Politika architektury a stavební kultury České republiky je nelegislativní strategický dokument, který vláda schválila na počátku roku 2015. Jeho cílem je zvýšení kvality prostředí vytvářeného výstavbou. Věnuje se osmi základním tématům: uspořádání krajiny a sídel; veřejným prostranstvím; začlenění staveb do prostředí; zadávání zakázek; projektování, realizaci, životnosti a udržitelnosti staveb; vzdělávání; osvětě a v neposlední řadě výzkumu. Kromě stanovení základní vize určuje cíle a zejména 71 konkrétních opatření, které přispívají ke zlepšení vystavěného prostředí.
Materiál Politika architektury a stavební kultury České republiky ‑ Vyhodnocení plnění k roku 2020 obsahuje informace o tom, jak jsou cíle a úkoly definované v Politice architektury a stavební kultury České republiky postupně plněny. Hlavní částí je vyhodnocení jednotlivých opatření, tj. popis jakým způsobem jsou naplňována a do jaké míry se úkoly podařilo splnit. Vyhodnocení konstatuje, že více než 80 % opatření je buď zcela splněno, nebo došlo v jejich plnění k významnému pokroku, pouze 3 opatření se nepodařilo splnit.
Z vyhodnocení plnění vyplynulo, že po šesti letech existence Politiky architektury a stavební kultury České republiky je vhodné přistoupit k její aktualizaci. Vláda proto uložila ministryni pro místní rozvoj zajistit do konce roku 2022 zpracování aktualizace. Má při tom být zohledněn materiál Politika architektury a stavební kultury České republiky - Náměty k aktualizaci, nejde však o vyčerpávající seznam témat, která je třeba při aktualizaci řešit, ani se nepředpokládá, že všechny náměty budou nakonec v materiálu zahrnuty. V roce 2021 bude proces aktualizace zahájen neformálními konzultacemi, na které naváže v roce 2022 standardní projednání.
Odkaz na článek včetně dokumentů Vyhodnocení Politiky architektury a stavební kultury ČR k roku 2020 i náměty k její aktualizaci je k dispozici zde. Přístup k dokumentům je také umožněn prostřednictvím obrázků níže.

