Evropské fondy pod lupou: MMR navrhuje opatření pro efektivnější čerpání
Evropské fondy pod lupou: MMR navrhuje opatření pro efektivnější čerpání
2. 4. 2025
Česká republika patří ke špičce v čerpání evropských fondů a ke konci roku 2024 byla mezi všemi členskými státy EU na čtvrtém místě. Díky tomu bylo možné tento rok financovat více než 23 000 projektů. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) se snaží v nastoleném trendu pokračovat a nyní předložilo vládě Zprávu o rizicích a opatřeních implementace fondů EU k 31. prosinci 2024, která shrnuje aktuální situaci v programovém období 2021–2027, dosažené úspěchy i identifikovaná rizika a navrhuje opatření pro rok 2025. Její znění najdete v příloze.
„Minulý rok se podařilo výrazně pokročit ve využití evropských prostředků oproti předchozím obdobím. Dokument pomocí tzv. semaforu rizikovosti ukazuje slabá místa využití fondů EU v ČR a navrhuje kroky k jejich odstranění. Díky tomu můžeme plně využít dostupné EU zdroje, pokračovat v podpoře klíčových investic a dlouhodobě se soustředit na konkrétní výsledky podpořených projektů,“ uvádí vrchní ředitel Sekce koordinace evropských fondů, mezinárodních vztahů a cestovního ruchu MMR Stanislav Schneidr. Mezi pozitivní výsledky patří rovněž přijetí Vnitrostátního plánu pro energetiku a klima a jeho odeslání Evropské komisi.
Analýza se zaměřuje také na výzvy pro rok 2025. Klíčovým úkolem je efektivní využití prostředků z Operačního programu Spravedlivá transformace, kde je nutné zajistit včasnou realizaci strategických projektů. MMR zároveň identifikovalo potřebu zrychlit administrativní procesy hodnocení žádostí o podporu u Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost, u kterého má vliv na čerpání i posouvání spuštění finančních nástrojů. Pomalejší čerpání bylo identifikováno u Operačního programu Rybářství a u Integrovaného regionálního operačního programu, kde je velká část prostředků v integrovaných nástrojích, které se čerpají s časovou prodlevou.
Národní orgán pro koordinaci Ministerstva pro místní rozvoj proto navrhl 21 konkrétních opatření ke zjednodušení administrativy a optimální čerpání. Dokument obsahuje i plán využití evropských prostředků na rok 2025 na úrovni jednotlivých programů i v rámci Dohody o partnerství. Ministr Kulhánek k tomu uvedl: „Evropské fondy jsou pro Českou republiku zásadním zdrojem investic do rozvoje regionů, modernizace dopravy, vzdělávání i podpory podnikání. Díky přijatým opatřením máme jasný plán, jak zajistit jejich co nejefektivnější využití i v letošním roce.“
Další analýza rizik a vyhodnocení opatření proběhne na podzim 2025 s cílem zajistit maximální využití dostupných evropských prostředků.