Co předcházelo přípravě dokumentů
Ministři odpovědní za územní plánování zahájili na zasedání v Rotterdamu dne 29. listopadu 2004 realizaci politického programu pro období do konce německého předsednictví v 1. polovině roku 2007. Na základě závěrů z Evropských perspektiv územního rozvoje (dále jen "ESDP") se dohodli, že se soustředí na rozpracování územní soudržnosti a tento záměr výslovně uvedli do kontextu s lisabonskými cíli udržitelného hospodářského růstu včetně strategie udržitelného rozvoje se zaměřením na lepší využití evropských potenciálů.
Na neformálním jednání ministrů zodpovědných za územní plánování v Lucemburku ve dnech 20. -21. 5. 2005 byl schválen Souhrnný dokument (Scoping Document) navržený za lucemburského předsednictví, který stanoví témata, priority a parametry a na jehož základě bude vypracována Syntetická zpráva Stav a perspektivy území EU. Klíčovou činností v tomto ohledu je vypracování stručného, znalostmi podloženého politického hodnocení, zaměřeného na území Evropské unie, vycházejícího především z analýz programu ESPON a z dialogu s institucemi EU a s místními a regionálními činiteli.
Redakční proces
V rámci redakčního procesu je prvním kontaktním bodem pro vstupy z členských států Současné předsednictví EU. Předsednictví spolupracuje na redakčním procesu a předsedá Skupině nadcházejících předsednictví (dále jen "CPG"). CPG je hnací silou procesu. Řídí práci Redakční skupiny a radí ve všech aspektech práce, včetně zapojení zainteresovaných subjektů. V současné době tvoří CPG zástupci z Nizozemska, Lucemburska, Velké Británie, Rakouska, Finska, Německa, Portugalska, Francie a Evropské komise.
CPG je podřízena Redakční skupina, která shromažďuje podklady poskytnuté výzkumným programem ESPON, projekty Interreg a jinými zdroji, včetně podkladů poskytnutých jinými členskými státy a organizuje materiál do pracovních dokumentů jako příspěvek ke konečné Syntetické zprávě. Redakční skupina momentálně sestává ze zástupců Předsednictví, Finska, Německa a Portugalska.
CPG rozesílá pracovní dokumenty členským státům a žádá o připomínky a příspěvky. Cílem bude projednání dalších pracovních materiálů s členskými státy na pracovní úrovni na základě stávajících příležitostí (např. akcí CDCR SUD, ESPON apod.). Na základě tohoto procesu budou pracovní materiály sloučeny do návrhu Syntetické zprávy, která bude posouzena na zasedání na nejvyšší úrovni v Espoo ve Finsku dne 16. prosince 2006.
Územní agenda EU by měla být schválena na neformálním jednání ministrů zodpovědných za územní plánování a regionální politiku v květnu 2007 v Lipsku společně s tzv. Lipskou chartou, týkající se rozvoje měst.
Možnost zapojení zainteresovaných subjektů územní soudržnosti do dialogu
Zájemci o zapojení se do diskuze o přípravě obou dokumentů měli možnost využít internetových stránek http://www.bmvbs.de/territorial-agenda. Tyto stránky byly spuštěny při příležitosti konání konference pro zainteresované subjekty územní soudržnosti 28. 6. 2006 v Amsterdamu.