Společně za udržitelnou budoucností: participativní plánování jako klíč k inkluzivnímu rozvoji
Společně za udržitelnou budoucností: participativní plánování jako klíč k inkluzivnímu rozvoji
21. 7. 2025
V souvislosti s letošní prezentací dobrovolného národního plnění Agendy 2030 (VNR), kterou Česká republika přednese tento týden na půdě OSN, uspořádalo Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) ve čtvrtek 17. července 2025 v prostorách Stálé mise ČR v New Yorku mezinárodní doprovodnou akci s názvem Společně za udržitelnou budoucností: participativní plánování jako klíč k inkluzivnímu rozvoji. Akce se konala v rámci Politického fóra na vysoké úrovni OSN (HLPF) a nabídla prostor pro sdílení zkušeností z různých regionů světa.
Doprovodná akce zdůraznila klíčovou roli aktivního zapojení veřejnosti do plánování a rozhodování jako předpokladu pro úspěšnou lokalizaci Cílů udržitelného rozvoje (SDGs), zejména v oblastech zdraví (SDG 3), rovnosti pohlaví (SDG 5), důstojné práce (SDG 8) a globálního partnerství (SDG 17).
Za Česko vystoupil vrchní ředitel Sekce regionální politiky, politiky bydlení a sociálního začleňování MMR Jan Schneider, který představil zkušenosti s participativním přístupem při plánování dostupného bydlení. Celou akci moderoval náměstek ministra pro místní rozvoj, Radim Sršeň, který ve svém úvodním vystoupení vyzdvihl, že Česko má bohaté zkušenosti s územně integrovanými přístupy, které staví na široké spolupráci mezi různými úrovněmi veřejné správy a dalšími partnery.
Významným hostem panelu byla Anacláudia Rossbach, výkonná ředitelka UN-Habitat a náměstkyně generálního tajemníka OSN. Ve svém příspěvku uvedla, že bez komunitně vedeného plánování nelze dosáhnout udržitelného městského rozvoje. Představila příklady úspěšných participativních projektů z Keni, Thajska nebo Kapverd, které dokládají, jak mohou komunity samy utvářet veřejné politiky a přispívat k dosažení cílů Agendy 2030.
Dále vystoupili Helge Elisabeth Zeitler, ředitelka z německého Federálního ministerstva pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (BMZ), Bereket Tesfamariam, státní ministr etiopského Ministerstva plánování a rozvoje, a Pungkas Bahjuri Ali, hlavní poradce indonéského Ministerstva národního rozvoje a plánování. Sdíleli své zkušenosti se zapojením občanů v oblastech veřejných služeb, decentralizovaného plánování, datové podpory rozhodování i spolupráce s místními komunitami.
Doprovodná akce potvrdila, že participativní přístupy představují cestu k odolnějším a inkluzivnějším společnostem. Česko zároveň svým aktivním přístupem opět přispělo k mezinárodnímu dialogu o praktickém naplňování Agendy 2030.