Aktuální prioritou jsou investice do podpory dostupného nájemního bydlení. Cílem je posílit roli nájemního bydlení jakožto alternativy k bydlení vlastnickému, jehož dostupnost se v posledních letech v ČR značně zhoršuje. Chceme přispět k řešení krize na trhu s bydlením a k růstu obecních bytových fondů.
Druhým důležitým trendem je posilování role finančních nástrojů tj. výhodných úvěrů, garancí, mezaninových úvěrů nebo koinvestičních nástrojů. Výhodou je, že se investované finance postupně vrací zpět do státního rozpočtu a mohou být znovu využity pro stejný účel.
Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo několik nástrojů pro podporu a rozvoj bydlení. Zaměřují se na následující oblasti:
- dostupné nájemní bydlení
- nájemní bydlení
- podpora přípravy projektů zaměřených na výstavbu nájemního bydlení
- výstavba technické infrastruktury pro následnou bytovou výstavbu
- odstranění bariér v bytových domech a výstavba výtahů
- sociální bydlení
- regionální centra podpory investic do bydlení
Dostupné nájemní bydlení
Program na podporu dostupného bydlení připravilo MMR ve spolupráci se Státním fondem podpory investic. Jde o dotačně úvěrový program na podporu vzniku dostupných nájemních bytů. Byty můžou vzniknout výstavbou, pořízením anebo rekonstrukcí.
- Je připravena finanční alokace 4,2 mld. Kč na úvěry a 2,6 mld Kč na dotace
- Je možné žádat o dotaci 25 až 40 %
Základní výše dotace 25 % může být navýšena o 5 procent ve vyjmenovaných případech, celkově až do výše 40 %. Vyšší dotaci bude podpořeno sociální anebo studentské bydlení, projekty v hospodářsky a sociálně ohroženém území, objekty s památkovou ochranou
- Dotace je vždy doplněna úvěrem. Úvěr, případně kombinovaná podpora (úvěr a dotace) může dosahovat až 90 % celkových způsobilých nákladů
- Byty jsou určeny k trvalému bydlení pro osoby, které nevlastní nemovitost a současně mají příjem do 8. příjmového decilu. Dále pro mladé rodiny, s členem domácnosti do 35 let. A také pro vybrané veřejně prospěšné profese jako jsou zdravotní sestry, hasiči, lékaři, učitelé
- Udržitelnost je stanovena na dobu minimálně 20 let
- Po dobu splácení úvěru, minimálně však 20 let, musí nájemní byty sloužit nájemnímu bydlení a nájemné musí být ve výši nákladového nájemného.
- Výzva bude vyhlášena do konce roku 2024.
Další program na podporu vzniku dostupných nájemních bytů připravilo MMR ve spolupráci s Národní rozvojovou bankou. Jde o úvěrový program s finanční alokaci 2,5 mld. Kč. Je to tzv. podřízený úvěr, který doplňuje vlastní zdroje investora až do výše 80 % celkových nákladů v průběhu výstavby, nejrizikovější fáze projektu. Další podmínky programu jsou v souladu s Komponentou 2.10 Dostupné bydlení a po schválení podmínek veřejné podpory budou zveřejněny. Výzva bude vyhlášena na začátku roku 2025.
Nájemní bydlení
Program Nájemní bydlení realizovaný na základě nařízení vlády č. 107/2023 Sb. je zaměřen na podporu výstavby nájemních bytů. Program je určen pro právnické osoby, které chtějí stavět nájemní bydlení. Podporována je:
- novostavba bytového domu
- rekonstrukce nebytových prostor na byty (mimo rodinné domy)
- nástavba nebo přístavba, kterou vznikne nájemní byt, s výjimkou nástavby nebo přístavby v rodinném domě, pokud nevznikne z rodinného domu bytový dům
- rekonstrukce rodinného domu (musí vzniknout bytový dům), bytového domu, které jsou nezpůsobilé k bydlení
- rekonstrukce bytu který je nezpůsobilý k bydlení (Naopak podporu nelze získat na rekonstrukci bytů, které jsou způsobilé k bydlení)
Dotace je poskytována až do výše 25 % celkových způsobilých nákladů, s možností dofinancování projektu úvěrem až do výše 90 % celkových způsobilých nákladů.
Celková alokace programu byla připravena ve výši 800 mil. Kč, přičemž 500 mil. Kč je určeno pro územní samosprávné celky a 300 mil. Kč je určeno pro jiné právnické osoby. Z důvodu vysokého zájmu o program, byla alokace navýšena na 1 mld Kč.
Příjem žádosti do programu Nájemní bydlení byl již ukončen z důvodu vyčerpání alokace.
Finanční podpora přípravy projektů
MMR v rámci Národního plánu obnovy podporuje aktivity jako pořízení projektové dokumentace, příprava soutěžní dokumentace, studie stavebně technologického řešení, studie proveditelnosti, vedení a pořízení dokumentace v BIM, realizace architektonické soutěže a příprava smluv typu PPP.
K dispozici je finanční alokace 520 mil. Kč
MMR už vyhlásilo 5. výzvu s alokací cca 200 mil. Kč. Podpořeny budou projekty vedoucí ke zvýšení kapacit nájemního bydlení.
Žádat o dotaci můžou obce, církve, NNO v následujících oblastech:
- Pořízení projektové dokumentace – např. architektonická studie, projekt pro územní rozhodnutí, pro stavební povolení, pro provedení stavby pro novostavby i rekonstrukce potřebných pro realizaci projektů souladných s cíli EU.
- Příprava soutěžní dokumentace pro realizaci staveb
- Studie stavebně technologického řešení – dokumentace pro zařízení a systémy mající vliv na energetickou náročnost budovy, na výměnu tepelných zdrojů atp. (není podporováno samostatně, pouze společně s další/dalšími podporovanou/podporovanými aktivitou/aktivitami
- Studie proveditelnosti souladné s cíli EU a předmětem podpory
- Vedení a pořízení dokumentace v BIM
- Realizace architektonické soutěže
- Příprava smluv typu PPP a EPC
Program Technická infrastruktura
Cílem programu Technická infrastruktura je rozšířit nabídku pozemků nově napojených na technickou infrastrukturu pro následnou výstavbu bytových domů nebo rodinných domů, a to v souladu s cíli územního plánování, zejména hospodárného využití území a udržitelného rozvoje. Česká republika se dlouhodobě potýká s nedostatečnou bytovou výstavbou. Jedním z důvodů jsou vysoké pořizovací náklady na vlastnické i nájemní bydlení, které spolu s dalšími faktory snižují dostupnost bydlení.
Ministerstvo pro místní rozvoj proto ve spolupráci se Státním fondem podpory investic připravilo program Technická infrastruktura. Podpora zasíťování stavebních pozemků pomůže zvýšit počty pozemků určených pro další výstavbu bytových a rodinných domů.
Program je určen pro obce, které tak získají potřebné finance pro zasíťování pozemků, na kterých v následujících letech vzniknou nové bytové a rodinné domy. Obce tím rozšíří možnosti bydlení, či už nájemního anebo vlastnického.
V rámci programu bude podpořena výstavba komunikace, vodovodu, kanalizace, ale i výstavba přípojek plynu, elektřiny, zásobování tepelné energie a přípojky internetové konektivity.
Pro program je připravena alokace pro rok 2024 200 mil. Kč. Předpokládaný termín pro vyhlášení výzvy k předkládání žádostí je září 2024.
Sociální bydlení
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, které spravuje Integrovaný regionální operační program (IROP), vyhlásilo v lednu 2024 101. výzvu IROP - Sociální bydlení II. – SC 4.2 (MRR), 102. výzvu IROP - Sociální bydlení II. – SC 4.2 (PR), 115. výzvu IROP - Sociální bydlení II. KPSV+ SC 4.2 (MRR) a 116. výzvu IROP - Sociální bydlení II. KPSV+ SC 4.2 (PR).
Výzvy jsou určeny na podporu zlepšení kvality a dostupnosti sociálního bydlení. Zaměření výzev se liší dle kategorie regionů.
Příjemce může díky těmto výzvám získat podporu na pořízení bytů, bytových domů i nebytových prostor a jejich adaptaci pro potřeby sociálního bydlení. Pomohou také s pořízením nezbytného základního vybavení. Tyto byty jsou určeny pro osoby, které v důsledků nepříznivých životních okolností nemají přístup k bydlení a jsou schopné plnit povinnosti vyplývající z nájemního vztahu.
Pro žadatele je připraveno ve výzvách více než 1,97 mld. Kč z Evropského fondu pro regionální rozvoj, ve 101. výzvě je to téměř 777,5 mil. Kč.
Program Bytové domy bez bariér
Cílem programu Bytové domy bez bariér je zkvalitnění bytového fondu odstraněním bariér pro pohyb v domě, při vstupu do domu a do výtahu, výstavbou osobních výtahů v bytových domech, které jím nejsou a nikdy nebyly vybaveny a výměnou zastaralých osobních výtahů v bytových domech. Značný počet bytů v České republice nevyhovuje potřebám osob s omezenou mobilitou a orientaci v prostoru z důvodu přítomnosti stavebně technických bariér při vstupu do domu a nevybavenosti výtahem bytových domů ve starších zástavbách.
V návaznosti na demografické změny a s tím spojené stárnutí populace narůstá počet lidí, kteří mají sníženou schopnost pohybu a orientace v prostoru, hůř se jim chodí, mají zhoršený zrak a sluch. V České republice je výtahem vybaveno 55 868 obydlených bytových domů, což představuje 27 % z celkového počtu obydlených bytových domů. Převážně jde o bytové domy v panelové zástavbě a nově postavené bytové domy. Bytové domy ve starší zástavbě často neumožňují bezbariérový přístup do domu a do bytu, a tak se bydlení v těchto domech může stát pro osoby se sníženou mobilitou velmi omezujícím. Absence výtahu, bariéry v podobě schodů, vysokých prahů a dalších překážek znesnadňují pohyb po domě, nakupování a návštěvy lékařů.
Zcela nevhodné jsou tyto domy pro osoby se zdravotním postižením, které jsou odkázané na invalidní vozík, případně další zdravotní pomůcky. Komplikují také život mladých rodin s malými dětmi, které ještě využívají kočárek. Senioři, kteří v domě obvykle prožili významnou část života a často jsou i vlastníky bytu se většinou nechtějí stěhovat do jiného bydlení. Pro zachování kvality života a udržení sociálních kontaktů je také důležitá přítomnost výtahu v bydlení rodinných příslušníků a známých. Běžné návštěvy svých blízkých, kteří bydlí v domě bez výtahu, mohou být pro osoby se sníženou schopností pohybu nad jejich síly, což může zvyšovat jejich sociální izolaci.
Ministerstvo pro místní rozvoj proto ve spolupráci se Státním fondem podpory investic připravilo program Bytové domy bez bariér. Program slouží k podpoře odstranění fyzických bariér v bytovém domě, čímž se prodlužuje období, kdy osoby s pohybovými obtížemi mohou v bytě bydlet. Zvýšení kvality bydlení, v podobě výstavby výtahů a zavedení prvků bezbariérovosti, může ulehčit jejich každodenní život a podpořit jejich soběstačnost.
Program je určen pro vlastníky bytových domů a společenství vlastníků (SVJ).
Podpořena je stavební úprava směrující k odstranění bariér, které brání anebo znesnadňují vstup do domu anebo pohyb po domě, protože i částečné odstranění bariér může významně zvýšit kvalitu života pro obyvatele domu. V případě zajištění plné bezbariérovosti bude projekt podpořen ve vyšší míře. Ve vyšší míře bude podpořen i projekt zajišťující plné bezbariérové zpřístupnění celého bytového domu včetně prostoru pro budoucí vestavbu bytu. Program tak podpoří i výstavbu půdních bytů a navýšení počtu bytů v bytovém domě.
Pro program je připravena alokace pro rok 2024 300 mil. Kč. Předpokládaný termín pro vyhlášení výzvy k předkládání žádostí je září 2024.