Ministr pro místní rozvoj ocenil jedenáct inspirativních památek
Ministr pro místní rozvoj ocenil jedenáct inspirativních památek
23. 5. 2025
Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek poprvé ocenil inspirativní české památky, a to ve dvou kategoriích. První z nich byla zaměřena na atraktivní zimní program a rozvoj cestovního ruchu, druhá na ekonomickou udržitelnost a celoroční přístupnost. Mimořádné ocenění potom získali majitelé Nového zámku Libějovice. Cílem je ocenit správce a majitele českých památek za jejich aktivitu a přínos k rozvoji lokálního cestovního ruchu.
Za atraktivní zimní program a rozvoj cestovního ruchu byly oceněny zámky Blatná, Loučeň a Náměšť na Hané, hrad Loket a dále hrad a zámek Staré Hrady. Všech pět památek spojuje celoroční doba jejich provozu, a tím pádem i přínos pro lokální ekonomiku v období mimo hlavní turistickou sezonu. Konkrétně zámek Blatná láká například na adventní trhy, tematické prohlídky nebo koncerty. U zámku Loučeň to potom je například výstava vánočních stromečků nebo největší adventní věnec v Česku. Hrad Loket zve mj. na Svatomartinské slavnosti s dětským lampionovým průvodem nebo výstavu Krušnohorské Vánoce doprovázenou vánočními trhy. Hrad a zámek Staré Hrady se v zimě zaměřuje především na dětské návštěvníky. Pro ty nabízí program nazvaný Zimní dračí čarodějné pohádkové prohlídky. Zámek Náměšť na Hané pro dětské návštěvníky organizuje akci Kouzlo adventu, všechny cílové skupiny pak mohou navštívit mj. událost Kouzlo adventu.
Ocenění v kategorii ekonomické udržitelnosti a celoroční přístupnosti pak získaly zámky Litomyšl a Červený Hrádek, vila Stiassni, Dolní Vítkovice a Hornické muzeum Landek a Továrna Vír. Státní zámek Litomyšl je velmi dobře přístupný i pro návštěvníky se specifickými potřebami. Svůj celoroční chod pak zvládl zachovat i přes rozsáhlou rekonstrukci objektu. Vila Stiassni je kromě svých prohlídkových okruhů celoročně dostupná také k pronájmu pro svatby, konference nebo jiné společenské události. Areál Dolní oblasti Vítkovic nabízí širokou škálu služeb pro návštěvníky vč. infocentra a řady kaváren a restaurací vč. možnosti ubytování. Dolní oblast Vítkovic i Hornické muzeum Landek jsou otevřeny celoročně. Rovněž po celý rok dostupný zámek Červený Hrádek slouží jako restaurace, wellness i hotel. Pravidelně se zde pořádají různé akce jako svatby či firemní akce. Továrna Vír slouží jako hospoda, kantýna i zázemí pro meetingy či konference, stejně jako hotel. V jejím okolí se nachází uhelna s industriální ferratou a farma produkující potraviny pro vlastní potřebu.
Mimořádnou pozornost a ocenění nad rámec dvou základních kategorií si odnesl Nový zámek Libějovice. Ten před třemi lety koupil mladý pár a od té doby ho „svépomocí” rekonstruuje. Za tímto účelem má dlouhodobě otevřenou sbírku a pravidelně organizuje dobrovolné brigády, kterých se účastní především obyvatelé Libějovic. Loni v létě se zde konala také první velká akce – 1. Libějovický hudební festival, jehož výtěžek šel na opravu zámku. „V Česku máme mnoho památek, kde s koncem října zavřou a poté se v nich až do dubna nic neděje – to je samozřejmě velká škoda. Proto jsme se rozhodli ocenit místa, která mají sezónu celoročně. Nejde o to, aby dostala diplom, ale ukázat, že to jde. A především chceme dostat na všechna tato krásná a pozoruhodná místa návštěvníky. Znamenají přínos pro celou místní ekonomiku, nejenom pro konkrétní památky,” řekl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek.
„Památky obecně patří v Česku mezi hlavní tahouny. Cestují za nimi jak domácí návštěvníci, tak turisté ze zahraničí. Ocenění projektů, které dokážou přitáhnout návštěvníky i mimo hlavní sezónu, je určitě skvělým krokem. Celoroční přístupnost, zajímavý program a propojení s místní komunitou pomáhají nejen udržet kulturní dědictví živé, ale zároveň podporují rozvoj regionů a zvyšují ekonomický přínos cestovního ruchu v dané lokalitě po celý rok. Oceněné objekty tak mohou být vzorem pro provozovatele dalších turistických cílů,“ uzavírá ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism František Reismüller.