Videokonference, na kterou byli přizváni zástupci dalších ministerstev, pohřebních služeb a krajských úřadů, se uskutečnila 29. června 2020.
Videokonferenci zahájila a jednání moderovala Marie Zezůlková, ředitelka odboru regionální politiky MMR, která ve svém úvodním projevu informovala, že MMR vlastními silami vytváří digitální bránu pro obce, které žádají o refundaci sociálních pohřbů. Softwaroví inženýři MMR vytvářejí i elektronické rejstříky pohřebních služeb, aby měly obce co nejméně práce s vyplňováním formuláře. Formulář žádosti bude součástí směrnice ministerstva, která vyjde v červenci ve Věstníku vlády pro orgány krajů a orgány obcí. V plánu je i propojení on-line formuláře se základními registry, díky nimž dojde k pokusu o ztotožnění pohřbené osoby a automatickému doplnění referenčních údajů, které jsou k dané osobě evidovány v základních registrech.
Ocenění aktivních
Marie Zezůlková dále poděkovala všem pohřebním službám, které v době první vlny výskytu nového typu koronaviru šily ochranné roušky pro své zaměstnance. Při hodnocení období tzv. „první vlny“ Marie Zezůlková vycházela z předběžných údajů Českého statistického úřadu. „Zveřejněná data potvrzují, že nemoc covid-19 se zatím v celkovém počtu úmrtí v Česku projevila méně výrazně než například letošní jarní chřipka či prázdninová vedra v roce 2018,“ informovala.
Z iniciativy MMR v první linii
„Osobně se domnívám, že Ministerstvo pro místní rozvoj v rámci svých kompetencí odvedlo během první vlny pandemie dobrou práci. Podařilo se nám zahrnout pracovníky v pohřebnictví mezi profese v tzv. první linii. Od Ministerstva zdravotnictví jsme na vyžádání obdrželi stanovisko pro nakládání s tělem zemřelého. Díky jednání s jednotlivými kraji, krajskými hygienickými stanicemi a Asociací krajů ČR se rozpohybovalo zásobování pohřebních služeb osobními ochrannými pracovními prostředky,“ uvedla v rámci hodnocení uplynulého období.
Spolupráce se SSHR
Marie Zezůlková informovala účastníky videokonference o tom, že MMR požádalo Správu státních hmotných rezerv (SSHR) o pořízení vaků pro zemřelé. Vaky jsou již naskladněny v depozitu v Olomouci-Holicích.
V polovině měsíce května MMR požádalo o pořízení konečných rakví. Správou státních hmotných rezerv však bylo na konci června vyzváno, aby potřebu konkrétního množství rakví zdůvodnilo analýzou nebo prognózou. Marie Zezůlková proto požádala účastníky videokonference o jejich argumenty, jimiž by MMR požadavek na pořízení konečných rakví podpořilo.
Poděkování MMR
Gabriela Sommerová ze Sdružení pohřebnictví ČR poděkovala Marii Zezůlkové za to, že se zasadila o zařazení profesí v pohřebnictví do tzv. první linie. Rovněž vyjádřila dík Ministerstvu zdravotnictví za příslib, že na příštím jednání pracovní skupiny MMR k pohřebnictví představí výsledky studie o chování viru SARS-CoV-2 na těle zemřelého. V souvislosti s distribucí OOPP (osobní ochranné pracovní předměty) připomněla, že pracovníci v pohřebnictví jsou za určitých situací poskytovatelé zdravotních služeb. Dále navrhla centrální distribuci OOPP nebo alespoň tvorbu analýzy, zda se distribuce prostřednictvím krajů osvědčila. Vyzvala meziresortní komisi, v níž jsou zastoupena ministerstva pro místní rozvoj, vnitra a zdravotnictví, aby se zabývala otázkami předávání informací o podezření na covid-19 u zemřelého ze strany záchranné služby/lékaře směrem k pohřební službě.
Plánovaná pracovní setkání
Zhodnocením tzv. první vlny pandemie a požadavky zástupců profesních sdružení v pohřebnictví se budou zabývat zástupci krajských úřadů na setkání, které MMR naplánovalo na 8. září 2020.
Konzultační den k pohřebnictví se podle plánu MMR uskuteční dne 7. prosince 2020.