MMR dokončilo poslední vlnu napojení na technologický bypass digitalizace stavebního řízení. Nasadilo ho už na 435 úřadech
MMR dokončilo poslední vlnu napojení na technologický bypass digitalizace stavebního řízení. Nasadilo ho už na 435 úřadech
7. 4. 2025
Ministerstvo pro místní rozvoj v šesté vlně napojení na technologický bypass digitalizace stavebního řízení (DSŘ) poskytlo přihlašovací údaje a související podporu dalším 110 stavebním úřadům. Celkem ho nasadilo na 435 institucích, které používají lokální agendový systém VITA. Svůj software upravený pro napojení na bypass testuje firma VERA, která ho dodává 42 stavebním úřadům. Zbývající zhruba stovka institucí různou měrou pracuje v Informačním systému stavebního řízení (ISSŘ). Téměř 58 % respondentů průzkumu mezi uživateli ze třetí a čtvrté vlny uvedlo, že se pracnost vyřizování agendy díky bypassu snížila.
Z celkových 652 stavebních úřadů v zemi jich zhruba 500 používá lokální agendový systém VITA, který jeho dodavatel zatím jako jediný připravil pro použití s technologickým bypassem DSŘ. MMR rozhraní dosud nasadilo na 435 institucích. Tyto mají přihlášené uživatele a během posledního pracovního dne si stáhly z centrálního úložiště 3788 dokumentů. Dobrovolné zapojení zbývajících úřadů, které používají systém VITA, bude MMR zajišťovat individuálně podle potřeb úřadů. „Potíže se objevují hlavně u napojení na různě nastavené lokální spisové služby – to si vyžádalo speciální přístup dodavatele téměř ke každému jednotlivému úřadu. Zřídili jsme online skupinu, ve které mohou pokládat dotazy na připojení a používání bypassu – v 90 % případů dostanou odpověď ještě ten samý den,“ vysvětlila vrchní ředitelka sekce IT na MMR Eva Pavlíková. V případě lokálního agendového systému VERA pokračuje jeho dodavatel v testování úprav pro použití s bypassem. Tento software je v současnosti na 42 stavebních úřadech. Zbývající stovka institucí v lokálních agendových systémech nepracuje.
Ministerstvo pro místní rozvoj také vyhodnotilo průzkum mezi 160 uživateli na stavebních úřadech, které se připojily přes technologický bypass ve třetí a čtvrté vlně. Na dotazník jich reagovala necelá čtvrtina. Ze 38 respondentů jich přes 47 % uvedlo, že se pracnost vyřizování agendy díky bypassu snížila, dalších více než 10 % uvedlo významné snížení. Přes 42 % respondentů v tomto ohledu nezaznamenalo změnu. Jako dobrý hodnotilo uživatelský komfort po napojení na bypass přes 39 % respondentů, stejný podíl ho označil za standardní a více než 21 % uvedlo, že je špatný. „Chtěl bych poděkovat všem stavebním úřadům za trpělivost. Cením si jejich zpětné vazby s používáním bypassu a doporučení pro další úpravy a zlepšení. Snažíme se je zohlednit a vyjít vstříc tam, kde je to možné. Bohužel se stále jedná pouze o dočasné řešení, dokud nebudeme mít k dispozici nové systémy postavené primárně na potřebách uživatelů,“ uvedl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek.
Technologický bypass představuje datové rozhraní propojující starší lokální systémy stavebních úřadů s novými, které byly spuštěny v červenci minulého roku. Jeho používání je dobrovolné – organizace si mohou vybrat, v jaké aplikací povedou řízení. Zároveň bude mít stát díky propojení lokálních agendových systémů s centrálním úložištěm přístup k datům ze stavebního řízení. Ministerstvo pro místní rozvoj zároveň připravuje technické zadání nového řešení digitalizace stavebního řízení. To by mělo být v provozu po skončení přechodného období nejpozději od začátku roku 2028.