1. Exekuční návrh
K podání exekučního návrhu je třeba mít exekuční titul, tím nejčastěji bývá soudní rozsudek případně smlouva s doložkou přímé vykonatelnosti. Před podáním exekučního návrhu je nutné počkat, zda povinný nevyklidí nemovitost ve stanovené lhůtě dobrovolně. V exekučním titulu i v exekučním návrhu musí být namovistost určená k vyklizení přesně určena.
2. Výzva k dobrovolnému splnění
Exekutor zašle povinnému výzvu k dobrovolnému plnění. Určí v ní lhůtu k vyklizení a odevzdání nemovitosti, současně stanoví lhůtu k úhradě nákladů exekuce.
3. Stanovení termínu vyklizení
Exekutor stanoví termín vyklizení a obeznámí s ním povinného, oprávněného a obec ve které se vyklizovaná nemovitost nachází. Povinný musí být vyrozuměn nejméně 15 dní předem, tato informace mu musí být v daném předstihu doručena, nestačí odeslání. Postačí ovšem i náhradní doručení, jedná se o fikci doručení: pokud písemnost není do deseti dnů na poště vyzvednuta, považuje se za doručenou.
4. Přípravné úkony exekutora
Přítomnost oprávněného zákon nevyžaduje. Oprávněný může být přítomen osobně nebo může být někým zastoupen. V případě zastoupení bude exekutor vyžadovat plnou moc.
Osoby nacházející se v nemovité věci
Exekutor zjistí, zda se v nemovité věci vyskytují i další osoby, než oprávněny a o jaké osoby se jedná. Dále zkusí zjistit, zda oprávněný a tyto osoby budou přítomni exekuci. Pokud exekutor zjistí předpoklad, že povinný případně další osoby budou obstruovat, může předem zajistit součinnost Policie ČR či zámečníka.
Věci nacházející se v nemovité věci
Exekutor se předběžně pokusí zjistit jaké věci a v jakém množství se nacházejí v nemovitosti. Cílem je odhadnout kolik se v nemovitostí nachází věcí bezcenných, které budou zničeny, a kolik věcí bude třeba uchovat. Podle těchto informací exekutor zajistí stěhovací služby a skladovací prostor.
Před výkonem exekuce zjistí exekutor od oprávněného, zda se v nemovitosti nacházejí jeho věci a jejich případnou identifikaci. Exekutor se s oprávněným domluví, jak s věcmi naložit (např. Ponechat na místě).
Pokud se v nemovitosti nacházejí zvířata, zajistí exekutor odchytovou službu.
Vydání exekučního příkazu prodejem movitých věcí
Pokud je vedena exekuce i na peněžní plnění a je zjevné, že pohledávka nebude v přiměřené době vymožena jinými způsoby exekuce, exekutor vydá příkaz prodejem movitých věcí.
Přístup do nemovité věci
Exekutor si u oprávněného nebo u správcovské firmy zajistí vstup do objektu, případně zajistí zámečnické služby.
5. Dokumentace průběhu fyzického vyklizení
Pořízení zvukově obrazového záznamu
V zájmu ochrany práv povinného, třetích osob a řádného průběhu exekuce vyklizením vyhotoví řádný protokol, fotodokumentaci zjevně bezcenných věcí a dále může například pořídit zvukově obrazový záznam.
Protokol o vyklizení
Součástí protokolu jsou jména a příjmení účastníků, jejich zástupců a dalších přítomných, pokud bylo možné zjistit jejich totožnost. Dále obsahuje stručné vylíčení průběhu exekuce, včetně obsahu podaných návrhů. Protokol musí být sepsán bezprostředně po výkonu, pokud možno ještě na místě. Přítomní protokol podepisují, pokud se v průběhu exekuce vzdálili, musí to být v protokolu uvedeno. Exekutor v protokolu uvede věci, které oprávněný označil za své vlastní, věci vyklizené a věci zjevně bezcenné. Pokud bezcennost není zcela zjevná, uveden exekutor, jak k bezcennosti dospěl.
Dokumentace zjevně bezcenných věcí
Dokumentace zjevně bezcenných věcí může být fotodokumentace nebo pořízení zvukově obrazového záznamu tak, aby bylo možné je jednoznačně identifikovat. Pokud budou splněny podmínky jednoznačné identifikace, lze na jedné fotografii zachytit více věcí.
6. Fyzická realizace vyklizení
Zahájení úkonu
Exekutor vyzve povinného, aby nemovitost zpřístupnil. Pokud povinný odmítne, exekutor využije služeb zámečníka. Po vstupu do vyklizovaného prostoru proběhne identifikace všech přítomných.
Provedení vyklizení není přípustné, pokud je vyklizovaná osoba pro nemoc upoutána na lůžko, jde o ženu v šestinedělí nebo ve vyšším stádiu těhotenství a vyklizení by mohlo vážně ohrozit zdravotní stav. V případě takového zjištění exekutor výkon exekuce přeruší. V případě pochybností si exekutor vyžádá vyjádření odborného lékaře.
Postup při odstranění movitých věci nacházejících se v nemovitosti
Exekutor vyklizovanou nemovitost prohlédne. Pokud je vedena exekuce i na movité plnění (věci či peníze), sepíše exekutor protokol o soupisu movitých věcí.
S věcmi, které oprávněný neoznačí za své se naloží následovně:
Věci zjevně bezcenné
Věcí zjevně bezcennou se rozumí například odpad, věc zjevně nefunkční, rozbitá věc, věc velmi opotřebovaná, neprodejná... Ke každé věci se musí přistupovat zvlášť s ohledem na okolnosti a možností, že pro povinného má velkou hodnotu.
Pokud povinný není přítomen nebo věci zjevně bezcenné odmítne přijmout, nařídí exekutor jejich zničení. Pokud povinný není přítomen musí být o zničení vyrozuměn alespoň pět dní předem. Tato lhůta se počítá od doručení vyrozumění, nikoliv od odeslání.
Ostatní věci vyklizované z nemovité věci
Ostatní věci, které nejsou ani věcmi oprávněného ani věcmi bezcennými musí exekutor vyklidit. Pokud je povinný přítomen, předají se povinnému. Pokud povinný není přítomen nebo převzetí odmítne, uloží se věci na náklady povinného do úschovy. Exekutor informuje povinného komu a kde byly dány věci do úschovy.
Pokud si povinný věci nevyzvedne do šesti měsíců, budou věci prodány. Z výtěžku se uhradí náklady úschovy a náklady prodeje, zbytek výtěžku vyplatí exekutor povinnému.
Pokud se věci neprodají jsou za 2/3 kupní ceny nabídnuty uschovateli na zhojení nákladů, případně obci. Pokud odmítnou, věci připadnou státu.
Vykázání povinného a dalších osob
Exekutor musí zjistit, zda další osoby, jež se v nemovitosti zdržují, tak nečiní na základě vlastního práva, již není odvozeno od povinného a jimž nebyla povinnost vyklidit uložena. Vyklizení takových osob je nepřípustné. Pokud některé osoby takového práva dovolávají, budou vyzváni k jeho doložení.
V případě obstrukcí lze přivolat Policii ČR.
Předání nemovité věci oprávněnému
Pokud je oprávněný přítomen, předá mu exekutor nemovitost a klíče oproti podpisu. Pokud oprávněný není přítomen, exekutor zajistí výměnu zámků a zamčení. Poté předá klíče oprávněnému oproti podpisu.
7. Odměna za provedení exekuce vyklizením a náhrada hotových výdajů
Za každou vyklizovanou nemovitost náleží exekutorovi odměna 10 000,- Kč.
Exekutor při vyklizení vynaloží hotové výdaje (např. na zámečníka, úschovu věcí...) Částku odpovídající vynaloženým nákladům musí exekutor zdůvodnit, a to i z hlediska účelnosti.
Exekutor může pro účelně vynaložené náklady zvolit paušální částku, ta je stanovena na 3 500,- korun. Nepatří sem ovšem náhrada ztraceného času (50 korun za 15 minut s limitem 500 korun na jednu cestu) a náhrada za doručení písemností (50 korun za písemnost).
Exekutor vyhotoví příkaz k úhradě odměny a účelně vynaložených nákladů. Jelikož vyklizení je poměrně nákladný způsob exekuce, může exekutor nejprve požadovat složení zálohy. Záloha nikdy nesmí přesáhnout 50 % odměny, případně odhad účelně vynaložených nákladů, pokud je vyšší.
Náklady na exekuci, tedy odměnu za provedení exekuce a náhradu účelně vynaložených nákladů, se přičte k vymáhané částce a platí je povinný. Případná záloha předem je všem požadována po oprávněném.