Úspěchy a výzvy ČR: Zástupci Evropské komise a jednotlivých resortů hodnotili na půdě MMR stav politiky soudržnosti
Úspěchy a výzvy ČR: Zástupci Evropské komise a jednotlivých resortů hodnotili na půdě MMR stav politiky soudržnosti
11. 9. 2024
Zástupci Evropské komise a jednotlivých resortů se 11. září setkali na Ministerstvu pro místní rozvoj, aby zhodnotili stav čerpání evropských fondů a naplňování cílů politiky soudržnosti. Česká republika úspěšně využívá dostupné prostředky, zároveň se zaměřuje na potřebné změny a oblasti, které vyžadují další zlepšení. Diskuse se věnovala možnostem širšího využití finančních nástrojů, podpoře inovací i zvyšování energetické účinnosti.
Česká republika úspěšně využila 100 % finančních prostředků vyčleněných pro programové období 2014–2020. Díky nim byly realizovány projekty, které výrazně zlepšily kvalitu ovzduší, zkrátily dobu cestování do regionálních center a vytvořily pracovní místa pro znevýhodněné osoby. „Díky podpoře fondů EU jsme například zmodernizovali nebo postavili 721 čistíren odpadních vod, což výrazně zlepšilo kvalitu vody po celé zemi. Dosáhli jsme také pokroku v oblasti kvality ovzduší a vytvořili jsme více než 6 100 pracovních míst pro znevýhodněné osoby, včetně osob se zdravotním postižením a dlouhodobě nezaměstnaných,“ uvedl Stanislav Schneidr, vrchní ředitel sekce koordinace evropských fondů, mezinárodních vztahů a cestovního ruchu. Upozornil ale zároveň na oblasti, které vyžadují další práci: „Nejde však pouze o rychlost čerpání, ale pozornost je nutné věnovat i průběžnému vyhodnocení efektů prostřednictvím evaluací, protože jedině na základě dat dokážeme vyhodnocovat i kvalitativní změny včetně nastavení priorit pro další období po roce 2027.“
Čerpání se v ČR daří i v současném programovém období. Aktuálně máme smluvně zajištěno přes 40 % přidělených prostředků. V množství proplacených plateb Evropskou komisí se Česko řadí na 4. místo mezi zeměmi EU. „Česká republika si vede velmi dobře v čerpání evropských fondů. Dnešní jednání vnímám jako velmi přínosné pro další spolupráci a řešení některých společných zájmů jako je blížící se vyhodnocení výkonnosti programů v polovině programového období nebo možnosti zvýšení podílu finančních nástrojů v rámci politiky soudržnosti,“ uvedl Pascal Boijmans z Evropské komise.
Výroční setkání ukázalo, že politika soudržnosti jednoznačně přispívá k rozvoji a zvyšování životní úrovně. Nadále patří mezi klíčové nástroje pro udržitelný rozvoj regionů a je významným zdrojem veřejných investic. V Česku od roku 2004 spolufinancovala více než 160 000 projektů.