Problém sociálního bydlení musíme řešit ihned
Problém sociálního bydlení musíme řešit ihned
11. 10. 2018
Na dnešním III. grémiu k zákonu o sociálním bydlení, které se konalo na Ministerstvu pro místní rozvoj, se sešli všichni významní partneři. Obce problém sociálního bydlení potřebují řešit co nejdříve. Proto je zde chystaný program Výstavba. Zákon je během na dlouhou trať.
„Situace s potřebou sociálního bydlení je v mnoha regionech už kritická. Pokud bychom šli cestou zákona, tak s tím budeme moci něco dělat až tak v roce 2022 či 2023. Hlasy z obcí však zní jasně, je třeba jednat hned. Proto jsme připravili Program Výstavba. Všechny parametry zákona o sociálním bydlení, tak jak byl koncipován, budeme do dotačně-úvěrového programu Výstavba překlápět. Tento program má obrovskou výhodu – po dohodě s obcemi a po vyjasnění otázek spjatých s otázkou veřejné podpory, jej budeme moci spustit již na jaře příštího roku. Cesta je nyní nastavena,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a dodává: „Pokračovat budeme také v dalších programech se sociálními prvky, ať už jde o dotační nástroje MMR, tak i programy Státního fondu rozvoje bydlení. Všechny pravidelně aktualizujeme, aby v území přinášely ty správné efekty.“
O legislativní podobě podpory sociálního, respektive dostupného bydlení bude MMR dále diskutovat, zejména s Ministerstvem práce a sociálních věcí. Nyní je zde však rychlé řešení v podobě Programu Výstavba, který obcím nabízí budovat jak sociální, tak dostupné bydlení a kombinuje dotaci s výhodným nízkoúročeným úvěrem. Obce si samy zvolí, co na svém území a pro své obyvatele nejvíce potřebují. Mohou využít i úvěry komerční, které jsou dnes pro bonitní města možná ještě výhodnější. Nyní je počítáno se dvěma miliardami korun ročně na dotační část a další miliardou korun na část úvěrovou. V budoucnu by ale mohly pomoci i EU fondy, o jejichž zacílení aktuálně s Evropskou komisí jednáme. Předpokládáme tedy postupný nárůst investičních prostředků.
Minimálně pro první roky budou moci být u Programu Výstavba investorem pouze obce. Důležitá je také otázka sociální práce, bez níž se řada domácností v bytové nouzi neobejde. Pokud stát dá 100% dotaci na sociální byty, tak zde musí být dostupná i sociální práce. Její financování by mohlo být řešeno například vyšším příspěvkem na přenesenou působnost obcí.
Tématem jednání grémia bylo také vytvoření hodnotových map nájemného, které by mělo sloužit k tvorbě norem v rámci dávkového systému v oblasti bydlení. I zde se partneři dohodli na spolupráci při získávání dat pro vytvoření těchto důležitých podkladů.