Valné shromáždění OSN rozhodlo na svém zasedání 12. prosince 2001 transformovat s účinností od 1. ledna 2002 Centrum OSN (agenturu) pro lidská sídla na “Program spojených národů pro lidská sídla“ - UN– Habitat. Řídicím orgánem programu je „Shromáždění UN-Habitat“, které bylo nově vytvořeno v rámci celkové reformy programu v prosinci 2018 na základě rezoluce Valného shromáždění OSN. Původní nejvyšší orgán „Řídicí rada UN-Habitat“ byl zrušen. Sekretariát UN - Habitat funguje rámci OSN jako centrum pro lidská sídla a pro koordinaci aktivit souvisejících s rozvojem lidských sídel.
Jednou z klíčových aktivit UN–Habitat je přispívat k naplňování dokumentů přijatých členskými státy OSN, zejména „Agendy Habitat“, schválené konferencí „Habitat II“, a "Nové agendy pro města " (New Urban Agenda), schválené konferencí Habitat III. Aktivity UN - Habitat přispívají také k celosvětovému cíli Organizace spojených národů - snížení chudoby a podpora udržitelného rozvoje.
„Shromáždění UN-Habitat“ se jako nejvyšší řídicí orgán schází každé čtyři roky v sídle programu v Nairobi.
Jednání probíhá za účasti všech zemí OSN a jeho obsahem je zejména udržitelná urbanizace lidských sídel s důrazem na roli financování a plánování při potlačování chudoby.
V centru aktivit Programu OSN pro lidská sídla je proto podpora přístupu k bydlení, životní podmínky ve městech a řešení problémů městské chudoby – jde o nejnaléhavější cíle globálních diskusí, včetně hledání nových forem financování a získávání fondů pro činnost programu jako celku.
Problematika rozvoje měst je z globálního hlediska mimořádně důležitá; již nyní žije ve městech více než polovina světové populace a podle predikcí bude do roku 2050 ve městech žít cca 70 % obyvatel planety; mezi roky 2010 a 2050 to znamená nárůst o 3 mld. městských obyvatel na celém světě.
Oficiální webové stránky: http://unhabitat.org/
Schválení cílů udržitelného rozvoje obsažených v „Agendě 2030“ (na summitu OSN v září 2015) se týká, mj. i agendy UN-Habitat protože cíl 11 se přímo týká měst:
Cíle udržitelného rozvoje („Sustainable Development Goals“):
Vymýtit chudobu ve všech jejích formách všude na světě.
Vymýtit hlad, dosáhnout potravinové bezpečnosti a zlepšení výživy, podporovat udržitelné zemědělství.
Zajistit zdravý život a podporovat blahobyt pro všechny bez rozdílu věku.
Zajistit inkluzivní, spravedlivé a kvalitní vzdělávání a podporovat celoživotní vzdělávání pro všechny.
Dosáhnout rovnosti mezi ženami a muži a posílit postavení všech žen a dívek.
Zajistit dostupnost vody a sanitačních zařízení pro všechny a udržitelné hospodaření s nimi.
Zajistit přístup k cenově dostupným, spolehlivým, udržitelným a moderním zdrojům energie pro všechny.
Podporovat trvalý, inkluzivní a udržitelný hospodářský růst, plnou a produktivní zaměstnanost a důstojnou práci pro všechny.
Vybudovat odolnou infrastrukturu, podporovat inkluzivní a udržitelnou industrializaci a inovace.
Snížit nerovnost uvnitř zemí i mezi nimi.
Vytvořit inkluzivní, bezpečná, odolná a udržitelná města a obce.
Zajistit udržitelnou spotřebu a výrobu.
Přijmout bezodkladná opatření na potírání změny klimatu a jejích dopadů (s uznáním, že Rámcová úmluva OSN o změně klimatu je primárním mezinárodním, mezivládním Fórem pro vyjednávání globální reakce na změnu klimatu).
Chránit a udržitelně využívat oceány, moře a mořské zdroje pro zajištění udržitelného rozvoje.
Chránit, obnovovat a podporovat udržitelné využívání suchozemských ekosystémů, udržitelně hospodařit s lesy, potírat dezertifikaci, zastavit a následně zvrátit degradaci půdy a zastavit úbytek biodiverzity.
Podporovat mírové a inkluzivní společnosti pro udržitelný rozvoj, zajistit všem přístup ke spravedlnosti a vytvořit efektivní, odpovědné a inkluzivní instituce na všech úrovních.
Oživit globální partnerství pro udržitelný rozvoj a zvýšit prostředky pro jeho uplatňování.
Sedm dílčích cílů v rámci cíle č: 11. „Vytvořit inkluzivní, bezpečná, odolná a udržitelná města a obce“:
11.1 Do roku 2030 zajistit všem přístup k odpovídajícímu, bezpečnému a cenově dostupnému bydlení a základním službám a zlepšit podmínky ve slumech.
11.2 Do roku 2030 poskytnout všem přístup k bezpečným, cenově dostupným, přístupným a udržitelným dopravním systémům zlepšením bezpečnosti silničního provozu, a to zejména rozšířením veřejné dopravy, se zvláštním zřetelem na potřeby osob ve zranitelné situaci, žen, dětí, osob se zdravotním postižením a starších osob.
11.3 Do roku 2030 zlepšit inkluzivní a udržitelnou urbanizaci a kapacity pro participativní, integrované a udržitelné plánování a řízení lidských sídel ve všech zemích.
11.4 Posílit úsilí v ochraně a zachování světového kulturního a přírodního dědictví.
11.5 Do roku 2030 výrazně snížit počet úmrtí, počet zasažených lidí a výrazně snížit přímé ekonomické ztráty, vztahující se ke globálnímu hrubému domácímu produktu, v důsledku katastrof, včetně katastrof majících vazbu k vodě, se zaměřením na ochranu chudých a osob v obtížných situacích.
11.6 Do roku 2030 snížit nepříznivý dopad na životní prostředí v přepočtu na obyvatele měst tím, že bude věnována zvláštní pozornost kvalitě ovzduší a komunálnímu a ostatnímu odpadu.
11.7 Do roku 2030 poskytnout univerzální přístup k bezpečným, inkluzívním a přístupným zeleným a veřejným prostorům, zejména ženám a dětem, starším lidem a osobám se zdravotním postižením.
Tři opatření dojednaná v rámci cíle č. 11:
11.a Podporovat pozitivní ekonomické, sociální a environmentální vazby mezi městskými, příměstskými a venkovskými oblastmi posílením národního a regionálního plánování rozvoje.
11.b Do roku 2020 výrazně zvýšit počet měst a lidských sídel přijetím a realizací integrovaných politik a plánů pro začleňování, účinné využívání zdrojů, pro zmírňování a přizpůsobení se změně klimatu a odolnost vůči katastrofám a vyvinout a implementovat, v souladu s „Rámcem pro snižování rizik a katastrof 2015-2030“, holistické řízení rizik katastrof na všech úrovních.
11.c Podporovat nejméně rozvinuté země, a to i prostřednictvím finanční a technické pomoci, v budování udržitelných a odolných budov s využitím místních materiálů.
Oficiální webové stránky: http://www.un.org/sustainabledevelopment/