Politika architektury a stavební kultury České republiky (PASK ČR) je nelegislativní strategický dokument s celostátní působností. Stanovuje vizi a základní cíle ve střednědobém až dlouhodobém horizontu, které vedou ke zvýšení kvality vystavěného prostředí. K jejich dosažení určuje několik desítek opatření, která mají konkrétního garanta i termín splnění.
Účelem Politiky architektury a stavební kultury České republiky není povolovat stavby ani navrhovat konkrétní projekty. Jejím cílem je vytvořit předpoklady k tomu, aby vznikající stavby byly kvalitní. Dokument však neklade důraz pouze na kvalitu jednotlivých staveb, ale zdůrazňuje potřebu komplexního vnímání prostředí, tedy vzájemného působení staveb, jejich vztahu ke stávajícím architektonickým a urbanistickým hodnotám a krajině. Neopomíjí ani témata vzdělávání a prezentování problematiky v médiích.
První Politiku architektury a stavební kultury České republiky schválila vláda na začátku roku 2015. Poté byla politika průběžně naplňována a vyhodnocována. V roce 2021 vláda vzala na vědomí vyhodnocení jejího naplňování a uložila Ministerstvu pro místní rozvoj, aby do konce roku 2022 připravilo aktualizaci materiálu. V rámci příprav aktualizace bylo zpracováno několik analýz a studií, které upřesnily, co by úpravy dokumentu měly obsahovat. Následně byla utvořena pracovní skupina několika desítek odborníků, která diskutovala navrhované úpravy. Poté proběhlo tzv. meziresortní připomínkové řízení, ve kterém se k návrhu vyjádřila ministerstva a další instituce a paralelně i veřejnost. Po vypořádání všech připomínek a jejich zapracování byl materiál na konci roku 2022 předložen vládě, která ho schválila výše uvedeným usnesením.
Politika architektury a stavební kultury České republiky – Aktualizace 2022 obsahuje analýzu relevantních dokumentů v evropském kontextu i stavu v rámci České republiky, na jejímž základě je stanovena vize, témata a cíle. Materiál obsahuje devět základních témat:
1. uspořádání krajiny a sídel,
2. veřejná prostranství,
3. začlenění staveb do prostředí,
4. zadávání zakázek a dotace,
5. kvalita staveb,
6. vzdělávání,
7. osvěta a média,
8. výzkum a vývoj,
9. vedení, koordinace a spolupráce.
Při aktualizaci byly části textů pozměněny, cíle upraveny a mnoho již splněných opatření bylo nahrazeno novými. Zařazena byla i nová témata, např. reakce na změnu klimatu či vazba na cestovní ruch. V aktualizaci je kladen větší důraz na zapojení veřejné správy na úrovni krajů i obcí, dokument by tedy měl být více nápomocný samosprávám.