Výzkumný projekt řešilo konsorcium Mendelovy univerzity v Brně, Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v.v.i., Löw & spol., s.r.o. a Atelieru Fontes, s.r.o., pod vedením doc. Ing. Petra Kučery, Ph.D. ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity.
Dle zadání projektu řešitelé postupovali v souladu s aktuální legislativou, přiměřeně byla zohledněna také legislativa připravovaná během řešení projektu. Poslední koordinace s novelami vyhlášek č. 500/2006 Sb. a č. 501/2006 Sb. proběhla na podzim 2022, z toho důvodu výstupy obsahují dílčí odchylky v kódech ploch s rozdílným způsobem využití oproti novelám vyhlášek účinným od 1. 1. 2023. Definice zelené infrastruktury formulovaná ve výzkumném projektu byla využita jako podklad pro formulaci definice zelené infrastruktury v zákoně č. 283/2021 Sb.
Výstupy lze použít již nyní při zpracování územního plánu podle zákona č. 183/2006 Sb., a stejně tak v budoucnu při zpracování územního plánu podle zákona č. 283/2021 Sb.
Grafická a datová podoba zelené infrastruktury v územním plánu není zatím standardizována, doporučuje se nicméně využít grafické řešení z výzkumného projektu. Na základě zkušeností s uplatněním grafického řešení podle výzkumného projektu MMR případně přistoupí ke standardizaci zelené infrastruktury v budoucnu.
Výstupy poskytují určité náměty i pro obsah zásad územního rozvoje a regulačního plánu, nebylo však cílem projektu se těmto dokumentacím věnovat podrobně. Předmětem řešení projektu nebyl obsah územního rozvojového plánu.
Výzkumný projekt obsahuje tyto výsledky:
Výsledek č. 1 – Definice zelené infrastruktury a analýza jejího obsahu ve vazbě na poskytování ekosystémových funkcí a služeb.
Výsledek č. 2 - Metodika vymezování zelené infrastruktury v územně plánovací dokumentaci, zejména v územním plánu; součástí jsou také případové studie a příloha s příklady regulativů územního plánu.
Výsledek č. 3 – Návrh řešení zelené infrastruktury v dalších nástrojích územního plánování a v souvisejících oblastech.