
Jednání předsedali organizátoři PhDr. Mgr. René Brož, vedoucí odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu Krajského úřadu Libereckého kraje a Ing. Tomáš Vávra, referent pověřený výkonem agendy pohřebnictví.
Metodického dne se spolu se zástupci Ministerstva pro místní rozvoj zúčastnil předseda Sdružení pohřebnictví, z. s. Ladislav Kopal, zástupci měst a obcí Libereckého kraje provozující hřbitovy, správci pohřebišť, provozovatelé pohřebních služeb působících v regionu a krematorií v Liberci a v Novinách pod Ralskem.
Více než stovka účastníků si vyslechla přednášku na téma veřejné pohřebiště a jejich správa lektorky Běly Májové, která zároveň působí jako vedoucí hřbitovní správy na olšanských hřbitovech v Praze. Díky této skutečnosti měli účastníci možnost seznámit se s poznatky i úskalími, které přináší každodenní praxe při běžném provozu hřbitova.
Z jednání vyplynulo, že někteří provozovatelé a správci pohřebišť, ale také obce coby vypravitelé tzv. sociálních pohřbů tápou v některých pojmech či postupech, které mají uplatňovat podle platné legislativy. Mnohé z nich však Ministerstvo pro místní rozvoj vysvětluje na svých webových stránkách v rubrice Pohřebnictví/Časté dotazy. Pro zjednodušení vybíráme taková témata, která na metodickém dni v Liberci zazněla:
Je povinnost evidovat do hřbitovní vázané knihy údaje o nájemci, nájemní smlouvě a hrobovém zařízení, pokud jsou evidovány jinou formou?
Má právo správa hřbitova zjišťovat po smrti nájemce, kdo k němu měl nejblíž? Má právo obec v roli provozovatele pohřebiště rozhodnout, kdo po smrti nájemce bude pokračovat v nájmu hrobu? Musím být nejprve dědicem hrobového zařízení, abych mohl pokračovat po smrti nájemce hrobového místa v nájemním právu?
Jak máme nakládat s opuštěnou hrobkou jako provozovatelé pohřebiště?
Jak postupovat v případě opuštěných hrobů nebo staticky porušených, či rozpadajících se náhrobků u hrobů, ke kterým se nikdo nehlásí a není k těmto hrobovým místům uzavřena smlouva? Je možné pouze odstranit náhrobek, místo upravit a následně pronajmout s tím, že by bylo možné postavit pouze urnový náhrobek včetně nemovité podzemní šachtice na 6 až 9 uren?
Jsem nový správce hřbitova. Domnívám se, že při pohřbení do hrobky nemusí být tělo zemřelého uloženo do rakve z tvrdého dřeva se zinkovou vložkou ani do kovové rakve. Můj předchůdce mi tvrdí, že se mýlím. Kdo má pravdu?
Jaký je postup v případě opuštěného zemřelého cizince na území ČR?
Jak nakládat s urnami ze sociálních pohřbů?
Jakou podobu může mít hrobová deska, kterou obec opatří hrobové místo v případě sociálního pohřbu?