V první části konference zazněly příspěvky Technologické agentury ČR (TA ČR), která administruje příslušné výzkumné programy. Zástupci agentury představili výzkumný program BETA2 (určen pro výzkumné potřeby státní správy), program ÉTA (na podporu zapojení společenských a humanitních věd do projektů aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací) a ZÉTA (na podporu spolupráce akademické sféry a podniků prostřednictvím zapojení posluchaček a posluchačů magisterských a doktorských studijních programů vysokých škol a mladých výzkumných pracovnic a pracovníků ve věku do 35 let), a to i s důrazem na možné formy zapojení územněsprávních celků nebo dalších aktérů regionálního rozvoje. TA ČR rovněž představila svoji poradenskou činnost a regionální zastoupení.
Následně byly představeny a diskutovány projekty aplikovaného výzkumu v oblasti regionálního rozvoje a jejich výsledky. Jednalo se o projekty, které naplňují výzkumné potřeby MMR, ale i Ministerstva dopravy a Úřadu vlády. Projekty MMR se týkaly výzkumu rozvojových potřeb nemetropolitních regionů, v rámci kterého jsou identifikovány specifické potřeby jednotlivých regionů ČR a v reakci na ně vhodná rozvojová doporučení, a také prognózy socioekonomických trendů v oblastech, které sídla do 15 tis. obyvatel budou muset řešit v blízké budoucnosti. Projekt poskytne obcím návod, jak se mají s nastupujícími trendy co nejlépe vypořádat.
Ministerstvo dopravy představilo projekt, který řeší metodu přípravy plánu udržitelné městské mobility. Výsledkem projektu je formulace výstupu ve formě Studie připravenosti city logistiky měst na rozvoj kurýrních, expresních a balíkových (KEB) služeb v prostředí projektů Smart Cities. Úřad vlády představil Analýzu aktuální úrovně zapojení ČR do konceptu Smart City a Smart region v souvislosti s novými trendy, včetně návrhů opatření.