Nejvýznamnější politikou Evropské unie je, spolu se společnou zemědělskou politikou, kohezní politika – politika soudržnosti. Jejím cílem je snižování rozdílů mezi úrovní rozvoje různých regionů a posilování hospodářské, sociální a územní soudržnosti za účelem harmonického vývoje Evropské unie.
Evropské strukturální a investiční fondy (fondy ESI) jsou klíčovým nástrojem kohezní politiky pro programové období 2021-2027. Jejich prostřednictvím mohou žadatelé čerpat finanční prostředky z rozpočtu EU.
Fondy ESI zahrnují Evropský fond pro regionální rozvoj (EFRR) Evropský sociální fond (ESF+), Fond soudržnosti (FS), Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova (EZFRV) a Evropský zemědělský záruční fond (EAFRD), Evropský námořní, rybářský a akvakulturní fond (ENRAF) a Fond spravedlivé transformace (FST).
Mimo výše uvedených fondů podporuje Evropská unie různorodé aktivity také díky prostředkům z dalších fondů. Mezi nimi je například Fond solidarity Evropské Unie (EUFS), Evropský fond pro přizpůsobení se globalizaci (EGF) a Fond evropské pomoci nejchudším osobám (FEAD), Azylový, migrační a integrační fond (AMIF) a Evropský fond pro strategické investice (EFSI). Tyto fondy spadají do gesce Evropské komise nebo jí pověřených institucí. Více informací o možnostech čerpání prostředků z těchto fondů naleznete po přejití na odkaz tvořící jejich název.
Unijní programy
Na rozdíl od operačních programů, které čerpají prostředky z Evropských fondů (viz výše) a které jsou spravovány na národní úrovni, jsou unijní programy pod správou Evropské komise. Unijní programy podporují řadu důležitých oblastí (od zmírňování dopadů změn klimatu po kulturní projekty). Podrobnosti o vybraných programech naleznete zde.
Více informací naleznete zde.