Léto v českých lázeňských městech: díky podpoře z IROP ožívají památky i kolonády
Léto v českých lázeňských městech: díky podpoře z IROP ožívají památky i kolonády
11. 7. 2025
Lázeňská města v České republice lákají na prázdninové výlety a odpočinek nejen léčivými prameny, ale i opravenými historickými památkami. Díky podpoře z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) prošla v posledních letech řada lázní zásadní obnovou — od Mlýnské kolonády v Karlových Varech přes Dvoranu Glauberových pramenů ve Františkových Lázních až po areál Vodoléčebného ústavu v Luhačovicích. A podpora lázeňských měst pokračuje i v novém programovém období IROP 2021–2027. Inspirujte se tipy, kam se vydat letos o prázdninách.
„Lázeňská města jsou nejen místem odpočinku a péče o zdraví, ale i pokladem našeho kulturního dědictví. Jsme rádi, že díky podpoře z IROP se daří tyto architektonické a historické skvosty zachovat pro další generace a zároveň zvýšit jejich atraktivitu pro návštěvníky z Česka i ze zahraničí. Podpora lázeňských měst pokračuje i v IROP 2021–2027,“ říká ředitel Řídicího orgánu IROP Rostislav Mazal.
Areál Vodoléčebného ústavu s plovárnou v Luhačovicích
Od jara do podzimu ožívají Sluneční lázně pestrým programem. Nechybí přednášky o historii a lázeňství, komorní koncerty, výstavy ani oblíbená muzejní noc. Díky podpoře z IROP se tento areál stal opět významným kulturním místem v Luhačovicích. Zájemci si tady mohou během léta vedle pravidelných prohlídek zacvičit jógu, nebo se uvolnit pomocí muzikorelaxace a arteterapie – léčebným přístupem využívající sílu umění.
Na obnovu kulturní památky Vodoléčebného ústavu putovalo 71 milionů korun. „Revitalizace Slunečních lázní představuje nejen citlivě obnovený historický objekt s vysokou architektonickou hodnotou, ale především návrat důležité kulturní a společenské funkce do lázeňského areálu,“ sdělila ředitelka Slunečních lázní Hana Felcmanová.
Přírodní rarita ve Františkových Lázních
V létě by návštěvníci rozhodně neměli vynechat Františkovy Lázně, které jsou dalším lázeňským městem zapsaným na Seznamu světového dědictví UNESCO. Například díky kulturní památce Dvorana Glauberových pramenů, jejíž revitalizaci podpořil IROP prostřednictvím integrovaného nástroje CLLD (Komunitně vedený místní rozvoj) a Místní akční skupině (MAS 21) dotací z evropských fondů ve výši 2,1 milionu korun. „Revitalizace Dvorany Glauberových pramenů přinesla nejen obnovu samotné historické budovy z roku 1930, ale především zachování esteticky působivého prostoru pro návštěvníky, kteří zde absolvují pitnou kúru,“ uvedl manažer pro světové kulturní dědictví města Františkovy Lázně Ondřej Míka.
Zájemci se mohou v létě ve městě těšit například na festival vína, Historický jarmark na hradě Seeberg nebo na Svatomartinské slavnosti. „Ve Dvoraně Glauberových pramenů probíhají komentované prohlídky, které jsou obzvlášť oblíbené za deštivého počasí,“ řekl Ondřej Míka.
Obnova Mlýnské a Sadové kolonády vrací lesk karlovarskému lázeňství
Karlovy Vary patří mezi nejvýznamnější lázeňská města Evropy. Kolonády, kde návštěvníci popíjejí léčivé prameny, jsou nejen centrem dění, ale také oblíbeným místem pro setkávání nebo koncerty. Zároveň patří na Seznam světového dědictví UNESCO. I proto se IROP rozhodl podpořit revitalizaci dvou výrazných staveb, které symbolizují tradici karlovarského lázeňství. A to ikonické Mlýnské kolonády a elegantní Sadové kolonády.
Zachování důstojného charakteru Mlýnské kolonády podpořil IROP z evropských fondů částkou 72,6 milionu korun. Karlovy Vary realizovaly projekt prostřednictvím integrovaného nástroje IPRÚ (integrovaný plán rozvoje území). „Oprava Mlýnské kolonády byla první takto rozsáhlou opravou stavby od 80. let 20. století, a díky podpoře umožnila nejen opravit to stávající, ale také napravit některé přehmaty minulých rekonstrukcí,“ sdělil Jan Kopál.
Revitalizací prošla i subtilní Sadová kolonáda, kterou lidé díky jejímu umístění v parku rádi využívají k odpočinku. IROP na její opravu přispěl 4,1 milionu korun, a to opět prostřednictvím integrovaného nástroje IPRÚ Karlovy Vary. „Oprava Sadové kolonády umožnila repase a výměny dlouhodobě poškozených litinových konstrukčních prvků, které už dnes není zdaleka tak samozřejmé vyrobit, jako na konci 19. století, kdy byla postavena, tehdy jako součást Blanenského pavilonu,“ uvedl Jan Kopál.
Kromě kolonád můžete v Karlových Varech navštívit také historické Císařské lázně. Tento projekt je podpořený z aktuálního programového období IROP 2021–2027 prostřednictvím Integrovaných územních investic Karlovarské aglomerace. Výjimečný je díky tomu, že dokázal propojit moderní architekturu s kulturním dědictví, za což získal i prestižní Českou cena za architekturu 2024.