Na výstavbu bytového domu, stavební úpravy nebo koupi nového bytu bude možné využít peníze z dotačně-úvěrového programu Dostupné bydlení, který přispěje k řešení současné bytové krize.
Od října 2024 nabídne Státní fond podpory investic (SFPI) zvýhodněné úvěry pro obce, kraje, jejich organizace a další právnické osoby za 7 miliard korun do poloviny roku 2026. V příštím roce se k němu přidá Národní rozvojová banka se svými nástroji za další 3,5 miliardy korun. Program cílí na dostupné nájemní bydlení pro mladé rodiny, veřejně prospěšné profese i na tzv. střední třídu obecně a je součástí rozsáhlé reformy Ministerstva pro místní rozvoj Bydlení pro život.
Při zapojení soukromého kapitálu prostřednictvím pákového efektu resort odhaduje investice do dostupného bydlení do roku 2026 ve výši zhruba 15–20 miliard korun. O dalších zdrojích financování MMR a MF jedná s Evropskou investiční bankou, se kterou také spolupracuje na výběru vhodných projektů výstavby.
Veřejnou podporu dostupných bytů s nižším než tržním nájemným umožnila notifikace z dubna 2024, kterou MMR vyjednalo s Evropskou komisí.
Cílem investičního programu Dostupné bydlení je zvýšit podíl dostupných nájemních bytů, a to jak jejich rekonstrukcí či výstavbou, tak v případě obcí i možností nákupu. Vlivem prudkého růstu cen nemovitostí a snížené dostupnosti úvěrů na bydlení se pro řadu domácností stalo nemožným usilovat o vlastní bydlení, a výrazně proto stoupla poptávka po nájemních bytech. To zvyšuje tlak na ceny i v této oblasti.
Další informace k dostupnému bydlení najdete na stránkách Bydlení pro život.
Odkaz na cenovou mapu nájemního bydlení najdete na www.mfcr.cz/cenova-mapa .
Podpora obcí při přípravě investic
Chceme, aby měly samosprávy dostatečnou kapacitu připravovat vlastní projekty výstavby dostupných nájemních bytů a další potřebné infrastruktury. Jednou z největších brzd je totiž nejen nedostatek peněz, ale zejména nedostatečná kapacita pro přípravu projektů.
Z průzkumu MMR a Svazu měst a obcí ČR vyplývá, že téměř tři čtvrtiny samospráv mají zájem o bytovou výstavbu, zkušenosti s ní ale v posledních osmi letech mělo jen 37 % dotazovaných obcí. Resort už proto nabídl na projektovou přípravu samospráv přes 1,4 miliardy korun z Národního plánu obnovy (NPO). Ve všech krajích také v dubnu začala působit centra podpory investic a jejich pobočky Státního fondu podpory investic. Starostkám a starostům nabídnou vhodné modely financování projektů dostupného bydlení a poradí například v právní a technické oblasti. Toto regionální poradenství doplní experti z Národní rozvojové banky, kteří jsou připraveni pomoci především s většími a komplikovanějšími projekty (příp. PPP projekty).
Pro rychlou orientaci ve složité problematice obecní výstavby bydlení nebo v péči o tuto oblast připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj, Státní fond podpory investic a Centrum Kvality Bydlení příručku pro inspiraci veřejným investorům Investujeme do nájemního bydlení. V příručce najdete konkrétní příklady úspěšných realizací.
Regionální centra podpory investic do bydlení
Pokud budete potřebovat radu nejen k uvedeným programům, od dubna 2024 se můžete obrátit na nová regionální centra pro podporu investic do bydlení.
Regionální centra pro podporu investic do bydlení (dále jen “Regionální centra”) jsou jedním z klíčových nástrojů pro podporu rozvoje dostupného a energeticky udržitelného nájemního bydlení. Tato centra mají za úkol poskytovat komplexní konzultační, informační a edukační služby obcím a neziskovým organizacím v České republice. Cílem je rozšíření a zlepšení bytového fondu, podpora infrastruktury dostupného nájemního bydlení a zvyšování kapacit obcí v této oblasti. Regionální centra jsou součástí aktivit Národního plánu obnovy, spadají pod komponentu 2.10 (Dostupné bydlení), odpovědnost za realizaci spadá pod Státní fond podpory investic.
V centru jsou zastoupeny profese jako architekt, urbanista, ekonom, investiční technik. V případě složitější konzultace budou osloveni externí experti.
Regionální centra zajišťují:
- Obecné a expertní služby pro obce, NNO a církve
- Obecné služby pro soukromé investory
- Podporu investorů při využití zdrojů NPO (2.10, 4.1), ale i dalších programů v oblasti bydlení,
- Metodickou podporu v investičním procesu
- Dotační, finanční a další odborné poradenství nebo jeho zprostředkování
Regionální centra jsou součástí aktivit Národního plánu obnovy, spadají pod komponentu 2.10 (Dostupné bydlení), odpovědnost za realizaci spadá pod Státní fond podpory investic.
Detailní seznam regionálních center podpory investic do bydlení i s kontakty nejdete na webu SFPI.
Nájemní vztahy
V České republice žije přibližně 20 % domácností v nájemním bydlení. V rámci tohoto smluvního vztahu mají obě strany určitá práva a povinnosti, která jsou upravena občanským zákoníkem. Další náležitosti si potom nájemce a pronajímatel ujednávají smluvně.
Ministerstvo pro místní rozvoj v oblasti nájemního bydlení provedlo řadu šetření a zpracovalo několik analýz, které jsou dostupné zde: Ministerstvo pro místní rozvoj ČR - Analýzy a odborné texty z oblasti bydlení (gov.cz) Tyto analýzy pomáhají zmapovat aktuální situaci a jsou důležitým podkladem pro tvorbu politik a úpravu legislativy v oblasti nájemního bydlení.
Pro nájemce je důležitá zejména stabilita bydlení. Pronajatý byt představuje jejich domov, proto nestabilitu vnímají jako ohrožující. Pronajímatelé se zase obávají nájemců, kteří neplní své povinnosti.
V rámci provedených šetření vyšlo najevo, že řada nájemců a zejména menších pronajímatelů potřebuje podporu při výkladu aktuálně platných ustanovení občanského zákoníku, aby si dokázali poradit při řešení běžných situací, ke kterým v rámci pronájmu bytu dochází. Z toho důvodu vzniká osvětová část tohoto webu. Nájemci na něm budou moci najít praktické informace včetně vysvětlení práv a povinností a pronajímatelům pomůže se zorientovat a efektivně postupovat v procesu vyklizení. Další informace jsou dostupné i na webu Bydlení pro život.
V rámci legislativních změn je připravováno urychlení procesu vyklizení pomocí zavedení rozkazu k vyklizení. Zefektivnění tohoto postupu může motivovat některé majitele dosud nevyužívaných nájemních bytů a domů k jejich pronájmu.
V přípravě je rovněž novelizace nařízení vlády č. 308/2015, o vymezení pojmů běžná údržba a drobné opravy související s užíváním bytu. Cílem je upravit podmínky jednotlivých drobných oprav tak, aby lépe reflektovaly současnou situaci.