Dohoda o partnerství se zaměřuje na hodnocení problémových oblastí: „Obsahové zaměření problémových oblastí zahrnuje jak sektorový, tak regionální/územní přístup, což umožní reagovat zejména na rozvojové rozdíly a specifické potřeby plynoucí z rozdílných typů území stanovených ve strategických rozvojových dokumentech a vytvářet tak předpoklady pro vyvážený a integrovaný rozvoj (v návaznosti na působnost jednotlivých aktérů). Se zmíněným kombinovaným přístupem souvisí i odpovídající aplikace (integrovaných) nástrojů navazujících na řešení priorit, u nichž je z hlediska celoplošné účinnosti preferován sektorový přístup. Uvedeným způsobem se horizontálně v Dohodě o partnerství promítá podpora tzv. územní dimenze propojující sektorově a regionálně zaměřené podpůrné nástroje a aktivity“.
Územní dimenze bude naplňována dvěma způsoby, buď individuálními projekty prostřednictvím výzev zacílených na konkrétní typy území, nebo integrovanými projekty v rámci realizace integrovaných nástrojů.
Analýza disparit, rozvojových potřeb a růstového potenciálu je zpracována za problémové oblasti Dohody o partnerství a navazují na ni operační programy a PRV, v rámci kterých byly identifikovány regionální problémy, rozvojové potřeby a priority, které stanovují zaměření podpory fondů ESI pro období 2014–2020 v ČR. „Jako východisko analýzy a identifikace potřeb byly využity národní rozvojové priority (NRP) pro období 2014–2020, které si ČR stanovila jako základ celého programovacího procesu 2014– 2020.“
Na základě Dohody o partnerství a programů byly analyzovány níže uvedené problémové oblasti. Na ty problémy, které mají územní rozměr, jsou řešeny v rámci jednotlivých typů územní dimeze.
- Dopravní infrastruktura a dostupnost/mobilita
- ICT infrastruktura
- Energetická infrastruktura
- Fungující trh práce
- Sociální začleňování, boj s chudobou a systém péče o zdraví
- Veřejná správa
- Ochrana životního prostředí
- Změna klimatu
- Moderní a kvalitní vzdělávací systém
- Efektivní výzkumný a inovační systém
- Konkurenceschopné podniky