roku došlo k posílení analytického týmu projektu a téměř hotová je takzvaná business analýza, která popisuje požadavky na cílové řešení digitalizace stavebního řízení. MMR je od dubna diskutuje se zástupci stavebních úřadů, samospráv a profesních organizací v rámci pravidelných pracovních skupin. Zatím poslední jednání se uskutečnilo ve středu 21. května. V podobném složení se schází také skupina, která pracuje na stávajících informačních systémech DSŘ a jejich takzvaném technologickém bypassu. „Na konci června budeme mít v ruce dokončenou business a funkční analýzu, zároveň už nyní analyzujeme možnosti konkrétnější podoby nové veřejné zakázky. Je pro nás naprosto klíčové, abychom měli pro další postup shodu napříč politických spektrem i odbornou veřejností, proto už teď vše intenzivně diskutujeme. Pokud půjde vše podle plánu, chceme mít zadávací do dokumentaci hotovou do konce letních prázdnin,“ prohlásila vrchní ředitelka sekce IT Eva Pavlíková.
Audit konstatoval například neobsazení některých klíčových rolí v projektu DSŘ, jak je předpokládá vlastní metodika resortu. Od prvního čtvrtletí tohoto roku MMR posílilo projektový management, v rámci odboru projektového řízení vytvořilo řídící výbor a zavedlo týdenní interval schůzek k aktuálnímu stavu. V souladu se zjištěními také MMR zapojilo do vývoje a implementace systémů DSŘ státní podniky a organizace jiných resortů. Národní agentura pro komunikační a informační technologie zpracovává takzvanou business a funkční analýzu, Dopravní energetický a stavební úřad spolupracuje na analýze požadavků hlavních uživatelů systémů a Státní pokladna Centrum sdílených služeb, s. p. bude mít pod sebou správu hardwarových součástí. V rámci přípravy před prvním červencem 2024 také MMR podle auditu nesplnilo své povinnosti vůči Digitální informační agentuře. Resort už v této záležitosti odeslal všechny potřebné dokumenty a čeká na vyjádření Hlavního architekta eGovernmentu. Dokončení kolaudace se plánuje do konce června tohoto roku. Audit dále uvádí, že informační systémy DSŘ nesplnily všechny požadavky zákona o kyberbezpečnosti. Aby MMR zajistilo nápravu, plánuje vytvořit nové oddělení se čtyřmi specialisty, hledá například experty na pozice manažera kyberbezpečnosti a architekta kyberbezpečnosti. Od začátku roku také vznikla samostatná sekce IT, která posiluje procesy ověřování kvality dodávek, nákupu a řízení dodavatelů informačních systémů. Od června zavádí třístupňový systém vykazování a připravuje systém pro zadávání práce přes takzvaný trackovací software. Tyto kroky odpovídají na zjištění auditorů ohledně akceptování plnění bez výhrad.
V klíčových zjištěních zpracovatel auditu identifikoval riziko nesplnění milníků Národního plánu obnovy (NPO) a s tím spojené finanční sankce. Ministerstvo pro místní rozvoj je v závěrečné fázi jednání s Evropskou komisí, které výrazně snižuje riziko jejich nesplnění. I v případě milníku č. 75, který přímo souvisí s náklady na digitalizací stavebního řízení, Česko o evropské prostředky nepřijde. Vyčleněná částka už byla převedena na jiné digitální projekty. Zpracovatel auditu dále identifikoval 23 zasažených subkomponent NPO – jedná se ovšem o maximalistické pojetí dopadů digitalizace
stavebního řízení. Označil všechny komponenty, které se i jen okrajově dotýkají problematiky staveb. Tyto součásti NPO se nacházejí v odlišných fázích realizace a zahrnují různé aktivity, není tedy možné stanovit, jestli budou ovlivněny nebo dokonce nesplněny kvůli dopadům DSŘ.
Legislativní část auditu je dostupná ke stažení v příloze vpravo. Na stejném místě najdete také připomínky a doplnění resortu k některým klíčovým zjištěním. Na technické části auditu digitalizace stavebního řízení zpracovatel dále pracuje. Jeho dokončení resort očekává během června. Teprve poté bude kontrola DSŘ kompletní a bude možné z přípravy projektu vyvodit komplexnější závěry.
Živý přenos z tiskové konference: