Regionální politika jako nástroj pro zvýšení konkurenceschopnosti a odolnosti. Ministr Kulhánek jednal ve Varšavě se zástupci zemí OECD
Regionální politika jako nástroj pro zvýšení konkurenceschopnosti a odolnosti. Ministr Kulhánek jednal ve Varšavě se zástupci zemí OECD
20. 5. 2025
Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek se ve dnech 19.–20. května zúčastnil neformálního setkání zástupců členských zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve Varšavě. Hlavním cílem bylo posílení regionální politiky v kontextu aktuálních globálních výzev a hledání společných strategií na podporu konkurenceschopnosti, odolnosti a kvality života v regionech. OECD také zveřejnila trojici zpráv zaměřených na zvládání demografických změn, posilování odolnosti venkovských oblastí a regionální politiku s důrazem na lokální specifika.
„Řada nedávných krizí, celkové zhoršení bezpečnostní situace ve světě nebo narušení dodavatelských řetězců zdůraznily potřebu územně cílených investic a strategií, které jsou střižené na míru jednotlivým regionům. Musíme zohledňovat jejich silné i slabé stránky a cíleně budovat odolnost v rychle se měnícím světě,“ uvedl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek. Na jednáních zástupci zemí OECD představili konkrétní nástroje, které využívají například v adaptaci na klimatickou změnu, stárnutí populace nebo vylidňování regionů.
Důležitým tématem bylo zajištění efektivní víceúrovňové správy a posilování jejích kapacit. „Účinné investice do regionů vyžadují silné instituce a dobrou koordinaci mezi vládou a jednotlivými stupni samospráv. Informace a zkušenosti musí volně proudit oběma směry. OECD také doporučuje podpořit inovativní formy financování a užší spolupráci s privátním sektorem. Část této dobré praxe už realizujeme. V případě koordinace s kraji a obcemi je to prostřednictvím vládního Výboru pro regionální politiku. V oblasti dostupného bydlení zase samosprávám nabízíme návratné finanční nástroje, které posilují udržitelné hospodaření a jsou velkým krokem vpřed od čistě dotační podpory,“ vysvětlil Kulhánek.
Součástí byla i tematická sekce k obnově Ukrajiny, která se zaměřila na propojení krátkodobých humanitárních opatření a rozvojových opatření s dlouhodobými dopady. Polští představitelé zdůraznili možnost využití ukrajinských zkušeností při zvyšování odolnosti samospráv například v kyberbezpečnosti nebo energetické oblasti.
Setkání završilo přijetí společného závěrečného dokumentu, který shrnul výsledky a doporučení pro další směřování regionální politiky v zemích OECD. Na jednání naváže 21. května 2025 neformální setkání ministrů zemí Evropské unie odpovědných za politiku soudržnosti. Ve Varšavě se uskuteční v rámci polského předsednictví v Radě EU. Cílem bude posílit koordinaci a efektivitu politik zaměřených na podporu vyváženého rozvoje evropských regionů.