9. 4. 2020
Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo přehled nejdůležitějších informací k lex voucher.
1. Zrušení zájezdu z důvodu šíření onemocnění COVID – 19
Za situace celosvětové pandemie onemocnění COVID 19 a přijatých omezujících opatření mající vliv nejen na cestování, ale na každodenní život, jde o situaci, kterou zákon popisuje jako „nevyhnutelné a mimořádné okolnosti“ nebo-li vyšší moc.
Za těchto okolností může odstoupit od smlouvy o zájezdu zákazník i cestovní kancelář.
Cestovní kancelář má v takovém případě povinnost vrátit zákazníkům platby přijaté za neuskutečněné zájezdy nejpozději do 14 dnů od odstoupení od smlouvy o zájezdu. Zachování této lhůty není ale v podmínkách současné globální pandemie možné.
Lex Covid
Návrh zákona, který je právě projednáván v Parlamentu ČR (Viz www.psp.cz, sněmovní tisk 820) , upravuje zvláštní podmínky pro zájezdy s termínem zahájení od 20. 2. do 31. 8. 2020. U těchto zájezdů může cestovní kancelář využít tzv. ochranné doby, o kterou se odkládá vrácení plateb uhrazených zákazníkem za zájezd.
Ochranná doba
Rozhodne-li se cestovní kancelář využít ochrannou dobu (toto rozhodnutí je na cestovní kanceláři), musí to písemně oznámit zákazníkovi a současně mu doručit poukaz na zájezd v hodnotě realizovaných plateb. Dnem doručení poukazu na zájezd začíná běžet ochranná doba, která končí nejdéle 31. 8. 2021.
Výjimky
Je-li zákazníkem cestovní kanceláře:
- držitel průkazu osoby se zdravotním postižením,
- osoba vedená v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání,
- osoba těhotná či osoba čerpající mateřskou nebo rodičovskou dovolenou,
- osamělý rodič pečující o nezaopatřené dítě (samoživitel),
- osoba starší 65 let
- zaměstnanec, který ke dni doručení oznámení cestovní kanceláře o využití ochranné doby nemohl po dobu nejméně 30 dnů konat práci pro jiné překážky na straně zaměstnavatele podle § 208 a 209 zákoníku práce a
- škola nebo školské zařízení, které jsou zapsány do rejstříku škol a školských zařízení,
může (ale nemusí) poukaz odmítnout. V takovém případě zákazník oznámí cestovní kanceláří odmítnutí poukazu a cestovní kancelář je povinna vrátit všechny uhrazené platby.
Avšak je možné, že i zákazníci patřící do skupiny, na kterou se výjimka vztahuje, mohou poukaz přijmout a čerpání své dovolené posunout na vhodnější dobu.
Čerpání poukazu na zájezd/vrácení plateb
Zákazníci, kteří obdrží poukaz na náhradní zájezd, jej mohou vyčerpat flexibilně po dobu trvání ochranné doby. Cestovní kancelář je povinna navrhnout zákazníkovi rovnocenný náhradní zájezd, k jehož zaplacení zákazník využije poukaz. Pokud tak cestovní kancelář neučiní sama, může se na ní obrátit se svou žádostí i zákazník. Nepodá-li cestovní kancelář ve lhůtě 30 dnů od žádosti zákazníka nabídku rovnocenného náhradního zájezdu, ochranná doba skončí. Skončením ochranné doby se stává opět splatným původní peněžitý dluh pořadatele vůči zákazníkovi.
V případě, že poukaz na zájezd nebude v ochranné době, tj. nejpozději do 31. 8. 2021 zákazníkem vyčerpán, vrátí cestovní kancelář zákazníkovi veškeré uhrazené platby za původní zájezd nejpozději do 14 dnů od skončení ochranné doby.
Záruka ochrany pro případ úpadku cestovní kanceláře
Zákazníci mají garanci, že poukazy na zájezd, které od cestovní kanceláře obdrží, jsou chráněny pro případ úpadku cestovní kanceláře (podrobnosti této ochrany stanoví zákon č. 159/1999 Sb., o některých podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu). Zákazníci se nemusejí obávat, že o své vložené prostředky přijdou.
2. Nechci absolvovat zájezd, který se má konat po opadnutí současné pandemické krize.
Řada zákazníků se v souvislosti s pandemií onemocnění COVID-19 potýká se sociálními a ekonomickými obtížemi, které jim neumožňují realizovat objednané zájezdy. Mnoho zákazníků se obává vycestovat také ze zdravotních důvodů. V případě, že není dosud jasné, zda bude konkrétní zájezd možné realizovat, jsou nyní zákazníci postaveni před obtížnou volbu, zda zájezd zruší či nikoli.
Vždy je třeba pamatovat:
1. Smlouvy se mají dodržovat, a to i smlouvy o zájezdu. Smlouvu o zájezdu je třeba plnit, a to včetně platebního kalendáře, dokud od ní neodstoupí buď sama cestovní kancelář, nebo nebude zřejmé, že jsou naplněny předpoklady pro to, aby mohl odstoupit od smlouvy zákazník.
2. Zákazník může od smlouvy o zájezdu odstoupit kdykoliv (před zahájením zájezdu), a to i bez uvedení důvodu, ale je povinen zaplatit cestovní kanceláři odstupné (tzv. storno poplatky).
V případě, že zákazník od smlouvy odstoupí, je povinen zaplatit cestovní kanceláři odstupné (storno poplatky).
Lex Covid a nárok zákazníka na poukaz ve výši části stornopoplatku
Zákazník, který od smlouvy odstoupí (přičemž nejde o odstoupení z důvodu vyšší moci – viz výše k bodu 1), uhradí stornopoplatky, může ve lhůtě do 3 měsíců požádat cestovní kancelář o vydání poukazu na zájezd v hodnotě nejméně 10 % zaplaceného storno poplatku. Poukaz na zájezd bude moci zákazník využít k úhradě ceny nově zakoupeného zájezdu.
Příklad: Zákazník zakoupil zájezd na letní prázdniny v hodnotě 10 000 Kč. Má ale obavy vycestovat. Odstoupí od smlouvy. Cestovní kancelář požaduje uhradit storno poplatky ve výši 2 000 Kč. Zbývajících 8 000 Kč vrátí zákazníkovi. Pokud bude zákazník chtít, může cestovní kancelář požádat o poukaz na zájezd ve výši 200 Kč, který může použít při nákupu nového zájezdu.
Poukazy na zájezdy jsou povinně pojištěny.
Poznámka
Ministerstvo pro místní rozvoj ani jiný orgán státní správy nejsou oprávněni vyřizovat nároky zákazníků ze soukromoprávních vztahů. V případě sporu s cestovní kanceláří má zákazník možnost podat návrh na zahájení mimosoudního řešení spotřebitelského sporu. Mimosoudní řešení sporů je institut založený na hledání oboustranně přijatelné dohody stran sporu. Česká obchodní inspekce na rozdíl od soudů nemá pravomoc sama o předmětu sporu závazně rozhodnout nebo strany sporu k dohodě donucovat. Pro bližší informace o mimosoudním řešení spotřebitelských sporů nebo podání návrhu navštivte prosím internetové stránky www.adr.coi.cz. Právně závazné a vykonatelné rozhodnutí o předmětu sporu může vydat soud.
ČASTO KLADENÉ DOTAZY:
V případě jakých zájezdů má pořadatel možnost odložit vrácení ceny zájezdu (Zákon, který ochrannou dobu, vydávání poukazu upravuje je v současné době v legislativním procesu – sněmovní tisk 820)?
Jedná se o zájezdy s termínem zahájení od 20. 2. 2020 do 31. 8. 2020 zrušené z důvodu celosvětové pandemie onemocnění COVID-19. Jedná se o případy, kdy cestovní kancelář zrušila zájezd nebo odstoupil od smlouvy zákazník v důsledku šíření onemocnění COVID-19, resp. přijatých omezujících opatření (např. zákaz vycestování z území ČR), popř. z těchto důvodů odstoupil od smlouvy o zájezdu zákazník.
Rozhodné je datum, kdy měl být zájezd zahájen, nikoliv datum jeho zakoupení.
Zároveň se musí jednat o zájezd. Možnost odložení vrácení ceny se tak nevztahuje na jednotlivé služby cestovního ruchu – ubytování, doprava apod., které byly zakoupeny samostatně.
Proč se jedná zrovna o zájezdy se zahájením od 20. 2. 2020 do 31. 8. 2020?
Dopad pandemie na trh zájezdů se neodvíjí pouze od epidemiologické situace v České republice, ale i ostatních státech. Datum 20. 2. 2020 bylo zvoleno s ohledem na epidemiologickou situaci, kdy již docházelo k šíření onemocnění zejména v Itálii, což mělo zásadní dopad na trh zájezdů – poprvé se zde také objevilo varování Ministerstva zahraničí.
Přestože uvolnění opatření České republice lze očekávat dříve, dopad pandemie na cesty do zahraničí velmi pravděpodobně přetrvá po delší dobu. Pořadatelům zájezdů i zákazníkům musí být umožněno reagovat na aktuální možnosti cestování. Z tohoto důvodu je navrhována časová působnost zákona na zájezdy s termínem zahájení až do 31. 8. 2020.
Co je ochranná doba a jak dlouho trvá?
Ochrannou dobou se rozumí doba, o kterou se odkládá vrácení plateb uhrazených zákazníkem za zájezd.
Rozhodne-li se cestovní kancelář využít ochrannou dobu (toto rozhodnutí je na cestovní kanceláři), musí to písemně oznámit zákazníkovi a současně mu doručit poukaz na zájezd v hodnotě realizovaných plateb. Dnem doručení poukazu na zájezd začíná běžet ochranná doba, která končí nejdéle 31. 8. 2021.
Mohu odmítnout poukaz na zájezd (voucher)?
Ano, za předpokladu, že jste:
- držitel průkazu osoby se zdravotním postižením,
- osoba vedená v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání,
- těhotná žena či osoba čerpající mateřskou nebo rodičovskou dovolenou,
- osamělý rodič pečující o nezaopatřené dítě (samoživitel),
- osoba starší 65 let
- zaměstnanec, který ke dni doručení oznámení cestovní kanceláře o využití ochranné doby nemohl po dobu nejméně 30 dnů konat práci pro jiné překážky na straně zaměstnavatele podle § 208 a 209 zákoníku práce a
- škola nebo školské zařízení, které jsou zapsány do rejstříku škol a školských zařízení.
V takovém případě může odmítnout poukaz na zájezd oznámením cestovní kanceláři. Současně musíte vrátit vydaný poukaz na zájezd. Cestovní kancelář Vám následně vrátí všechny uskutečněné platby.
Jakou mám jistotu, že nepřijdu o své prostředky?
Zákazníci se nemusejí obávat, že o své vložené prostředky přijdou. Všechny poukazy na zájezdy (vouchery) jsou povinně pojištěny pro případ úpadku cestovní kanceláře.
Obdržel jsem poukaz na zájezd, mám čekat na nabídku náhradního zájezdu od cestovní kanceláře?
Poukaz na náhradní zájezd lze vyčerpat flexibilně po celou dobu trvání ochranné doby. Cestovní kancelář může se svým zákazníkem jednat v zásadě ihned a navrhnout mu takové řešení, které mu bude nejvíce vyhovovat. Cestovní kancelář by měla zákazníkovi navrhnout rovnocenný náhradní zájezd, k jehož zaplacení zákazník využije poukaz.
Pokud tak cestovní kancelář neučiní sama, může se na ní obrátit se svou žádostí i zákazník. Nepodá-li cestovní kancelář ve lhůtě 30 dnů od žádosti zákazníka nabídku rovnocenného náhradního zájezdu, ochranná doba skončí. Skončením ochranné doby se stává opět splatným původní peněžitý dluh pořadatele vůči zákazníkovi.
V případě, že poukaz na zájezd nebude v ochranné době, tj. nejpozději do 31. 8. 2021 zákazníkem vyčerpán, vrátí cestovní kancelář zákazníkovi veškeré uhrazené platby za původní zájezd nejpozději do 14 dnů od skončení ochranné doby.
Obávám se i po skončení současné koronavirové krize vycestovat? Jaké mám možnosti?
Stále platí, že zákazník může před zahájením zájezdu odstoupit od smlouvy kdykoliv, ale je povinen zaplatit cestovní kanceláři odstupné. To je upraveno v občanském zákoníku a blíže vymezeno ve smlouvě o zájezdu (obvykle ve všeobecných obchodních podmínkách).
Řada zákazníků, kteří své zájezdy na letní sezonu zakoupili v rámci akce „first minute“, se obávají nebo nechtějí ze zdravotních či jiných důvodů (např. ztráta zaměstnání apod.) vycestovat.
V této souvislosti platí:
1. Smlouvy se mají dodržovat, a to i smlouvy o zájezdu. Smlouvu o zájezdu je třeba plnit, a to včetně platebního kalendáře, dokud od ní neodstoupí buď sama cestovní kancelář, nebo zákazník.
2. Zákazník může od smlouvy o zájezdu odstoupit kdykoliv (před zahájením zájezdu), ale je povinen zaplatit cestovní kanceláři odstupné (tzv. storno poplatky). Odstoupení od smlouvy zákazníkem nyní, případně odstoupení od smlouvy ze strany cestovní kanceláře pro nedodržení platebního kalendáře, pak znamená povinnost uhradit cestovní kanceláři odstupné.
V případě, že zákazníkovi vznikne povinnost zaplatit cestovní kanceláři odstupné (storno poplatky), bude podle nové právní úpravy oprávněn po cestovní kanceláři požadovat vydání poukazu na zájezd, a to v hodnotě nejméně 10 % zaplaceného storno poplatku. Poukaz na zájezd bude moci zákazník využít k úplné nebo částečné úhradě ceny nově zakoupeného zájezdu. O vydání poukazu na zájezd může zákazník požádat do 3 měsíců ode dne zániku smlouvy o zájezdu.
Poukazy na zájezdy jsou povinně pojištěny pro případ úpadku cestovní kanceláře.
Jak situaci kolem CK řeší v jiných státech? Čerpali jste někde inspiraci?
Obdobná právní úprava byla přijata např. ve Francii, Polsku nebo Belgii. Český návrh ale na rozdíl od zahraničních obsahuje i jistý sociální prvek, který určitým znevýhodněným skupinám obyvatel umožňuje voucher odmítnout a nadále trvat na vrácení peněz v zákonné lhůtě. Úpravy v jiných státech takovéto mechanismy neobsahují.
Máte výhled, jak by se měla vyvíjet sezona 2020?
Stát bude po zrušení krizových opatření omezovat vycestování osob do těch destinací, ve kterých bude existovat reálné riziko nakažení nemocí COVID-19. V ostatních nepostižených či virem nezasažených oblastí nebude důvod cestování omezovat. Při rozhodování však bude nutno přihlédnout k řadě okolností – např. i k tomu, zda přeprava do místa určení bude probíhat přes oblast s výskytem onemocnění apod.
Domníváme se ale, že hlavní část turistické sezóny se bude odehrávat u nás doma v České republice. Tam také bude směřovat pomoc v podobě voucherů, kterou pro nastartování odvětví cestovního ruchu chystáme.
Může stát zrušit možnost storna zájezdů u CK? Proč jste k takovému kroku přistoupili?
Návrh stanoví, že v případě zrušení zájezdu s termínem zahájení od 20. 2. 2020 do 31. 8. 2020 z důvodu pandemie má cestovní kancelář možnost vydat klientovi poukaz na zájezd. Ten bude moci klient vyčerpat na náhradní zájezd. Pokud jej nevyčerpá ani do 31. 8. 2021, cestovní kancelář mu bude povinna celou uhrazenou cenu zájezdu vrátit.
Pokud mají zákazníci zakoupený zájezd s termínem odjezdu do 31. 8. 2020 a tento zájezd nechtějí nebo nemohou absolvovat - např. z důvodu ztráty zaměstnání, obav o své zdraví apod. Tito zákazníci mají možnost odstoupit od smlouvy o zájezdu, jsou však povinni cestovní kanceláři uhradit storno poplatky. V tomto případě pak bude zákazník oprávněn požádat cestovní kancelář o vydání poukazu na zájezd v hodnotě storno poplatku a přesunout tak svůj zájezd na pozdější dobu.
Proč je ochranná doba stanovena do 31. 8. 2021?
Zákon se vztahuje na zájezdy s termínem zahájení do 31. 8. 2020. Ochranná doba tedy navazuje na toto datum a končí nejpozději 31. 8. 2021. Ochranná doba však může skončit i dříve – zpravidla to bude využitím poukazu na zájezd k úhradě ceny jiného zájezdu.
CK začnou místo vracení záloh vydávat poukazy. Stát přebírá 100% záruku za celou jejich hodnotu?
Navrhovaným zákonem je stanoveno, že poukazy na zájezdy musí být pojištěny pro případ úpadku cestovní kanceláře. Zákazníci tak nemusí mít obavy, že o své peníze přijdou.
Kdy začnou CK poukazy vydávat?
Předpokládáme, že cestovní kanceláře budou poukazy zákazníkům vydávat hned po nabytí účinnosti zákona.
Od kdy bude možné poukazy měnit za zájezdy?
Cestovní kancelář může se svým zákazníkem jednat v zásadě ihned a navrhnout mu takové řešení, které bude zákazníkovi nejvíce vyhovovat.
Poukaz má být použitelný na rovnocenný zájezd. Pokud budu chtít jet za rok na stejné místo, stejného hotelu… Kdy musím objednat hotel, abych měl záruku? A co když hotel zvedne cenu?
Rovnocenný zájezd neznamená totožný zájezd, ale zájezd stejné kvality, byť třeba i do jiné destinace. Cestovní kancelář je profesionálem, který mnohdy působí na trhu řadu let. Předpokládáme proto, že zákazníkovi navrhne oboustranně přijatelné řešení. Pokud takové řešení cestovní kancelář nenajde, vrátí zákazníkovi všechny uhrazené platby.
Mají možnost klienti CK požadovat např. výměnu poukazů za dovolenou v tuzemsku (pokud ji CK nabízí)?
Samozřejmě. Předpokládáme, že řada cestovních kanceláří se bude v rámci své činnosti zabývat tuzemskými dovolenými. Pokud se na tom dohodne přímo se zákazníkem, nevidíme v tom problém.
Jak se do ceny zájezdu promítnou letenky?
Zájezd u cestovní kanceláře kupuje zákazník jako celek. Nekupuje zvlášť letenky.
Co znamená termín ekvivalent vybrané dovolené? Když se zvednou ceny, tak se sníží hodnota poukazu? Jak to bude s výběrem hotelů za původní cenu?
Kritériem není aktuální cena služeb, ale srovnatelná jakost služeb. Pokud má klient zaplacen 4* hotel, tak by měl opět dostat 4* hotel a to ve stejné lokalitě nebo dle dohody se zákazníkem. Když budete chtít do Turecka, tak Vám nemohou nabídnout Itálii.
CK nabízely klientům různé akce, např. děti do 2 let zdarma? Co ale za rok, kdy už budou o rok starší? Bude jim platit voucher zdarma?
CK bude mít povinnost týmž zákazníkům nabídnout ekvivalentní službu. Nebude-li to možné, ochranná doba pro cestovní kancelář skončí a bude muset klientovi vrátit veškeré zaplacené platby.
Máte předpověď, výhled, jak by se měla vyvíjet sezona 2020?
Stát bude po zrušení krizových opatření omezovat vycestování osob do těch destinací, ve kterých bude existovat reálné riziko nakažení nemocí COVID-19. V ostatních nepostižených či virem nezasažených oblastí nebude důvod cestování omezovat. Při rozhodování však bude nutno přihlédnout k řadě okolností – např. i k tomu, zda přeprava do místa určení bude probíhat přes oblast s výskytem onemocnění apod.
Domníváme se ale, že hlavní část turistické sezóny se bude odehrávat u nás doma v České republice. Tam také bude směřovat pomoc v podobě voucherů, kterou pro nastartování odvětví cestovního ruchu chystáme.
Mám termín zájezdu poslední týden v srpnu. Co když si zamluvím dovolenou v Čechách, ale následně se dozvím, že bude možnost vycestovat a já budu mít dva termíny?
Má-li zákazník termín zájezdu poslední týden v srpnu a tento zájezd nebyl zrušen (ani zákazník neodstoupil od smlouvy o zájezdu), nebude si ve stejném termínu zajišťovat tuzemskou dovolenou.
Jak situaci kolem CK řeší v jiných státech? Čerpali jste někde inspiraci?
Obdobná právní úprava byla přijata např. ve Francii, Polsku nebo Belgii. Český návrh ale na rozdíl od zahraničních obsahuje i jistý sociální prvek, který určitým znevýhodněným skupinám obyvatel umožňuje voucher odmítnout a nadále trvat na vrácení peněz v zákonné lhůtě. Úpravy v jiných státech takovéto mechanismy neobsahují.
Uvědomujete si, že jste tímto rozhodnutím zablokovali peníze i rodinám, které na jinou dovolenou peníze už nemají a budou muset rok zůstat doma?
Naopak - po dobu trvání ochranné doby nabídnou cestovní kanceláře zákazníkovi náhradní zájezd. Pokud tak neučiní samy, mohou se na ně obrátit se svou žádostí i zákazníci. Jestliže cestovní kancelář na žádost zákazníka nezareaguje, ochranná doba skončí a zákazník obdrží zpět své peníze.
Budou samoživitelky patřit do výjimek, které mohou žádat peníze u cestovních kanceláří?
Při projednávání návrhu zákona v Poslanecké sněmovně byl podán pozměňovací návrh, který mezi zvláště zranitelné zákazníky zahrnuje i osamělé rodiče pečující o nezaopatřené dítě.
Návrh byl přijat a budete oprávněna poukaz na zájezd odmítnout a cestovní kancelář Vám vrátí všechny platby.
Chci podpořit domácí cestovní ruch - ale z čeho, když veškeré mé úspory budou do 31.8.2021 uloženy u CK za neuskutečněný zahraniční zájezd?
Uvolnění ochranných opatření v České republice lze očekávat dříve, dopad pandemie na cesty do zahraničí velmi pravděpodobně přetrvá po delší dobu. Řada cestovních kanceláří se tak v rámci své činnosti bude věnovat také domácímu cestovnímu ruchu. Na úhradu tuzemského zájezdu budete moci využít poukaz.
Proč je výjimka neplatit klientům přeplatek v hotovosti už od 20.2.?
Datum 20. února 2020 bylo zvoleno s ohledem na epidemiologickou situaci, kdy již docházelo k šíření onemocnění zejména v Itálii, což mělo zásadní dopad na trh zájezdů – poprvé se zde také objevilo varování Ministerstva zahraničí.
Mám zakoupen zájezd do Egypta od 24. 1. jak to bude prosím s námi? Návrh se týká zájezdů zakoupených po 20.2.?
Zákon se vztahuje na zájezdy s termínem zahájení od 20. 2. 2020 do 31. 8. 2020. Pro účely navrhovaného zákona tedy není rozhodné, kdy jste si zájezd zakoupil, resp. kdy jste uzavřel smlouvu o zájezdu.
Dobrý den, manžel stornoval u CK zájezd do Turecka 9. 3. 2020. Byla mu vystavena storno faktura s konkrétními částkami. Týká se i jeho odložení zájezdu? Můj manžel počátkem března zrušil zájezd do Turecka, je mu 66 let a s ohledem na vývoj situace na další "dovolenou nechystá" a s ohledem na zdravotní stav, ani odjet nemůže.
Zákonem je navrhováno, že poukaz na zájezd budou moci odmítnout osoby starší 65 let. Pokud bude návrh zákona přijat, bude tedy Vás manžel oprávněn poukaz na náhradní zájezd odmítnout a cestovní kancelář Vám vrátí všechny platby. Sledujte prosím stránky ministerstva.
Jak mají zákazníci řešit situaci, když mají zakoupený zájezd, který se teď nemůže uskutečnit?
V prvé řadě se musejí obrátit na cestovní kancelář, která je pořadatelem zájezdu. Cestovní kancelář by v současné situaci měla zákazníkovi buď vrátit platby, anebo poskytnout poukaz na zájezd (v hodnotě zaplacených částek). Zákazník si tak bude moci za zaplacené peníze vybrat zájezd v ekvivalentní jakosti v době, kdy bude lépe. V současné době řada firem ovšem nefunguje v obvyklém režimu, proto to mnohdy trvá. Uvědomujeme si, že je to těžké pro obě strany a proto by klienti měli být v těchto dnech trpěliví. Cestovní kanceláře určitě reagovat budou a zákazníkům se budou věnovat. Věříme ale, že společně toto kritické období překonáme.
Jak bude fungovat voucher, který zákazníkům vydají cestovní kanceláře? Jak dlouho bude platit a musí ho zákazníci využít?
Návrh zákona stanoví, že v případě zrušení zájezdu s termínem zahájení od 20. 2. 2020 do 31. 8. 2020 z důvodu pandemie má cestovní kancelář možnost vydat klientovi poukaz na zájezd nejméně v hodnotě zaplacených částek (některé ck přidávají i bonusy). Ten bude moci klient vyčerpat na náhradní zájezd v ekvivalentní jakosti. Pokud poukaz nevyčerpá ani do 31. 8. 2021, cestovní kancelář mu bude povinna celou uhrazenou cenu zájezdu vrátit. Voucher je plně pojištěný. Určité, v návrhu zákona vyjmenované, okruhy znevýhodněných osob (senioři, samoživitelky, zdravotně postižení) budou mít možnost vydání poukazu odmítnout a jim pak bude cestovní kancelář povinna vrátit peníze do 14 dnů.
Předložený návrh vychází vstříc také zákazníkům, kteří zájezd s termínem odjezdu od 20. 2. 2020 do 31. 8. 2020 nechtějí nebo nemohou absolvovat, aniž by byly splněny podmínky pro jeho zrušení bez storno poplatků (tj. z důvodu tzv. vyšší moci). Jednáme o tom, že v tomto případě bude zákazník oprávněn požádat cestovní kancelář o vydání poukazu na zájezd v hodnotě části zaplaceného storno poplatku a poukaz použít k úhradě zájezdu v lepší době.
Co když si zákazník na tento voucher jiný zájezd nevybere, nebo v období, kdy bude platit, CK zkrachuje?
Cestovní kancelář musí být zajištěna pro případ úpadku a poukazy na zájezdy jsou součástí této ochrany. Po uplynutí ochranné doby, nebo pokud cestovní kancelář nenabídne zákazníkovi náhradní zájezd, vrátí mu veškeré uhrazené částky. Vouchery jsou pojištěné, takže se klient nemusí obávat, že by o své peníze přišel.