Jaká je maximální výše dotace?
Na vytvoření kapacity pro jednu ubytovanou osobu v bytě může příjemce dotace obdržet max. 150 tis. Kč z uznatelných výdajů akce na osobu.
Na vytvoření kapacity pro jednu ubytovanou osobu v ubytovacím zařízení může příjemce dotace obdržet max. 40 tis. Kč z uznatelných nákladů na osobu.
Kdo může o dotaci požádat?
Obce a jimi zřizované organizace, kraje a jimi zřizované organizace, hlavní město Praha, městské části hlavního města Prahy a jimi zřizované organizace, nestátní neziskové organizace a církve a náboženské společnosti.
Do kdy lze o dotaci žádat?
Program byl prodloužen do 30. září 2022. Poslední možný termín pro předložení dokladů k čerpání dotace je 31. prosince 2022. Nejzazší termín ukončení realizace akce je 28. února 2023.
Lze žádat o dotaci i zpětně?
Ano, ale uznatelné výdaje jsou ty, které vznikly nejdříve 24. února 2022.
Je uznatelný výdaj i náklad na pořízení projektové dokumentace?
Ano, tento výdaj je uznatelný od 1. 1. 2022.
Lze žádat i na vybavení ubytovacího zařízení?
Ano, ale pouze do limitu 20 % skutečně vynaložených uznatelných výdajů.
Je možné kombinovat tuto dotaci s jinou dotací?
Předmětná akce nemůže být spolufinancovaná z programů financovaných z prostředků Evropské unie a akci nelze spolufinancovat z jiných prostředků státního rozpočtu.
Lze ji však kombinovat například s dotací územně samosprávných celků, případně i s jinými finančními prostředky než jen vlastními. Více v odpovědi na otázku „Můžeme získat 100% dotaci?“
Je omezen počet žádostí na jednoho žadatele?
Ne, oprávněný žadatel může v rámci výzvy podat libovolný počet žádostí.
Obec má v dlouhodobém pronájmu ubytovací zařízení. Lze žádat na rekonstrukci těchto prostor?
Oprávněný žadatel může žádat o podporu pouze na ubytovací zařízení, které má ve svém vlastnictví, a to v plném rozsahu bez omezení vlastnického práva. Tedy např. nelze žádat na objekt, na kterém je zástava.
Lze získat 100% dotaci?
Ne, oprávněný žadatel musí uhradit minimálně 15 % ze skutečně vynaložených uznatelných výdajů z vlastních prostředků. Do tohoto podílu finanční účasti žadatele se započítávají
- zdroje z rozpočtu příjemce (vlastní zdroje),
- zdroje z rozpočtu kraje (finanční prostředky z rozpočtu kraje),
- finanční prostředky bankovních institucí,
- dodávka vlastního materiálu nebo dobrovolná práce občanů obce. Ocenění hodnoty takto zabezpečených prací a dodávek musí být doloženo posudkem autorizovaného technika (inženýra) nebo soudního znalce,
- dary jiných právnických nebo fyzických osob nebo dotace územních samosprávných celků.
Je nějakým způsobem limitována výše nájemného?
Byty nebo ubytovací zařízení financované z dotace ze státního rozpočtu jsou určeny pro uprchlíky z Ukrajiny (cílová skupina), pro osoby s udělenou dočasnou ochranou a jiné osoby. Výše nájemného je stanovena následovně:
- nouzové ubytování je uprchlíkům z Ukrajiny poskytováno bezplatně,
- za ubytování osobě s udělenou dočasnou ochranou může žadatel požadovat úhrady spojené s ubytováním, a to v souladu s pravidly veřejné podpory (výše nájemného není ve výzvě omezena),
- za ubytování jiné osoby bude žadatel požadovat úhrady spojené s ubytováním, a to v souladu s pravidly veřejné podpory, a dále, nájemné za 1 m2 podlahové plochy bytu sjednané při uzavření nájemní smlouvy nesmí překročit limit, který ke dni vyhlášení tohoto programu činí 74,27 Kč; limit nájemného může ministerstvo upravit, jestliže nárůst měsíčního úhrnného indexu spotřebitelských cen za domácnosti celkem za období od posledního stanovení limitu překročí 5 %. Upravený limit nájemného vyhlašuje a zveřejňuje ministerstvo (ke dni 13. července 2022 byl limit nájemného navýšen na 78,20 Kč).
Lze v prostorách ubytovat i jiné osoby než osoby, kterým byla poskytnuta dočasná ochrana?
Ano, lze ubytovat i jiné osoby, než kterým byla dočasná ochrana poskytnuta. Pouze však za předpokladu, že po nahlášení volné ubytovací kapacity (evidence v databázi HUMPO) příjemce neubytovával osoby s dočasnou ochranou min. 6 kalendářních měsíců po sobě jdoucích od prvotní evidence volné ubytovací kapacity v HUMPO nebo v případě uvolnění ubytovací kapacity od doby aktualizace údajů o kapacitě v HUMPO (v tomto případě je období 6 kalendářních měsíců započato měsícem následujícím po měsíci, ve kterém byly volné ubytovací kapacity aktualizovány v databázi HUMPO). Akceptovaným důvodem může být pouze to, že volnou ubytovací kapacitu neměla zájem využít osoba s dočasnou ochranou.
Za jinou osobu se v případě ubytování v bytě považuje fyzická osoba, která nemá vlastnické, spoluvlastnické a jemu obdobné právo k bytu ani k bytovému, či rodinnému domu, nebo rekreačnímu objektu, který lze využít k trvalému bydlení (tuto podmínku musí splnit i další členové domácnosti, kteří mají v bytě bydlet), a která prokáže, že splňuje alespoň jednu z podmínek uvedených níže
a) průměrný čistý měsíční příjem osob, které budou užívat byt v období 12 kalendářních měsíců před uzavřením nájemní smlouvy nepřesáhl limit stanovený v § 5, odstavci 6, nařízení vlády č. 2/2021 Sb.,
b) je osobou závislou na pomoci jiné fyzické osoby podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů nebo poživatelem invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně podle zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů,
c) byla připravena o možnost bydlení v důsledku živelní pohromy,
d) je osobou zletilou mladší 30 let, nebo
e) je starší 65 let.
V případě ubytovacích jednotek (např. ubytoven, nebytových prostor, stavebních objektů neurčených pro dlouhodobé ani trvalé bydlení) musí být po splnění podmínek tyto jednotky využívány pouze pro nekomerční ubytování jiných fyzických osob.
Jak je to s podmínkou lhůty udržitelnosti?
Udržitelnost je 3 roky, ale vztahuje se k povinnosti nabízet tuto kapacitu přednostně pro uprchlíky z Ukrajiny, tedy pokud nebude existovat poptávka ze strany uprchlíků v délce min. 6 kalendářních měsíců po sobě jdoucích. Tyto byty mohou samozřejmě využívat občané Česka. Jde o rekonstrukce a vznik bytů pro potřeby České republiky.