Komunitně vedený místní rozvoj ve městech (CLLD-Urban, dále též „CLLD-U“) je integrovaný nástroj spočívající v uceleném souboru operací, realizovaných za účelem splnění cílů a potřeb na subregionální úrovni, který přispívá k dosažení inkluzivního udržitelného růstu a který je prováděn městskými místními akčními skupinami (MMAS), jenž je subregionální partnerství mezi soukromým a veřejným sektorem, které působí na vymezeném území, pro něž navrhuje a provádí Akční plán OPZ+.
Pro pilotní testování v programovém období 2021 - 2027 proběhne ověření podpory nástroje CLLD-U z Operačního programu Zaměstnanost plus (dále též „OPZ+“). Kromě samotné podpory projektů z oblasti sociálního začleňování je cílem pilotního ověření rovněž posouzení možností implementace nástroje CLLD-U, resp. životaschopnosti metody LEADER v městském prostředí, a to jak po institucionální, tak po komunitní stránce. Nástroj CLLD-U bude realizován ve vybraných městech střední velikosti, která nejsou zapojena do nástroje CLLD, a nečerpají podporu z OPZ+ prostřednictvím nástroje ITI.
Jednou z podmínek čerpání finančních prostředků z evropských fondů je splnění tzv. standardů MMAS, které zajištují soulad vnitřního nastavení a fungování MAS s příslušnou legislativou, jejich otevřenost všem aktivním podporovatelům rozvoje venkova, a transparentnost při zapojení do implementace evropských fondů. Standardy MAS spadají do pěti tematických okruhů (MMAS a partneři MMAS; orgány MMAS; území působnosti MMAS; institucionalizace MMAS a kancelář MMAS). Proces kontroly dodržování standardů MAS je zajišťován Ministerstvem pro místní rozvoj, odborem regionální politiky. Výzva k předkládání žádostí o kontrolu dodržování standardů MMAS byla vyhlášena 16.9.2024.
Standardy stanovují podmínky, které musí MMAS splnit, aby mohla žádat o podporu svých aktivit v oblasti sociálního začleňování z OPZ+. MMAS musí dodržovat standardy po celou dobu trvání realizace projektu, resp. akčního plánu OPZ+.