Materiál se vztahuje k úpravě nástroje plánovacích smluv zakotvené v novém stavebním zákoně č. 283/2021 Sb., stavební zákon, v znění pozdějších předpisů. Pomůcka má především vyjasnit:
- kdy je vhodné/žádoucí uzavřít plánovací smlouvu a kdy naopak nikoli (zejména s ohledem na to, aby se institut plánovacích smluv využíval racionálně, při uvážení transakčních nákladů na jejich sjednávání oproti předpokládané výši plnění z plánovací smlouvy, dopadu na ceny nemovitostí a při uvážení specifik dané obce a jejích potřeb);
- za jakým účelem mají být plánovací smlouvy uzavírány (určení adekvátních typů veřejné infrastruktury, popř. dalších veřejných investic, pro jejichž zajištění je legitimní požadovat ze strany obcí po stavebnících příspěvky);
- příklady možných postupů pro stanovení výše příspěvku stavebníka (postup stanovení musí být transparentní a předvídatelný; uvedeny jsou příklady možných postupů, ovšem existuje i řada dalších možných výpočtů).
Pomůcka řeší zejména následující oblasti:
- Legislativní úprava plánovacích smluv
- Charakter a obsah plánovacích smluv
- Vztah plánovacích smluv a povolovacích řízení
- Povinnost zveřejnění plánovacích smluv
- Typologie plánovacích smluv
- Obecná východiska pro uzavírání plánovacích smluv
- Závazky obce
- Závazky stavebníka a okruhy možných plnění stavebníka užívaných v praxi
- Příklady metod výpočtu výše plnění z plánovacích smluv
Při přípravě této pomůcky ministerstvo využilo podkladový materiál zpracovaný odborným týmem pod vedením Ing. arch. Veroniky Šindlerové, Ph.D., a zohlednilo připomínky obdržené v rámci zveřejnění konceptu materiálu a následné připomínky k pracovní verzi pomůcky.