Pracovním zněním doporučení, v jeho podobě po vypořádání připomínek, se 6. června 2024 zabývalo více než sto účastníků konzultačního dne Ministerstva pro místní rozvoj k pohřebnictví, který se uskutečnil v prostorách Akademie veřejného investování MMR v Praze.
Metodické doporučení projde pravidelnou aktualizací
„Důstojná péče o tělo zesnulého je výrazem lidskosti,“ uvedla v úvodu jednání Leona Gerbelová Šteigrová, vrchní ředitelka sekce veřejného investování, výstavby a sociálního začleňování MMR, která zároveň přivítala přítomné, mezi nimiž byli zástupci Ministerstva zdravotnictví, Kanceláře veřejného ochránce práv, akademické sféry, lékařů, zdravotníků, zařízení sociálních služeb, pohřebních služeb, krajů i měst. „Péče o zemřelého je zpravidla hluboko zakořeněná v psychice člověka, a její zanedbání nebo přímo zákaz či znemožnění má své negativní důsledky. Autoři metodického doporučení si nedělají nárok na metodická dogmata, ale ukazují, jak by měla péče o tělo zemřelého ve zdravotnických zařízeních, zařízeních sociálních služeb, ale i v terénu vypadat, aby byla ohleduplná k pozůstalým,“ zdůraznila Leona Gergelová Šteigrová a dodala, že metodické doporučení nezapomíná ani na případy, kdy zemře člověk bez domova nebo bez zdravotního pojištění. Na závěr svého vystoupení uvedla, že obsah metodického doporučení se bude vždy po pěti letech revidovat a aktualizovat v souladu s poznatky z praxe.
Rituály nejsou samoúčelné. Posilují psychiku
O podobách loučení s umírajícími a rituálech následujících po úmrtí, jak je praktikovali lidé odedávna, hovořil v rámci konzultačního dne Radek Chlup z Ústavu filosofie a religionistiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Ve svém příspěvku s názvem Pohřeb jako proces zároveň mluvil o tom, jak se dávné zvyklosti promítají do současné praxe a poukázal na příklady těch, které bychom si měli osvojit, abychom posílili projev úcty k zemřelým a zároveň lépe prošli obdobím truchlení. V této souvislosti poukázal na nezastupitelnou úlohu smutečních obřadů.
„Lidem chybí něha, snad se nám ji podaří alespoň nepatrně ve společnosti probudit prostřednictvím nového metodického doporučení,“ uvedl v reakci na příspěvek Radka Chlupa Marek Hanák z Kanceláře veřejného ochránce práv, autor desatera zacházení s tělem zemřelého. Právě veřejný ochránce práv byl hlavním iniciátorem vzniku chystaného metodického doporučení.
Blíží se do finále
Zástupkyně ministerstva zdravotnictví Jana Velkoborská a Štěpánka Tyburcová a Tomáš Kotrlý, vedoucí oddělení pohřebnictví MMR seznámili přítomné se změnami, kterými text metodického doporučení prošel v rámci vypořádání připomínek. Společně se ve své prezentaci věnovali rovněž těm připomínkám, které nebyly akceptovány.
Autoři metodického doporučení předpokládají, že jeho text získá v nejbližší době finální podobu, která bude ještě v letošním roce zveřejněna ve Věstníku Ministerstva zdravotnictví.