- Jsou navrhované změny nutné?
Toto téma přinesla energetická krize a tlak vlády na šetření, který chceme podpořit i vhodnou úpravou legislativy. Vyšli jsme z analýzy ČVUT. Z ní vyplynulo, že je nutné nastavit spravedlivější systém pro lidi, kteří chtějí šetřit teplem. A zároveň motivovat vlastníky budov k zateplování a rekonstrukcím domů.
- Proč nová vyhláška neřeší taky teplou vodu, když se jí taky týká? Přece se jmenuje „o rozúčtování nákladů na vytápění a společnou přípravu teplé vody pro dům”.
U teplé vody probíhá rozúčtování spravedlivě. Teplou vodu nikdo nikomu „nekrade” a záleží jen na tom, kolik jí kdo spotřebuje.
- Proč jste vynechali problematiku předávacích stanic a polohových koeficientů?
Museli bychom měnit nadřízený zákon o službách, a to je zdlouhavý proces. Podpořit motivaci k šetření je potřeba co nejdříve. Navíc se v těchto oblastech neshodují ani odborníci.
- Je několik měřicích metod, které mají odlišné výsledky. Proč nová vyhláška nezavádí jedinou?
Na tom, která metoda je nejlepší, se odborníci neshodnou. Používáme stejné metody jako většina Evropy. Výběr jediné měřicí metody by navíc znamenal velké náklady pro ty, kteří by museli měnit tu svou.
- Jaký vliv má dosažený level PENB na poměr ZS a SS?
Co nejstručněji: Čím vyšší energetická kvalita budovy, tím vyšší základní složka. Energeticky šetrné budovy navíc ušetří celkové náklady na teplo už jen tím, že teplo neuniká tolik ven.
- Je mi k něčemu, že SPOTŘEBNÍ složka může být až 70 %?
Díky tomu bude spravedlivější rozúčtování nákladů v domech s horšími tepelně izolačními vlastnosti domu.
- Je mi k něčemu, že ZÁKLADNÍ složka může být až 70 %?
Posiluje to pocit sounáležitosti. V tomto případě se totiž větší část tepla, které domácnosti spotřebovávají, do bytu dostává prostupem od sousedních bytů.
- Opravdu ušetřím, když budu topit míň?
U toho, kdo topí na 20 °C a méně, je to velmi pravděpodobné. Ale záleží na tom, jak se chovají ostatní domácnosti, a částečně záleží i na poloze bytu.
- Prodělá na nových pravidlech někdo?
Neprodělá. Někteří uživatelé bytů ale přijdou o finanční bonus, který za ně dle předchozí úpravy platili ostatní uživatelé domu. Novela nastaví spravedlivější systém, který bude přesněji odrážet chování uživatelů při odběru tepla.
- Proč na novele vyhlášky mají vydělat ti, co topí málo, a jejich sousedi musí topit o to víc?
Snížení limitu z 80 % na 70 % podporuje ty, kteří se chovají úsporně. Nejde ale o tak velkou změnu, aby lidé v okolních bytech museli topit víc. Pokud spotřebuji jen 50 % průměrné spotřeby bytového domu, budu nově platit 70 % tohoto průměru. Dříve to bylo 80 %, takže ušetřím. Tuto hranici již nelze posunout níž, protože je nutné zajistit, aby teplota bytového domu neklesla pod normovanou teplotu mezi 16 a 17 °C. To by mohlo způsobit nadměrnou vlhkost a případně i plesnivění v bytech, tedy nehygienické podmínky pro bydlení a potenciálně zničení budovy.
- Nebudou kvůli snížení spodního limitu budovy plesnivět?
Může k tomu dojít jen v případě extrémního šetření, a to u starých domů v kombinaci se špatně seřízenou tepelnou soustavou nebo špatnými termoventily. Jedná se tedy spíše o extrémní a nepravděpodobný případ. Pokud by tato situace přesto nastala, stačí zjednat nápravu. Mimochodem, u minulé právní úpravy byl spodní limit spotřební složky 60 % a bytové domy v ČR nezplesnivěly. Odborníci se ale i přesto shodují, že jít pod 70 % není vhodné.
- Proč nedošlo k posunu horní hranice pro ty, co topí násobně víc a ostatní na to doplácí?
Nechceme trestat osoby, které jsou nuceny být v domácnosti i přes den. Jde například o rodiny s malými dětmi, nemocnými nebo o seniory.
- Naše budova ze zákona nemusí mít PENB, ale vy nás k tomu prakticky nutíte. Zaplatíte nám ho?
Nikoho k získání PENB nenutíme. Vaše budova ale bez něho spadne do nejméně ekologické kategorie, protože si jinak nelze ověřit, jakou má energetickou náročnost.
- Bydlíme s manželkou a malými dětmi v nájemním domě bez zateplení a se starými okny. Vytápění je pro nás velmi drahé. Co máme dělat?
Nová pravidla rozúčtování zvyšují u špatně zateplených domů podíl spotřební složky. Máte tak větší možnost sami ovlivnit, kolik za vytápění zaplatíte. Měl byste spolu s ostatními nájemníky zkusit přimět vlastníka budovy k rekonstrukci.