Hlavními oblastmi činnosti EHK OSN jsou:
- ekonomické analýzy,
- péče o životní prostředí,
- politika bydlení,
- rozvoj měst,
- statistika,
- udržitelná energetika,
- podpora rozvoje obchodu,
- průmyslu a podnikání,
- lesní hospodářství a doprava.
Velký význam má také technická spolupráce zaměřená na přenos zkušeností do zemí s tranzitivní ekonomikou, konkrétně zejména do zemí jihovýchodní a východní Evropy, Kavkazu a střední Asie.
V září 2023 se funkce výkonné tajemnice EHK ujala dřívější stálá představitelka Moldávie při OSN a dalších mezinárodních organizacích v Ženevě Tatiana Molcean (byla jmenována generálním tajemníkem OSN). Zasedání pléna EHK OSN na nejvyšší úrovni se koná jednou za dva roky.
V mezidobí je řídicím orgánem Výkonný výbor (ExCom), jenž zasedá přibližně v intervalu jednoho měsíce. Jeho členy jsou zástupci stálých misí při OSN v Ženevě. Sektorové agendy EHK OSN se projednávají v tzv. „subsidiary bodies“; jedním z nich je Committee on Urban Development, Housing and Land Management – Výbor pro rozvoj měst, bydlení a management pozemků.
Kromě tohoto Výboru, kde je aktivní MMR, působí v rámci činnosti EHK OSN ještě další výbory a pracovní skupiny (např. pro obchod, statistiku, dopravu, životní prostředí, lesy a další sektory).
Bydlením a rozvojem měst se v rámci regionů členských států EHK OSN zabývá Výbor pro rozvoj měst, bydlení a management pozemků (Committee on Urban Development, Housing and Land Management), jehož Byra je ČR členem. Předsedá Švýcarsko.
Výbor vyjednal text „Ženevské Charty OSN o udržitelném bydlení“ („UN Geneva Charter on Sustainable Housing“); Charta byla oficiálně schválena plénem EHK OSN v dubnu 2015 jako příspěvek EHK OSN k summitu „Habitat III“.
Charta vychází ze „Strategie pro udržitelné bydlení“ („Strategy for Sustainable Housing“), kterou pro období 2014-2020 schválili na svém setkání ministři členských států regionu EHK OSN v říjnu 2013.
Význam měst je pro EHK OSN zcela zásadní; tento region je domovem pro téměř 1,5 mld. lidí, což představuje 17 % světové populace. Nachází se zde přes 260 měst s více než 0,5 mil. obyvateli a vzniká zde přes 40 % světového HDP.
Činnost Výboru je orientována prakticky a hlavní aktivity jsou zaměřeny zejména na pomoc nejméně vyspělým zemím regionu EHK OSN – jsou to zejména balkánské státy a kavkazské republiky. Klíčovým prvkem programu činnosti Výboru jsou „Country profiles“, prostřednictvím nichž jsou ze strany mezinárodních týmů expertů poskytovány analýzy a doporučení jednotlivým členským státům v oblasti rozvoje měst, bydlení, trhu s nemovitostmi, územního plánování, sociální soudržnosti apod.
Cílovou skupinou jsou zejména uvedené nejméně rozvinuté státy regionu EHK OSN (ale nejen).
ČR se (prostřednictvím MMR) činnosti Výboru aktivně účastní – zejména expertním autorským zapojením do psaní dokumentů, účastí v diskusích během workshopů, na seminářích apod., popř. pořádáním těchto pracovních setkání v ČR.
MMR přitom průběžně spolupracuje se Stálou misí ČR při OSN. MMR poskytuje (od roku 2000) Výboru každoročně do jeho Trust Fundu příspěvek ve výši cca 13 tis. EUR; z Trust Fundu je hrazena účast zástupců nejméně rozvinutých zemí na akcích Výboru.
Svůj aktivní přístup k problematice bydlení a rozvoje měst v rámci mezinárodní spolupráce OSN potvrdila ČR svou nabídkou uspořádat v březnu 2016 v Praze konferenci „Evropský Habitat“ pro 56 členských států regionu EHK OSN. Ta byla velmi úspěšná a přispěla i k prezentaci výsledků činnosti Výboru (řadou side events, distribucí Ženevské Charty OSN o udržitelném bydlení apod.).
Ve spolupráci s EHK OSN a Fakultou architektury ČVUT se MMR ujalo přípravy mezinárodní konference "Evropské fórum měst", která se uskutečnila v říjnu 2017. Konference předcházela setkání Výboru EHK pro bydlení a management pozemků na ministerské úrovni v Ženevě a sloužila také jako pracovní jednání před politickým jednáním ministrů a před přijetím společné Ministerské deklarace k udržitelnému bydlení a rozvoji měst. Deklarace zdůrazňuje podporu předešlým relevantním globálním a regionálním závazkům, včetně zesílení vzájemné spolupráce.
Oficiální webové stránky:http://www.unece.org/info/ece-homepage.html