Aktualizováno 19. 11. 2020
K přenosu COVID-19 dochází dominantně exkrecí kapének sekretu horních cest dýchacích nemocnou osobou při dýchání a při reflexech jako je kýchání, kašlání a smrkání. U zemřelé osoby nelze proto předpokládat jakékoliv uplatnění této cesty přenosu. Zemřelý tedy nemůže být zdrojem kapenkové nákazy, která se přenáší vzduchem. Může být pouze zdrojem nákazy přenesené dotykem.
Onemocnění COVID-19 dle sdělení Ministerstva zdravotnictví nenáleží mezi vysoce nakažlivé nemoci. Ministerstvo zdravotnictví nepovažuje za nutné využít ustanovení § 80 odst. 1 písm. j) zákona o ochraně veřejného zdraví ani § 5 odst. 7 zákona o pohřebnictví ani přijmout jiné mimořádné opatření v této oblasti. Pokud by došlo k jakékoli změně postoje Ministerstva zdravotnictví, budou občané České republiky i provozovatelé pohřebních služeb a krematorií neprodleně informováni.
Ministerstvo pro místní rozvoj pro případ úmrtí v důsledku COVID-19 či jeho komplikací provozovatelům pohřebních služeb a krematorií doporučuje:
- Tělo zemřelého umístit do konečné rakve
- Konečnou rakev pevně uzavřít a její povrch ošetřit desinfekčním prostředkem s virucidním účinkem
- Při smutečním obřadu bezpodmínečně dodržovat platná mimořádná opatření
- Při manipulaci s tělem zemřelého používat osobní ochranné pracovní pomůcky v souladu s ČSN EN 15017/2019
Pokud se provozovatel pohřební služby či krematoria rozhodně pro širší formu ochrany, může postupovat např. dle návrhu Směrnice MMR pro nakládání s tělem zemřelého s vysoce nakažlivou nemocí po jeho předání pohřební službě, který je zveřejněn na webových stránkách MMR v sekci Pohřebnictví - Koncepce a strategie.