1. Dostupnost bydlení ve městech v České republice (OECD)
Cílem projektu byla identifikace hlavních faktorů zhoršujících dostupnost bydlení a návrh konkrétních nástrojů a politik na úrovni státu. Výstupy projektu vycházejí z rozsáhlého průzkumu mezi českými městy a obcemi. Závěrečná zpráva OECD identifikuje zásadní problémy dostupnosti bydlení v ČR a formuluje šest klíčových doporučení pro zlepšení situace napříč celou zemí. Výstupy byly promítnuty do Koncepce bydlení České republiky 2021+. Projekt byl realizovaný MMR ve spolupráci s Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a Evropskou komisí v rámci Nástroje pro technickou podporu (TSI). Na projektu se aktivně podílely také spolupracující pilotní města Olomouc a Plzeň.
Český překlad stěžejních bodů zprávy OECD je dostupný zde
Zde najdete videozáznam závěrečné konference
2. Zlepšení plánování a řízení investic do veřejné infrastruktury (OECD)
Mezinárodní projekt, jehož cílem byla analýza a formulace odborných doporučení pro zlepšení plánování, koordinaci, hodnocení a realizaci investic do strategické infrastruktury na národní i místní úrovni. Hlavními výstupy jsou (i) závěrečný report s doporučeními pro veřejný sektor, (ii) srovnávací report obsahující popis zahraniční dobré praxe a (iii) metodické materiály pro organizace zodpovědné za přípravu investic do strategické infrastruktury. Projekt byl realizovaný v letech 2022–2023 ve spolupráci s Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a Evropskou komisí v rámci Nástroje pro technickou podporu (TSI). Do projektu a jeho výstupů se aktivně zapojily také další relevantní rezorty, státní organizace a zástupci obcí a krajů.
3. Implementace reformy politiky bydlení (OECD)
Společný projekt Ministerstva pro místní rozvoj ČR, Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a Úřadu vlády Polské republiky financovaný z Nástroje pro technickou podporu Evropské komise (TSI). Aktivity a výstupy navazují na předchozí projekt Dostupnost bydlení ve městech v České republice. Cílem je analýza stávajících problémů a bariér, transfer zahraniční dobré praxe a formulace odborných doporučení pro státní sektor. V případě České republiky se výstupy specificky zaměřují na oblast regulovaných poskytovatelů dostupného bydlení a územně-plánovací nástroje pro zvýšení dostupnosti bydlení. Projekt probíhá od října 2023 a jeho ukončení je plánováno na konci roku 2025.
4. Finanční nástroje pro dostupné bydlení (EIB a EBRD)
Evropská investiční banka
Ministerstvo pro místní rozvoj současně s Ministerstvem financí spolupracuje s Evropskou investiční bankou (EIB) v rámci poradenského mandátu pro podporu dostupného bydlení v ČR. V rámci mandátu, jehož realizátorem pro EIB je poradenská společnost Ernst&Young, jsou nezávisle analyzovány stávající politiky a instituce bydlení a doporučována opatření k posílení politik pro podporu dostupného bydlení, souhry institucí a identifikaci zdrojů financování. V druhém bloku poradenského mandátu jsou identifikovány konkrétní investiční případy (více než 100 projektů dostupného bydlení) a uplatněna náročná kvalitativní kritéria EIB pro selekci nejkvalitnějších projektů připravených pro financování ze strany EIB. Financování EIB bude jedním z hlavních zdrojů podpory investic do dostupného nájemního bydlení po vyčerpání prostředků Národního plánu obnovy.
Evropská banka pro obnovu a rozvoj
MMR ve spolupráci s Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj („EBRD“) připravuje společný finanční nástroj pro snížení provozních nákladů obcí spojených s provozem budov v jejich vlastnictví. Navrhované způsobilé investice zahrnují rovněž opatření pro výměnu zdrojů a v různých produktových kombinacích budou podporovat např. renovace objektů s výsledkem změny užívání na obecní bydlení. Smyslem finančního nástroje je že stát poskytne jen menší část prostředků do finančního nástroje který bude doplněn („pákován“) finančními prostředky EBRD. Výsledkem bude efektivně násobená investice ve veřejném zájmu.
5. Metodika PPP pro výstavbu dostupného nájemního bydlení
Cílem projektu bylo vytvoření metodického manuálu pro obce a města s detailním popisem postupu při výstavbě dostupného nájemního bydlení pomocí spolupráce soukromého a veřejného sektoru (PPP). MMR na tvorbě metodiky spolupracovalo s mezinárodní konzultační společností Ernst & Young, Generálním ředitelstvím Evropské komise pro podporu strukturálních
reforem (DG REFORM) a Ministerstvem financí. Projekt probíhal v letech 2023–2024 a byl financován pomocí Nástroje pro technickou podporu Evropské komise (TSI). Kompletní metodika včetně školících materiálů je dostupná na podstránce
Bytová politika pod sekcí
Metodiky.
Úvodní zpráva Metodiky PPP pro výstavbu dostupného nájemního bydlení
Závěrečná zpráva Metodiky PPP pro výstavbu dostupného nájemního bydlení