Podrobnosti obsahu projektové dokumentace a dokumentace, která nemusí být zpracována autorizovanou osobou, stanoví vyhláška č.131/2024 Sb., o dokumentaci staveb.
Dokumentací se rozumí pouze část A až D dokumentace, viz zmocnění ve stavebním zákoně v § 158 odst. 1.
Dokladová část není součástí dokumentace, jde o přílohu.
Samotná dokladová část je pouze příloha, proto žádným písmenem ani není označena. Dokladová část je pouze demonstrativní výčet některých dokladů, které je nutné doložit, pokud to právní předpis stanoví. Nelze na uvedené nahlížet tak, že stavební úřad bude po projektantovi vyžadovat vše, co je v dokladové části uvedené. Vždy záleží na konkrétních okolnostech daného stavebního záměru.
Pouze pokud stavební zákon nebo jiný právní předpis stanoví, že je nutné k dokumentaci určitý doklad doložit, pak je možné jej vyžadovat, ale nikdy nelze vyžadovat doklad pouze na základě dokladové části dokumentace. Pokud by takto stavební úřad postupoval, překročil by zmocnění, jelikož k dokladové části neexistuje zmocnění ve stavebním zákoně, kde je v rámci dokumentací zmocnění pouze pro část A až D.
Musí být elektronické autorizační razítko projektanta opatřeno časovým razítkem?
Elektronické autorizační razítko bylo uzákoněno jako alternativa otisku razítka a vlastnoručního podpisu na základě doplnění Autorizačního zákona č. 360/1992 Sb. o nové ustanovení § 13 odst. 3 písm. b) zákonem č. 47/2020 Sb., a to s účinností od 1. 1. 2022.
Dle tohoto ustanovení: „Dokument související s výkonem činnosti autorizované osoby musí být opatřen elektronickým autorizačním razítkem, které obsahuje kvalifikovaný elektronický podpis obsahující jméno autorizované osoby, číslo, pod nímž je zapsána v seznamu autorizovaných osob vedeném Komorou, obor, popřípadě specializaci, označení Komory, a opatřen kvalifikovaným elektronickým časovým razítkem.“
Projektová dokumentace jako vybraná činnost definovaná ust. § 155 zákona č.283/2021 Sb., stavební zákon, ve znění pozdějších předpisů, musí být opatřena elektronickým autorizačním razítkem. Součástí elektronického autorizačního razítka musí být ve smyslu citovaného ustanovení i časové razítko.
Absence elektronického razítka včetně časového razítka autorizované osoby na vložené dokumentaci, ze které vyplývá, že takovou dokumentaci prokazatelně zpracovala osoba s příslušnou autorizací, představuje vadu, pro kterou není možné žádost projednat. Vzhledem k tomu, že z důvodu absence zákonného elektronického autorizačního razítka není možné prokazatelně zhodnotit, zda byla dokumentace zpracována projektantem, je nutné podle § § 185 odst. 3 písm. b) stavebního zákona žádost usnesením odložit. Pouze připomínáme, že v tomto případě stavební úřad nevyzývá žadatele nejprve k odstranění vad, ale rovnou přistoupí k odložení žádosti.
Kde najdeme zveřejněné ČSN k vyhlášce č.146/2024 Sb., o požadavcích na výstavbu?
Seznam norem, které jsou zezávazněny vyhláškou č.146/2024 Sb., o požadavcích na výstavbu, jsou uvedeny přímo v Příloze č.14 této vyhlášky. Normy, na které tato vyhláška indikativně odkazuje, jsou uvedeny ve Věstníku ÚNMZ č.10/2024 popř. na
https://www.unmz.cz/wp-content/uploads/vestnik-10-24-def3.pdf.
Sponzorovaný přístup k výše uvedeným normám umožňuje Česká agentura pro standardizaci prostřednictvím portálu „Sponzorovaný přístup k ČSN“.
Sponzorovaný přístup k ČSN (agentura-cas.cz)
Poplatníkem poplatku za sponzorovaný přístup k ČSN, které jsou zveřejňovány na tomto portále, je příslušné ministerstvo nebo jiný ústřední správní úřad, do jehož působnosti spadá právní předpis, pro jehož účely je stanovena závaznost sponzorované ČSN tak, jak vyplývá z ustanovení § 6d zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky a o změně a doplnění některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
Kde jsou definované světlé výšky místností staveb pro bydlení?
Požadavky na světlé výšky obytné místnosti nebo pobytové místnosti stavby pro bydlení jsou stanoveny v § 38 odst. 1 vyhlášky č. 146/2024 Sb., o požadavcích na výstavbu.
Světlá výška u staveb pro rodinnou rekreaci není nově regulována.
Světlé výšky jiných, než výše uvedených staveb vyplývají z normových hodnot.
Podrobné vymezení požadavků na výstavbu může být uvedeno, jak uvádí ustanovení § 152 NSZ i v prováděcích právních předpisech územních samosprávných celků (např. Nařízení hlavního města Prahy, o požadavcích na výstavbu v hlavním městě Praze (pražské stavební předpisy), Brněnské stavební předpisy.