Stavby podle nového stavebního zákona
Jak se bude podle nového stavebního zákona povolovat (či nepovolovat) zateplení rodinných domů a menších bytových domů, resp. do jakého druhu stavby se zateplení zařadí?
V zákoně č. 283/2021 Sb., stavební zákon, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon č. 283/2021 Sb.“), se již zateplení pláště stavby nepovažuje automaticky za stavební úpravu. K této změně došlo zejména kvůli problémům, kdy bylo vlivem zateplení zasahováno do cizích pozemků. Je proto vždy na posouzení stavebního úřadu, aby dle charakteru dané stavby a území stanovil, v jakém režimu bude konkrétní zateplení realizováno. Zateplení, pokud naplní dané charakteristiky, může být posouzeno například jako přístavba, kterou se stavba půdorysně rozšiřuje, nebo jako změna jednoduché stavby uvedené v odstavci 1 přílohy č. 2 zákona č. 283/2021 Sb., při níž nedojde k překročení uvedených parametrů [příloha č. 2 odst. 2 písm. b)], nebo jako stavební úprava pro změny v užívání části stavby, kterými se nezasahuje do nosných konstrukcí stavby a nemění se její vzhled [příloha č. 2 odst. 2 písm. d)], nebo jako větší změna dokončené budovy podle jiného právního předpisu s celkovou energeticky vztažnou plochou větší než 350 m2 [příloha č. 2 odst. 2 písm. e)], nebo jako stavební úprava uvedená v rámci drobných staveb [příloha č. 1 odst. 1 písm. e)], pokud tomuto zařazení bude konkrétní zateplení odpovídat a nebude hrozit žádný zásah do cizího pozemku, i jako stavba ostatní pokud nebudou naplněny parametry pro drobnou nebo jednoduchou stavbu. Nová úprava tedy poskytuje možnost správního uvážení stavebního úřadu, jak zateplení posoudí, a není nutné ji vždy posoudit jako stavební úpravu, jako tomu bylo podle zákona č. 183/2006 Sb.
Pokud bude navrhovaná stavba splňovat parametry drobné stavby, ale bude v rozporu s vyhláškou č. 146/2024 Sb., jakým způsobem povolit výjimku?
Stavbu, která sice splňuje parametry drobné stavby, ale je v rozporu s vyhláškou č. 146/2024 Sb., o požadavcích na výstavbu, pak ji nelze realizovat ve volném režimu, neboť vyžaduje povolení výjimky z požadavků na výstavbu.
Podle ustanovení § 228 odst. 1 zákona č. 283/2021 Sb., stavební zákon, ve znění pozdějších předpisů (dále jen zákon „č. 283/2021 Sb.“), je-li k povolení záměru nezbytná výjimka z požadavků na výstavbu, rozhoduje o výjimce stavební úřad v řízení o povolení záměru. Dále odstavec 2 stanoví, že žádost o výjimku z požadavků na výstavbu je součástí žádosti o povolení záměru a obsahuje uvedení, o jakou výjimku se žádá, a její odůvodnění.
Z výše uvedeného vyplývá, že pokud stavba, ač je ve volném režimu a vyžaduje udělení výjimky z požadavků na výstavbu, je třeba na tuto stavbu vydat povolení záměru, jehož součástí bude i povolení výjimky.
Byl tento článěk pro vás užitečný?