7. 7. 2025
Integrovaný regionální operační program (IROP) zásadně přispívá k modernizaci a zabezpečení veřejné správy v České republice. Od roku 2014 podpořil v oblastech eGovernmentu a kybernetické bezpečnosti stovky projektů. Jejich cílem je zpřístupnění digitálních služeb občanům a podnikatelům a zároveň chránění důležité infrastruktury proti kybernetickým hrozbám.
„Digitalizace a kybernetická bezpečnost jsou dnes nezbytnou součástí moderní veřejné správy. IROP v tomto směru významně přispívá – pomáhá obcím, krajům i státním institucím budovat bezpečné, dostupné a uživatelsky přívětivé služby pro občany. Výsledky ukazují, že investice do chytré veřejné správy a kybernetické bezpečnosti mají reálný dopad na každodenní život,“ říká ředitel Řídicího orgánu IROP Rostislav Mazal.
Výsledky období 2014–2020: digitalizace v praxi
Programové období IROP 2014–2020 přineslo projekty, které zásadně přispěly k digitalizaci veřejných služeb:
- více než 498 tisíc elektronických podání přes Czech POINT, datové schránky, portál veřejné správy a další portály měst a krajů,
- 466 nově pořízených informačních systémů,
- 3 214 bezpečnostních prvků zvyšující odolnost proti kybernetickým útokům,
- 1 657 nových funkcionalit informačních systémů.
Celková podpora v oblasti eGovernmentu a kyberbezpečnosti dosáhla téměř 6,3 miliardy korun.
IROP 2021–2027: důraz na bezpečnost a digitální služby
V aktuálním období IROP 2021–2027 činí celková alokace na digitalizaci a kyberbezpečnost přibližně 12,4 miliardy korun. Podpořeno bylo již:
- 82 nových funkcionalit informačních systémů,
- 687 bezpečnostních prvků zvyšujících odolnost proti kybernetickým útokům,
- 17 nových informačních systémů,
- 16 institucí, které nyní mohou vyvíjet vlastní digitální služby,
- 19 obcí se zkonvertovaným územním plánem do jednotného standardu.
Projekty jsou financovány napříč republikou a největší podpora směřovala do Středočeského, Jihomoravského a Jihočeského kraje. Důležitým nástrojem jsou i integrované územní investice (ITI) a projekty, které se týkají více rozvinutého regionu hl. m. Prahy.
Obce i občané vidí výsledky
Díky podpoře z IROP vznikají nejen nové elektronické portály a informační systémy, ale i bezpečnější prostředí pro sdílení citlivých dat. Občané tak mohou vyřídit stále více záležitostí online, bez nutnosti návštěvy úřadu, zatímco úřady mají k dispozici robustnější a bezpečnější digitální infrastrukturu. Významnou roli hraje také propojení projektů s oblastí zdravotnictví (eHealth), krizového řízení nebo územního plánování.
Do budoucna se počítá s dalším posilováním digitální transformace veřejné správy, a to s důrazem na kvalitu služeb, kybernetickou odolnost a lepší dostupnost pro všechny skupiny obyvatel. IROP tak zůstává klíčovým nástrojem pro přechod veřejného sektoru do digitální éry.
Přiložený factsheet přehledně doplňuje informace o tom, jak IROP podporoval oblasti eGovernmentu a kyberbezpečnosti v programovém období 2014–2020 a jaké výsledky dosahuje v aktuálním období 2021–2027. Součástí dokumentu je mimo jiné i podrobné vysvětlení ukazatele
Objem závazku podpořených projektů vůči alokaci v IROP 2021–2027.