Pozvání na jednání přijali zástupci ministerstev zdravotnictví, vnitra a financí, Kanceláře Veřejného ochránce práv, krajských úřadů, krajských hygienických stanic a zájmových spolků v pohřebnictví. Na jednání vystoupil se svým příspěvkem také zahraniční host Ladislav Stríž, který přítomné seznámil se současnou situací v pohřebnictví na Slovensku. Jednání vedla Marie Zezůlková, ředitelka odboru regionální politiky MMR.
Stát vaky nedoporučuje
Ministerstva pro místní rozvoj a zdravotnictví již před časem zveřejnila aktualizovaná doporučení týkající se nakládání s tělem zemřelého s covidem-19, v nichž upouštějí od používání vaků. Přesto některé pohřební služby do nich lidské pozůstatky i nadále ukládají nebo je ve vaku přijímají a odmítají je z něj vyjmout.
„Ke dnešnímu dni nebyl v České republice evidován žádný případ přenosu covidu-19 z těla zemřelého na živého člověka,“ uvedl Ondřej Fries z oddělení hygieny obecné a komunální Ministerstva zdravotnictví (MZ). Tento fakt spolu se stanoviskem Světové zdravotnické organizace (WHO) a s ohledem na dobu rozložitelnosti vaků v zemi, která činí cca 100 let, přispěly k revizi původního doporučení vaky používat. „V současné době nevidím důvod k tomu, aby pohřební služby do nich těla zemřelých s covidem-19 ukládaly,“ konstatoval a zároveň připomněl, že jak doporučení v první verzi, tak i jeho revidované znění sloužila a slouží jako metodika, o kterou na jaře důrazně a opakovaně žádali sami představitelé některých zájmových spolků v pohřebnictví. Doporučení ministerstev a WHO (výtah stanoviska WHO v českém jazyce vytvořilo pouze MMR) nejsou právně závazná a záleží na rozhodnutí každého státu, lékaře nebo provozovatele pohřební služby, zda se jimi bude řídit, či nikoli.
Dotýkat, či nedotýkat?
Ne se všemi body doporučení z dílny Ministerstva zdravotnictví s názvem Nakládání s těly zesnulých osob s potvrzenou nákazou COVID-19 se MMR ztotožňovalo. Videokonference proto posloužila jako platforma pro diskuzi ve věcech úpravy těla zemřelého. Zatímco MZ na základě podkladů od jednotlivých krajských hygienických stanic, z důvodu předběžné opatrnosti a pro maximální ochranu veřejného zdraví nedoporučovalo provádět standardní smuteční služby, jako jsou česání, mytí a oblékání zemřelého, MMR spolu s WHO zastávalo vždy názor, že při dodržení přísných hygienických opatření jsou tyto pietní úkony možné, či spíše pro ochranu mravního cítění pozůstalých a důstojnosti pohřbu nezbytné. Více než padesát účastníků této videokonference podpořilo dlouhodobé úsilí MMR.
Zákon o pohřebnictví není viníkem
Ve většině krajích je kapacita chladicích a mrazicích zařízení prozatím dostatečná, v Karlovarském a Moravskoslezském kraji se potýkali s nedostatkem míst pro uložení těl zemřelých před pohřbením. Zkušenosti z praxe i názory, které zaznívaly jak ze strany krajů, hygienických stanic, tak od podnikatelů v pohřebnictví, se leckdy diametrálně lišily.
Někteří velcí podnikatelé v pohřebnictví považují počet míst v chladicích a mrazicích prostorách obecně za nedostatečný. Zákon o pohřebnictví proto od roku 2001 po pohřebních službách vyžaduje, aby disponovaly chladicím a mrazicím zařízením v průměrné 3denní potřebě. Jde o obsoletní ustanovení, protože pro provozovatele krematorií tato povinnost nikdy stanovena zákonem nebyla, a přesto je ze zvyku u nich naprosto samozřejmá. Kdo chce podnikat tím, že pohřbívá, musí mít kvalitní a dostatečné technické zázemí, ať to zákon stanoví či nikoli.
V České republice, shodně jako u našich sousedů, platná legislativa neumožňuje státu nařizovat podnikatelům, co mají, či nemají vlastnit. Závazkové právo je zcela legitimní součást právního řádu; je stejně silné jako právo věcné. Ladislav Stríž, který na jednání coby host zastupoval slovenské pohřební služby, k této otázce doplnil, že návrh jeho českých kolegů na povinné vlastnictví márnic by byl na Slovensku považován za legislativní nesmysl.
Zařízení nejen pro dobu „covidovou“
Ministerstvo pro místní rozvoj ve shodě s Ministerstvem zdravotnictví nyní usiluje, aby Správa státních hmotných rezerv pořídila do svých zásob chladicí a mrazicí boxy, které by byly připraveny pro možné další vlny covidu-19, ale rovněž pro případy rozsáhlého výpadku elektřiny (tzv. blackoutu), hromadných neštěstí, živelních pohrom či epidemií způsobených jinými viry. Tento počin podpořil rovněž zástupce Ministerstva vnitra, Adam Hendrych z Generálního ředitelství hasičského záchranného sboru: „Polní kontejnerové márnice sehrají důležitou roli v zajištění bezpečnosti státu.“