V roce 1942 podepsalo 26 států (mezi nimi i Československo) Deklaraci Spojených národů. Následoval vznik Organizace spojených národů, oficiálně dne 24. října 1945, kdy byla ratifikována Charta spojených národů jako ustavující dokument světové organizace, který stanovuje práva a povinnosti členských států a stanoví orgány a postupy fungování OSN. Jako mezinárodní smlouva kodifikuje Charta základní principy mezinárodních vztahů – od suverenity a rovnosti mezi státy až po zákaz užití síly při řešení mezinárodních sporů. Každoročně se 24. říjen slaví jako Den Spojených národů.
Cíle OSN, definované v Chartě, jsou následující: udržovat mezinárodní mír a bezpečnost; rozvíjet mezi národy přátelské vztahy založené na respektování zásad rovnoprávnosti a práva na sebeurčení národů; spolupracovat při řešení mezinárodních ekonomických, sociálních, kulturních a humanitárních otázek a podpoře základních lidských práv a svobod; být centrem pro koordinaci kroků, které národy podnikají v zájmu dosažení těchto společných cílů.
Hlavními tématy OSN jsou:
- Cíle udržitelného rozvoje (SDGs)
- Lidská práva
- Humanitární otázky
- Mezinárodní právo
- Ekonomický a sociální rozvoj
- Mír a bezpečnost
Ministerstvo pro místní rozvoj je z hlediska svých kompetencí aktivní v oblasti udržitelného rozvoje, lidských práv (mezi něž patří i právo na bydlení) a ekonomickým a sociálním rozvojem, zejména v lidských sídlech.