Aktuální režim vztahů EU a UK se řídí Dohodou o obchodu a spolupráci. Ta sice neobsahuje část věnující se výslovně problematice cestování či cestovního ruchu, ale dílčím způsobem upravuje některé oblasti, které jsou pro oblast cestovního ruchu relevantní (např. bezvízový styk pro krátkodobé pobyty či poskytování služeb). UK se předně již neúčastní jednotného trhu a mezi UK a členskými státy EU nadále neplatí volný pohyb osob ani volný pohyb služeb.
UK bylo povinno transponovat do své legislativy směrnici č. 2015/2302 o souborných cestovních službách a spojených cestovních službách k 1. lednu 2018 a v současné době má zákazník v UK stejnou úroveň ochrany jako v ČR. Do jaké míry bude tato právní úprava zachována i v období po 1. lednu 2021 záleží na příslušných britských legislativních orgánech. Britská legislativa však zajišťovala vysokou ochranu cestujícím již před přijetím nové směrnice a lze očekávat, že tak tomu bude i nadále.
BREXIT A SPOTŘEBITELÉ
Budu pro krátkodobou turistickou cestu do UK potřebovat vízum?
Nikoli. Občané členských států EU nebudou pro krátkodobé turistické cesty do UK, které nepřekročí 6 měsíců, potřebovat žádné vízum. Pokud však cesta překročí tento časový úsek, uplatní se příslušné imigrační normy UK platné pro občany třetích zemí a bude nutné získat vízum.
Na jaký doklad mohu vycestovat do UK?
Cestovat do UK na platný občanský průkaz bude možné do 30. září 2021. Poté bude možné cestovat pouze na cestovní pas. Ten musí být platný po celou dobu pobytu v UK. Na hranicích mohou britské autority vyžadovat důkaz o tom, že do UK cestujete na omezenou dobu za účelem turismu (např. zpáteční letenka, rezervace ubytování, atp.).
Budu-li chtít vyjet s českou cestovní kanceláří na zájezd do Spojeného království, změní se pro mě něco?
Na Vaše práva zákazníka nebude mít změna statusu UK vliv. Za zájezd odpovídá cestovní kancelář. Pojištění pro případ úpadku se vztahuje na všechny zákazníky bez ohledu na jejich bydliště, místo odjezdu nebo místo, kde byl zájezd prodán, a bez ohledu na stát usazení pojišťovny sjednávající pojištění záruky pro případ úpadku.
Budou nějak chráněna má práva v rámci letecké dopravy?
Unijní pravidla náhrad a pomoci cestujícím v letecké dopravě (podle nařízení č. 261/2004) budou i nadále platit pro všechny lety z EU do UK (bez ohledu na dopravce) a také pro lety z UK do EU provozované unijním dopravcem. Pravidla se neuplatní pro lety z UK do EU provozované britským dopravcem.
Uzavřená dohoda ale obsahuje garanci, že obě strany zajistí co nejvyšší ochranu práv cestujících.
Budu v UK nadále moci využívat služby mého mobilního operátora za stejných podmínek, jako na území ČR a jiných členských států EU?
Nikoli, na UK se již nevztahuje zákaz roamingových poplatků. Britští mobilní operátoři tedy mohou za telefonní a datové služby na území UK účtovat poplatky. Před odjezdem do UK proto doporučujeme ověřit aktuální roamingová pravidla u Vašeho mobilního operátora.
Budu moci pro ošetření v UK během dovolené využít můj Evropský průkaz zdravotního pojištění (karta EHIC)?
Ano, i nadále budete v případě krátkodobého pobytu v UK moci využít platnou kartičku zdravotního pojištění k přístupu ke státem poskytované nezbytné zdravotní péči. Pro jistotu ale doporučujeme pro krytí nákladů vždy sjednat komerční cestovní pojištění.
BREXIT A PODNIKATELÉ
Mohu jako česká cestovní kancelář poskytovat služby (nabízet a prodávat zájezdy) ve Spojeném království?
Od 1. ledna 2021 se již neuplatní přeshraniční poskytování služeb na základě čl. 56 a násl. Smlouvy o fungování EU, ani automatické uznávání „české“ ochrany pro případ úpadku ve smyslu směrnice č. 2015/2302. Uznání bude záviset na stanovisku příslušného úřadu ve Spojeném království.
Je sice možné poskytovat služby v UK, ale dle podmínek obsažených v rámci kapitoly Dohody o obchodu a spolupráci vztahující se k přeshraničnímu obchodu službami (články SERVIN.3.1: a násl.) a dle předpisů platných v UK.
Mohou zaměstnanci českých cestovních kanceláří a agentur (delegáti, průvodci) doprovázet své klienty na zájezd do Spojeného království, aniž by zde museli být usazeni?
Ano, mohou, v rámci tzv. krátkodobých obchodních návštěv, které nesmí přesáhnout 90 dnů během šestiměsíčního období. V rámci přeshraničního poskytování služeb zde neplatí podmínka usazení nebo pobytu ve Spojeném království; nesmí zde však poskytovat služby široké veřejnosti. Patří sem zástupci vedení, pracovníci cestovních kanceláří a cestovních agentur nebo průvodci, kteří se účastní konferencí nebo na nich vystupují, nebo doprovázejí zájezd, který byl zahájen na území ČR.
Jako cestovní agentura (cestovní kancelář) zprostředkovávám prodej zájezdů pro britskou cestovní kancelář, mění se pro mě něco?
Měl byste tuto skutečnost znovu oznámit Ministerstvu pro místní rozvoj, protože vystoupením z EU se Spojené království stalo třetí zemí a zajištění pro případ úpadku cestovní kanceláře již není možné automaticky uznávat. Pro oznámení můžete využít formulář pro oznamování zprostředkování prodeje zájezdů pro cestovní kancelář usazenou na území Evropské unie nebo Evropského hospodářského prostoru na adrese
https://mmr.cz/cs/ministerstvo/cestovni-ruch/informace-pro-cestovni-kancelare-a-agentury/zprostredkovani-prodeje-zajezdu-pro-ck-usazene-na. Jako zprostředkovatel prodeje zájezdů buď doložíte, že jste pro tyto případy sám zajištěn pro případ úpadku, anebo prokážete, že zajištění ochrany pro případ úpadku splňuje britská cestovní kancelář. Povinnosti vychází z ust. § 9b zákona č. 159/1999 Sb., o některých podmínkách podnikání a o výkonu některých činností v oblasti cestovního ruchu, ve znění pozdějších předpisů.
Užitečné odkazy: