Interaktivní mapová databáze provozovaných nebo nezrušených hřbitovů a pohřebišť v ČR je dílčím výstupem výzkumu Ministerstva pro místní rozvoj ČR pro potřeby regionů z priority Problémy regionálních a místních správ, který v letech 2004-2006 realizovala Katedra pastorálních oborů Katolické teologické fakulty UK v Praze. Ke snadnému vyhledávání a kontrole aktuálnosti těchto geografických objektů je umístění mapy na Portálu veřejné správy nejvhodnější.
Odkaz na cestu, kterou je možné se k databázi dostat: https://geoportal.gov.cz/web/guest/map →mapové kompozice→socioekonomické prvky a jevy→MMR-Hřbitovy, pohřebiště a krematoria→přepsat mapu→označit pohřebiště
Výsledný mapový přehled hřbitovů a pohřebišť uvádí v informaci o těchto objektech (nutno kliknout na křížek) údaje o výměře pohřebiště, jeho veřejném charakteru, informace o katastrálním území, místě určení a vlastníkovi pohřebiště. Mapa se doplňuje i o pietní místa a válečné hroby, jejichž evidence je podle zákona č. 122/2004 Sb. zajišťována Ministerstvem obrany.
Interaktivní mapa hřbitovů a pohřebišť v ČR na internetu je nástrojem určeným veřejné správě, především starostům, ke kontrole jimi provozovaných pohřebišť. Díky uvedeným majitelům příslušných hřbitovních parcel vnáší světlo do právně-nájemních vztahů k hrobovým místům. Z hlediska celého území ČR má mapa pohřebišť jedinečný význam pro řešení mnoha závažných krizových událostí až po katastrofy největšího rozsahu. Generální ředitelství Hasičských záchranných sborů ČR na ministerstvu vnitra se z výše zmíněného důvodu stalo prvním uživatelem centrální databáze veřejných pohřebišť ve státní správě. Aristokracii, občanům i zahraničním turistům mapa usnadní dohledání místa odpočinku jejich předků, jde-li o kulturní památku zároveň podpoří návštěvnost hřbitova a s tím související turistické služby. Je také dobrým pomocníkem pro archeology a další vědce zabývající se např. religiózní krajinou (tzv. nekrogeografy).