Prvá část workshopu byla věnována základním informacím o ÚSK. ÚSK se zabývají řešením široké palety problémů v krajině, slouží mj. jako podklad pro územní plány a jejich změny a pro pozemkové úpravy. V současné době jsou dokončeny ÚSK pro cca ¼ správních obvodů ORP ČR. Ke zpracování dalších ÚSK lze aktuálně využít dotační tituly z OP Životní prostředí a doplňkově z OP Spravedlivá transformace. Karel Wirth (MMR) představil metodické materiály k ÚSK. Anna Botová (MŽP) představila aktuálně dostupné dotace z OPŽP a OPST na pořízení ÚSK pro správní obvod obce s rozšířenou působností. Po příspěvcích následovaly dotazy k metodikám a k dotačním podmínkám.
Druhá část workshopu byla věnována příkladům již dokončených ÚSK a diskusi o optimálním provedení ÚSK v kontextu jejího následného používání. Pohled orgánů územního plánování představily Sylva Matějková (MěÚ Černošice) a Helena Vanická (MěÚ Hořice). Z pozice projektanta ÚSK promluvila Hedvika Psotová (Arvita P spol. s r.o.). Roman Šmíd (Gepard s.r.o.) se zamyslel nad využitím ÚSK z hlediska projektanta pozemkových úprav. Po příspěvcích následovala panelová diskuse.
Workshopu se zúčastnilo cca 40 osob prezenčně, dalších cca 90 diváků se v průběhu akce připojilo k on-line přenosu.
Program workshopu a prezentace vystupujících jsou k dispozici v níže přiložených dokumentech. Videozáznam z workshopu je dostupný zde.
Názory představené účastníky workshopu v prezentacích a v živých vstupech nemusejí vždy vyjadřovat postoj MMR. Prezentované informace k dotační podpoře ÚSK vyjadřují stav ke dni konání workshopu, pozdější úprava některých parametrů není vyloučena.