27. 6. 2011
Výrazné zpřesnění klíčových termínů, posílení role občanských sdružení v územním řízení a posílení ochrany majetku občanů. Tak by se dala charakterizovat novela stavebního zákona (zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu), kterou v těchto dnech předkládá do vlády Ministerstvo pro místní rozvoj ČR.
„Leckomu se to může zdát nadnesené, ale i díky tomuto zákonu, by se od ledna příštího roku mohl zlepšit stav českého stavebnictví, včetně například poklesu nezaměstnanosti v daném oboru a zvýšení jeho obratu. Novela si klade za cíl zjednodušit a zpřesnit procesy vedoucí k povolování i provádění staveb,“ uvedl Miroslav Kalous, náměstek ministra pro místní rozvoj. Změny tak dozná například institut autorizovaného inspektora, rozšíří se seznam staveb, u nichž nebude potřeba stavební povolení, nebo zpřesní procesní náležitosti územního a stavebního řízení včetně možnosti občanských sdružení vstupovat do průběhu povolování stavby.
„Dosavadní právní úprava se neosvědčila a v mnoha případech byla zneužívána k obstrukcím. Proto jsme se rozhodli výrazněji podpořit procesní rozdíly mezi územním a stavebním řízením,“ pokračoval Miroslav Kalous.
V praxi to znamená, že v rámci územního řízení, nebo v řízení, ve kterém se rozhoduje o podobě územního plánu dané lokality, a určují se závazná pravidla pro budoucí stavby, bude role občanských sdružení oproti stávající legislativě posílena.
„Chápeme nezastupitelnou úlohu těchto společenství v životě demokratické země. Navrhujeme proto, aby mohla vstupovat do všech územních řízení v České republice i bez splnění podmínky přímého dotčení,“ uvedl Miroslav Kalous. Na druhou stranu v rámci stavebního řízení, kdy se řeší již konkrétní technologické parametry stavby, je podle mínění odborníků účast neziskových organizací spíše kontraproduktivní.
„Rozhodně nejde o žádná protiústavní omezení občanských práv a svobod. Právě tato část zákona byla nejčastěji zneužívána k vydírání a zbytečným obstrukcím. A proto ji chceme změnit. Věříme, že ta občanská sdružení, kterým jde opravdu o občany České republiky a nikoli o vlastní prospěch, to pochopí. A proti těm ostatním musíme občany chránit,“ uzavřel Miroslav Kalous.
Více informací naleznete v
často kladených dotazech
Poznámky pro média
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR (MMR ČR) patří do systému ústředních orgánů státní správy České republiky v oblastech, vymezených příslušnými právními dokumenty. Objemem svých pravomocí, kompetencí a odpovědností za správu finančních prostředků hraje ve státní správě významnou roli. Ministerstvo bylo zřízeno s účinností od 1. listopadu 1996 a je ústředním orgánem státní správy ve věcech: regionální politiky, politiky bydlení, rozvoje domovního a bytového fondu, nájmu bytů a nebytových prostor, územního plánování, stavebního řádu, vyvlastnění, investiční politiky, cestovního ruchu, pohřebnictví. MMR ČR vykonává roli Národního orgánu pro koordinaci (NOK) pro čerpání finančních prostředků z fondů Evropské unie a také je řídícím orgánem několika operačních programů. Více na
www.mmr.cz.