Výbor pro regionální politiku projednal klíčové projekty pro rozvoj Karlovarského kraje i možnosti financování Agentury pro sociální začleňování
Výbor pro regionální politiku projednal klíčové projekty pro rozvoj Karlovarského kraje i možnosti financování Agentury pro sociální začleňování
14. 11. 2024
Podpora a rozvoj vysokoškolského vzdělání v Karlovarském kraji a financování Agentury pro sociální začleňování s ohledem na zapojení samospráv. To byla hlavní témata už čtvrtého jednání Výboru pro regionální politiku na pracovní úrovni pod vedením ministra Petra Kulhánka.
„Cílem naší práce je reagovat na stále narůstající rozdíly mezi regiony, které se odrážejí v přístupu k základním službám, jako je vzdělání, zdravotní péče, doprava nebo dostupnost digitální infrastruktury. Vznik Výboru pro regionální politiku je přímou odpovědí na tyto rozdíly a klade si za cíl vytvořit jednotný přístup k rozvoji regionů. Jeho cílem je nejenom odstraňovat rozdíly, ale také vytvářet podmínky pro další rozvoj. Věřím, že naše spolupráce povede ke konkrétním a viditelným výsledkům, které zlepší život obyvatel napříč Českou republikou,” řekl na úvod jednání ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek, který výboru předsedal poprvé.
Prvním z klíčových témat bylo zřízení detašovaných pracovišť vysoké školy v Karlovarském kraji, což je varianta, která má podporu vlády ČR s cílem posílit místní vzdělávací infrastrukturu. Zástupci kraje na jednání představili pokrok v tomto projektu a zároveň prezentovali záměr zřídit samostatnou veřejnou vysokou školu. Tento krok má za cíl snížit odliv mladých talentů a přispět k dynamickému rozvoji kraje. Tato varianta bude dále projednávaná jak s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, tak na úrovni vlády ČR. Výbor se dále soustředil na diskuzi o prioritních studijních oborech, které by měly být otevřeny na detašovaných pracovištích, a také o návrhu oborů nové veřejné vysoké školy. Současně byl prezentován záměr výstavby nového kampusu, který bude zajišťovat moderní výukové, výzkumné a vývojové prostory a vyhovovat potřebám studentů. Kampus by měl sloužit jak nově vzniklé veřejné vysoké škole, tak detašovaným pracovištím.
Druhým bodem jednání byl způsob zapojení místních samospráv do financování činnosti Agentury pro sociální začleňování, a to v návaznosti na vládní usnesení z 28. srpna 2024. Agentura představila stávající způsob financování a způsob práce se samosprávami. Členům a hostům výboru byly zároveň předloženy různé možnosti financování, které byly podrobně diskutovány. Na závěr agentura představila čtyři varianty dalšího postupu, o kterých se dál diskutovalo.
Výbor pro regionální politiku plní důležitou koordinační funkci mezi resorty a sektory, které mají přímý vliv na rozvoj regionů. Přestože všechna ministerstva nějakým způsobem přispívají k realizaci regionální politiky, chyběla dosud plná koordinace a sladění s cíli této politiky. Výbor proto identifikuje klíčové politiky s regionálním dopadem a ty následně koordinuje, aby mezi nimi došlo k propojení a přispěly k regionální soudržnosti.