Dostupné bydlení, sociální služby i obnova historických památek – ministr pro místní rozvoj navštívil Ústecký kraj
Dostupné bydlení, sociální služby i obnova historických památek – ministr pro místní rozvoj navštívil Ústecký kraj
4. 4. 2025
Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek s ředitelem Agentury pro sociální začleňování MMR Martinem Šimáčkem navštívili Ústecký kraj. Jedná se o další z pravidelných cest do regionů ministra Kulhánka. Cílem cesty bylo se seznámit s průběhem obnovy Pevnosti Terezín a se sociálními problémy, se kterými se kraj potýká, včetně příkladů dobré praxe jejich řešení. Navštívili proto Varnsdorf, Rumburk a Českou Kamenici.
Jednou z klíčových zastávek byla návštěva Terezína, kde Ministerstvo pro místní rozvoj podporuje obnovu historických objektů v rámci Programu na záchranu pevnostních měst Terezín a Josefov. Vláda v loňském roce schválila finanční prostředky na záchranu a rozvoj těchto unikátních památek. MMR přispívá na rozvoj a údržbu areálů celkem 1, 2 miliardami. Další peníze jdou z Havarijního programu Ministerstva kultury. "Nejde jen o záchranu velmi důležité památky. Chceme, aby město celkově ožilo, stalo se atraktivnějším nejen pro turisty, ale i pro jeho obyvatele – ať už současné, nebo budoucí. Proto by jeho obnova měla být komplexní a počítat třeba s výstavbou bytů, školek nebo dětských hřišť," řekl novinářům po prohlídce areálu ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek. V rámci podpory MMR vznikl také monitorovací výbor, který se bude podílet na dalším směřování obnovy pevnostního města.
Ve Šluknovském výběžku byla hlavním tématem dostupnost bydlení a sociální služby. Region dlouhodobě patří k nejvíce strukturálně postižením lokalitám v ČR. Čelí problémům s nedostatkem cenově dostupného bydlení, odlivem pracovních sil i absenci důležitých sociálních služeb, jako jsou domovy pro seniory nebo potravinové banky. “Jde o zásadní problémy a jejich řešení vyžaduje cílenou podporu a koordinaci na všech úrovních. U nás mohou starostové požádat o podporu z evropských dotací nebo se obrátit, pokud to ještě neudělali, na naši Agenturu pro sociální začleňování. Pomocí bude i zákon o podpoře bydlení,” doplnil ministr Kulhánek. Nově vybudovaný azylový dům ve Varnsdorfu pomáhá lidem v těžkých životních situacích najít stabilní zázemí. Projekt, financovaný téměř 50 miliony korun z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), je příkladem úspěšného využití evropských fondů.
V Rumburku pak Kontaktní místo pro bydlení pomáhá lidem v bytové nouzi a snaží se řešit problémy spojené s obchodem s chudobou. "Je to příklad dobré praxe. Teď centrum funguje díky aktivitě zdejší radnice, zapálené vedoucí a sociálních pracovníků. A město Rumburk díky tomu hraje klíčovou roli v řešení sociálního vyloučení, chudoby a bytové nouze v regionu. Až bude přijat zákon o podpoře bydlení, bude takových míst minimálně 115 tam, kde jsou nejvíc potřeba. Rumburk je jasná ukázka toho, že je zákon potřeba. Podpora lidí v bytové nouzi a zejména prevence je klíčová nejen zde na Šluknovsku, ale v celé republice,” dodal Kulhánek.
Závěr návštěvy patřil České Kamenici, kde se ministr Kulhánek a ředitel Agentury Šimáček setkal se starostou Janem Papajanovským a diskutovali o rozvoji komunitních služeb a dostupnosti bydlení. Město realizuje několik důležitých projektů, například Komunitní centrum, které vzniklo rekonstrukcí památkově chráněného objektu a na jehož realizaci přispěl IROP částkou téměř 20 milionů korun. Dalším projektem je Nízkoprahové centrum pro děti a mládež, jehož modernizace by měla být hotová do konce roku. Česká Kamenice se také aktivně věnuje revitalizaci městského bytového fondu a sociálně vyloučených lokalit. "Česká Kamenice je skvělým příkladem toho, jak efektivní správa a cílené investice mohou výrazně zlepšit kvalitu života místních obyvatel," uzavřel ministr Kulhánek.