Více než čtyři desítky přítomných přivítal Tomáš Kotrlý, vedoucí oddělení pohřebnictví MMR. Ve svém vystoupení se následně soustředil na problematiku financování pracovního místa pro oblast pohřebnictví na některých krajských úřadech. Toto téma bylo otevřeno již na předchozím konzultačním dni v říjnu 2018.
„Zákon č. 129/2000 Sb., o krajích, v platném znění, v § 29 odst. 2 uvádí: Kraj obdrží ze státního rozpočtu příspěvek na výkon přenesené působnosti. Výši příspěvku stanoví Ministerstvo financí po projednání s Ministerstvem vnitra. Příspěvek je ovšem určený na částečnou úhradu výdajů spojených s výkonem státní správy v oblasti pohřebnictví. Výdaji myslíme zejména mzdové a provozní výdaje vázané na zaměstnance vykonávající státní správu. Role Ministerstva vnitra i MMR při přípravě zákona o státním rozpočtu v oblasti financování přeneseného výkonu státní správy územních samosprávných celků je pouze metodická. MMR vyvinulo maximální úsilí, aby příslušné odbory Ministerstva vnitra a Ministerstva financí byly o naší agendě písemně informovány, a to již v roce 2017 před přijetím novely zákona o pohřebnictví. MMR bylo přislíbeno, že tento mandatorní výdaj, přestože zanedbatelný, bude každý rok reflektován v příslušných tabulkách,“ vysvětlil Mgr. Kotrlý, který dále ujistil přítomné, že MMR si velice váží veškerých připomínek, námětů, žádostí o poskytnutí metodické pomoci či spolupráce, které na ministerstvo přicházejí z krajů i hlavního města. „Je zřejmé, že reformu pohřebnictví zahájenou před více než rokem všichni vnímáme jako naši společnou odpovědnost,“ uzavřel T. Kotrlý.
Slova se poté ujal Petr Holas z oddělení správních činností odboru zdravotnictví Jihomoravského kraje. Přítomné podrobně seznámil s dosavadními zkušenostmi z přípravy, průběhu a vyhodnocování kontrol, které krajský úřad koná u poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb. Jihomoravský kraj jich provádí zhruba deset ročně (prezentace P. Holase je v plném znění zveřejněna zde). Toto téma vyvolalo obsáhlou diskusi, při níž zástupci jednotlivých úřadů hovořili o svých poznatcích, především ze specifických situací, s nimiž se při kontrolách setkali, ale také o postupech jednotlivých poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb v případě úmrtí klienta, či o místnostech určených k úpravě těla zemřelého, které musejí být v zařízeních uvedených poskytovatelů zřízeny v souladu se zákonem o pohřebnictví již od roku 2002.
V rámci konzultačního dne vystoupil jako host Michal Hejcman z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze, který přítomné zasvětil do podstaty tříletého výzkumu MMR v oblasti pohřebnictví, který je zaměřený na výzkum rozptylových louček. Jedná se zejména o určení metodiky provozu a zrušení takové loučky včetně určení rostlin vhodných pro nové osázení.
Výčet kompetencí krajských úřadů v oblasti pohřebnictví spolu s podrobným komentářem a metodická doporučení MMR zahrnovalo druhé vystoupení T. Kotrlého, který rovněž připomněl povinnost provozovatelů veřejných pohřebišť vydat a zveřejnit krajským úřadem schválený řád pohřebiště, jenž bude v souladu se zákonem č. 256/2001 Sb., o pohřebnictví a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a to nejpozději do 31. 8. 2020 (vzorový řád veřejného pohřebiště je zveřejněný na webových stránkách MMR zde). Přítomné dále seznámil se stanoviskem Ministerstva vnitra ve věci nabytí účinků řádu veřejného pohřebiště. Dle tohoto nezávazného právního výkladu účinky řádu veřejného pohřebiště vůči třetím osobám je nutné vztáhnout k okamžiku zveřejnění tohoto řádu v místě na daném pohřebišti obvyklém, aby tyto mohly dostát určeným požadavkům v tomto dokumentu. T. Kotrlý následně představil přehled a analýzu přestupků, které v roce 2018 řešily v souvislosti s porušením zákona o pohřebnictví MMR, krajské hygienické stanice, krajské a živnostenské úřady a obce.
Se zákonnými podmínkami upravujícími transport anatomicko-patologického odpadu a jeho spal v krematoriích a jejich dodržováním v praxi seznámil přítomné Karel Česal, autoptický laborant Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Ve svém příspěvku zároveň aktuálně reagoval na skutečnost, že některé velké pohřební služby odmítají odvážet a spalovat anatomicko-patologický odpad v krematoriu, tedy jednají v rozporu s § 91 zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách, a zároveň zdravotnickým zařízením vypovídají jednostranně smlouvy, a to ze dne na den bez možnosti řešit výpověď v řádné lhůtě.
Vyjádření MMR k této problematice bylo již dříve zveřejněno na webových stránkách ministerstva zde.
