17. 4. 2025
O Velikonocích ožijí významné kulturní památky podpořené z IROP pestrým programem pro návštěvníky. Na zámcích v Moravském Krumlově a Pardubicích i v Národopisném muzeu v Plzni se budou konat tradiční i tematické akce spojené s oslavami jara. Přiblížíme vám, jak tyto historické památky ožívají velikonoční atmosférou a jaké zážitky zde na návštěvníky čekají.
IROP v letech 2014–2020 podpořil v oblasti kultury 237 projektů s celkovou investicí 12,4 miliardy Kč. Prostředky směřovaly do obnovy kulturního dědictví, modernizace muzeí, knihoven a péče o národní kulturní památky. V současném programovém období vyčlenil IROP na rozvoj kultury a cestovního ruchu 8,8 miliardy Kč. Z této částky už podpořil 237 projektů v hodnotě téměř 5,9 miliardy Kč.
Většina projektů z IROP 2021–2027 je zatím ve fázi realizace, některé však už slouží veřejnosti. Mezi hotové a plně funkční patří například knihovny v Rožnově pod Radhoštěm, Roudnici nad Labem nebo Knihovna Petra Bezruče v Opavě. Významným příkladem úspěšného projektu jsou také zrekonstruované Císařské lázně v Karlových Varech, které získaly prestižní ocenění Česká cena za architekturu 2024. „Podpora kulturního dědictví je pro IROP nejviditelnější prioritou. Díky evropským fondům se daří nejen zachraňovat historicky cenné památky, ale také rozvíjet moderní infrastrukturu knihoven a muzeí. Projekty jako obnova Císařských lázní v Karlových Varech ukazují, že investice do kultury mají dlouhodobý přínos pro celé regiony. Velikonoční programy na památkách podpořených z IROP, jako jsou zámky v Moravském Krumlově a Pardubicích nebo Národopisné muzeum v Plzni, navíc potvrzují, že kulturní dědictví ožívá ku prospěchu široké veřejnosti," uvedl ředitel Řídicího orgánu IROP Rostislav Mazal.
Slovanská epopej v Moravském Krumlově
Velikonoce jsou ideální příležitostí k objevování historických památek. Moravskokrumlovský skvost mohou návštěvníci obdivovat i během svátků. Zrekonstruovaný zámek, který IROP podpořil 94 mil. korun, nabízí nezapomenutelný zážitek v podobě několika prohlídkových tras a expozic. V prostorách, které splňují velmi přísné technické podmínky, se nachází cyklus dvaceti velkoformátových obrazů Slovanské epopeje. „Letošní novinkou bude speciální prohlídka pro děti. Interaktivní knížka Jej Epopej seznamuje děti s dílem, přibližuje techniku tvorby, její obsah a snaží se odpovědět na otázku, co bylo smyslem tohoto monumentálního díla Alfonse Muchy,“ sdělila mluvčí zámku Eva Fruhwirtová.
V neděli 18. května se otevřou zámecké sklepení a bonusem je připravená ochutnávka vín. Moravský Krumlov má své příznivce z celé České republiky. „V loňském roce k nám zamířilo 50 tisíc návštěvníků, a to jak na prohlídky, tak i na festivaly a koncerty, které jsou velmi oblíbené díky krásným kulisám zámku a blízkosti rozsáhlého zámeckého parku. Jsme hrdi na to, že se zámek stal centrem kultury a také cestovního ruchu,“ doplnila Eva Fruhwirtová.
Velikonoční stezka na zámku Pardubice
Se svými ratolestmi můžete navštívit také Zámek Pardubice, který si pro letošní svátky připravil Velikonoční stezku na zámeckých valech, která trvá až do 21. dubna. „
Jedná se o hravou trasu s tematickými zastaveními, která dětem i rodičům přiblíží velikonoční zvyky, jarní přírodu a staré obyčeje. Úkoly jsou koncipovány tak, aby pobavily i poučily,“ uvedl ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek. Součástí je i zdobení kraslicového keře na který návštěvníci zavěšují vlastnoručně vyrobené kraslice.
Obnova pardubického zámku zahrnovala revitalizaci expozičních prostor, vznik místa pro odborná pracoviště rekonstrukci sklepních prostor a další úpravy. IROP projekt podpořil 95 mil. korun a napomohl tak zpřístupnit expozici Pernštejnské rezidence, která oživuje historii zámku z doby vlády tohoto rodu.
„Jsme rádi, že se nám daří pokračovat v tradičních akcích jako jsou Velikonoce na zámku, Pardubická muzejní noc nebo Zámkohraní ačkoliv na zámku probíhají současně dvě rozsáhlé stavební rekonstrukce,“ doplnil Tomáš Libánek.
Velikonoční jarmark v Národopisném muzeu v Plzni
Západočeské muzeum si letos pro své návštěvníky v termínu 15. – 16. dubna připravilo tvořivé dílny v podobě Velikonočního jarmarku. „Pod vedením zkušených lektorů se budou moci návštěvníci seznámit s vybranými velikonočními zvyky, ochutnat tematicky zaměřené kulinářské speciality, naučit se plést pomlázku, malovat kraslice a za využití ovčí vlny také vytvořit další dekorace z přírodních materiálů,“ prozradil vedoucí muzea Michal Chmelenský.
Revitalizace Národopisného muzea se zaměřila na komplexní obnovu historických objektů – Chotěšovského a Gerlachovského domu v centru Plzně. Zlepšila se tak především kvalita zázemí pro návštěvníky. Evropské fondy podpořily projekt částkou 98 mil. korun.
„Díky revitalizaci se zdvojnásobila plocha expozice, která nabízí dva návštěvnické okruhy. V rámci zpětné vazby od návštěvníků se nejčastěji objevuje uznání a obdiv nad nově otevřenou stálou expozicí,“ dodal Michal Chmelenský.
Muzeum prostřednictvím centra experimentální etnologie nabízí během jara řemeslné kurzy zaměřené na tradiční rukodělné techniky. Setkání se uskuteční s nositeli titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Plzeňského kraje a Nositel tradice lidových řemesel. Zájemci mohou navštívit například kurz zpracování ovčí vlny, podmalby na skle nebo se setkat s výrobcem lidových hudebních nástrojů.