Regionální rozdíly a dynamika vývoje jednotlivých složek životního prostředí jsou ovlivněny především ekonomickým vývojem, charakterem osídlení a přírodními podmínkami daného území.
Oblasti, kde dochází k překročení imisních limitů, nemají plošný, ale územně ohraničený charakter. Jedná se o průmyslově zatížené regiony, oblasti s dominancí silniční dopravy či regiony s převahou malých sídel, kde znečištění ovzduší pochází především z vytápění domácností. Jedná se zejména o Moravskoslezský, Ústecký a Středočeský kraj.
Ačkoliv roste podíl obyvatelstva napojeného na kanalizaci zakončenou čistírnou odpadních vod, v případě především menších toků zůstává tato skutečnost významným problémem, který bývá mnohdy prohlouben intenzivní zemědělskou výrobou. Z tohoto důvodu je zhoršená jakost především malých vodních toků zaznamenána zejména v typických zemědělských regionech, např. Kraj Vysočina a Jihočeský kraj.
Z hlediska produkce komunálních odpadů neexistují významné rozdíly mezi kraji, výrazné rozdíly jsou však evidovány u produkce nebezpečných odpadů souvisejících se specifickým charakterem průmyslové činnosti.
Typickým rysem po roce 1989 je zatravňování a zalesňování pozemků nevhodných pro zornění, a to především v horských a podhorských lokalitách. Pozitivním trendem je také růst podílu ploch s ekologickým zemědělstvím, které jsou rozšířeny spíše v oblastech méně vhodných pro intenzivní zemědělské hospodaření.
Rozdíly jsou patrné také v úrovni připravenosti území zvládat nová rizik a dopady související z velké části změnami klimatu, což se může projevit negativními dopady např. na ochranu života, zdraví, majetku a kvality životního prostředí.
Vymezení: specifická území v rámci životního prostředí
- Zkvalitnění péče o zvláště chráněná území včetně území soustavy NATURA 2000 a územního systému ekologické stability
- Zvýšení kapacity ekosystémů pro zajištění klíčových služeb včetně obnovy retenčních schopností krajiny
- Stabilizace a sanace následků svahových nestabilit a objektů úložných míst
- Odstraňování starých ekologických zátěží
- Realizace specifických přírodě blízkých a technických opatření vedoucích k adaptaci na klimatickou změnu v krajině včetně rozvoje varovného systému ochrany před povodněmi, především v záplavových územích
- Analýza, prevence, řešení a řízení rizik a dopadů přírodních katastrof a živelních pohrom souvisejících především se změnou klimatu
- Zlepšení kvality ovzduší
Daná problematika bude řešena prostřednictvím intervencí z níže uvedených specifických cílů
OP Životní prostředí (OP ŽP)
- 1.1 Snížit množství vypouštěného znečištění do povrchových i podzemních vod z komunálních zdrojů a vnos znečišťujících látek do povrchových a podzemních vod
- 1.3 Zajistit povodňovou ochranu v intravilánu a ve volné krajině
- 1.4 Podpořit preventivní protipovodňová opatření
- 2.1 Snížit emise z lokálního vytápění domácností podílející se na expozici obyvatelstva nadlimitním koncentracím znečišťujících látek
- 2.2 Snížit emise stacionárních zdrojů podílejících se na expozici obyvatelstva nadlimitním koncentracím znečišťujících látek.
- 3.3 Rekultivovat staré skládky
- 3.4 Dokončit inventarizaci a odstranit ekologické zátěže
- 4.1 Zajistit příznivý stav předmětu ochrany národně významných chráněných území
- 4.2 Posílit biodiverzitu
- 4.3 Posílit přirozené funkce krajiny
Integrovaný regionální OP (IROP)
- 1.3 Zvýšení připravenosti k řešení a řízení rizik a katastrof