Na základě pozitivních výsledků tohoto projektu následně MMR nechalo zpracovat Metodický pokyn pro srovnávání (benchmarking) udržitelné tvorby pracovních míst v krajích České republiky. Tento metodický pokyn je nástrojem, který zcela novým způsobem získává a vyhodnocuje informace o udržitelné tvorbě pracovních míst v krajích České republiky a následně je srovnává za účelem identifikace silných a slabých stránek v území kraje a za účelem výměny dobré praxe mezi kraji.
Odbor regionální politiky MMR navíc spatřuje v tomto pokynu jeden z nástrojů, který může napomoci
územní dimenzi, tedy možnosti koncentrace prostředků z programů Evropských strukturálních a investičních fondů ve specifických typech území, podporující konkurenceschopnost České republiky a zohledňující požadavky na vyrovnávání územních disparit (zde zejména ekonomického a sociálního charakteru).
Výstupy z hodnocení
slouží k podpoře strategického rozhodování na národní a zejména krajské úrovni. Na tvorbě metodiky se podílela řada odborníků z praxe v oblasti politiky zaměstnanosti, vzdělávání a regionálního rozvoje a představuje
praktický návod, jak získat a porovnat informace
o základních institucionálních předpokladech pro vytváření kvalitních pracovních míst v dlouhodobém horizontu na úrovni kraje (NUTS 3) s řadou ilustrativních příkladů.
Metodický pokyn pro srovnávání udržitelné tvorby pracovních míst v krajích ČR
Výsledky pilotního průzkumu v Ústeckém a Jihočeském kraji