Vláda na svém jednání 13. listopadu 2024 odsouhlasila žádost hejtmana Moravskoslezského kraje na další prodloužení stavu nebezpečí po zářijových povodních. Stav nebezpečí vyhlášený kvůli možnému ohrožení zdraví a životů obyvatel a rychlejšímu a snazšímu odstraňování škod bude ve správních obvodech obcí s rozšířenou působností Bohumín, Bruntál, Krnov, Opava a Ostrava trvat nejdéle do 13. prosince 2024, v obcích Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí a Kravaře pak bude ukončen 13. listopadu.
Kabinet rovněž projednal návrh ministra zemědělství, jak ze státního rozpočtu uhradit škody na státním vodohospodářském majetku, infrastruktuře vodovodů a kanalizací, rybničním fondu, lesním majetku a dalším majetku státu v působnosti Ministerstva zemědělství (MZe) po zářijových povodních. Ministerstvo zemědělství tyto škody vyčíslilo na 13,625 miliardy korun. Vláda odsouhlasila, že na odstranění povodňových škody resort dostane letos z tzv. povodňové rezervy 7,325 miliardy korun, dalších 6,3 si pak bude nárokovat z rozpočtu na příští rok. Celou zprávu po jednání vlády 13.11.2024 najdete zde.
Výše všech škod na vodohospodářském majetku, infrastruktuře, rybnících, vodních nádržích a lesích zatím není definitivní. Na obnovu využije MZe dotační programy: Odstranění povodňových škod na státním vodohospodářském majetku II, Podpora odstraňování povodňových škod na infrastruktuře vodovodů a kanalizací II a Odstranění povodňových škod na rybnících a vodních nádržích. Prostředky bude možné použít i na vodohospodářská řešení, která území před budoucími povodňovými škodami ochrání ještě lépe. Aktualizované povodňové programy předloží MZe Ministerstvu financí ke schválení do 29. listopadu letošního roku.
Povodeň v září 2024 poničila na některých místech například protipovodňová opatření, přerušila vodovody a kanalizace, zatopila čistírny a úpravny vod a zbořily břehová opevnění. Rybníky, vodní nádrže a toky zanesla bahnem a přehradila naplaveninami a spadlými stromy. Nánosy a bariéry snižují průtok vody a ohrožují funkčnost vodních děl, proto je nutné je co nejdříve odstranit. Rybníky a nádrže rovněž slouží při zmírňování dopadů extrémních hydrologických situaci, jako je sucho, i proto je jejich vyčištění důležité.
Povodeň také podemlela v lesích cesty a mosty. Jejich rychlá obnova je zapotřebí zejména pro zpřístupnění lesa, a to pro záchranáře, lesníky, kteří musí pokračovat v činnostech proti šíření škůdců, i pro veřejnost. MZe poskytne prostředky rovněž na odstranění škod v obecních, soukromých i církevních lesích, celkem 1 miliardu korun.
Celou tiskovou zprávu MZe k tomuto tématu najdete zde na webu MZe.