Všichni aktéři se shodli na tom, že nová legislativa a schválení plánu jsou
nezbytným a pozitivním krokem, po kterém odborná veřejnost volala již dlouhou dobu. Odborníci se také v diskusi shodli, že i přes určité dílčí výhrady a zpoždění je současný legislativní posun pro Prahu i celou republiku
klíčovým průlomem, který je třeba dotáhnout do konce.
Tomáš Hudeček mj. zdůraznil, že schválení těchto norem je „nutná podmínka rozvoje“ a uvedl: „Je dobře, že se takovéto dvě reformy konečně podařilo dotáhnout. Za mě osobně je to
strašně pozdě, ale je skvělé, že se to daří“.
Jan Kasl vyzdvihl kvalitu aktuálního návrhu s tím, že „posun mezi původním návrhem z prosince a komplexním pozměňovacím návrhem přijatým ve druhém čtení
je obrovský“. Potvrdil, že Česká komora architektů „
cíl podporovala od začátku“.
Ondřej Boháč označil novelu za „velmi pozitivní“ především proto, že otevírá dveře pro reformu územního plánování. Za zásadní a pozitivní považuje zejména
přesun plánování do samostatné působnosti obcí, což je podle něj „krok správným směrem“.
Vládní zmocněnkyně Hana Landová doplnila, že zákon přináší odstranění duplicitních procesů a „
značné úspory a velká osvobození od úředního břemene“ jak pro stavebníky, tak pro úřady.
Celou diskuzi můžete
sledovat zde.